تغییر اساسی رویکرد دولت ایران برای مقابله با مشکل کم آبی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – بیزینس مانیتور با اشاره به مشکل کم آبی در ایران نوشت: پس از سال ها غفلت، دولت طرح هایی را برای مقابله با کمبود آب اعلام کرده که نشان دهنده تغییر رویکردی اساسی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، موسسه تحقیقاتی بیزینس مانیتور در گزارشی از وضعیت آب در ایران نوشت: افزایش دراز مدت مصرف آب در ایران در کنار کاهش عرضه، این کشور را با کمبود شدید آب مواجه ساخته است.

این گزارش افزود: نگهداری آب موضوعی است که مدتها از سوی دولت مورد غفلت قرار گرفته، اما تشدید وضعیت کم آبی اکنون دولت را ناگزیر به اقدام کرده است. از طرح های دولت برای کاستن از مشکل، می توان به خرید آب از کشورهای دیگر، محدود سازی مصرف، احیای مجدد دریاچه ها و آموزش مردم در مورد اهمیت نگهداری از منابع آب اشاره کرد.

بر اساس این گزارش افزایش اخیر میزان بارش نگرانی ها از خشکی در کشور را کاهش نداده است، زیرا بسیاری از مناطق همچنان از نبود آب و ادامه استفاده بی رویه از منابع محدود زیرزمینی رنج می برند. در تلاش برای بهره گیری از بارش ها، دولت برخی پروژه های سد سازی را متوقف کرده تا ساخت دیگر سدها با سرعت بیشتری به اتمام برسد.

دولت طرح هایی را برای مقابله با کمبود آب اعلام کرده، که نشان دهنده تغییر رویکردی اساسی است. تمرکز جدید بر تغییر نحوه استفاده از آب در کل کشور و تغییر نگاه مردم به آب به عنوان یک کالای با ارزش و کمیاب، از محورهای اصلی این طرح هاست.

این گزارش در ادامه نوشت: بخش کشاورزی ایران، به عنوان مصرف کننده اصلی آب شاهد بیشترین تغییرات خواهد بود، و دولت مقدار آب مجاز برای آبیاری را محدود خواهد کرد و کشت محصولاتی که نیاز کمتری به آب دارند را تشویق خواهد نمود. حتی کمی تغییر کوچک در نحوه استفاده از آب در بخش کشاورزی و بالا بردن بهره وری در شیوه های آبیاری می تواند تاثیرات شگرفی بر میزان استفاده از آب در کشور داشته باشد.

بیزینس مانیتور پیش بینی کرد کل مصرف آب خانوارها در سال ۲۰۱۵، به ۵ میلیارد و ۲۹۹ میلیون متر مکعب خواهد رسید و این رقم همچنان افزایش خواهد یافت.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *