کاهش ۱۴ هزار هکتاری جنگل‌های ایران در دهه اخیر

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: طی ۱۰ سال گذشته سطح جنگل‌های کشور ثابت نبوده و روند کاهشی داشته است؛ به گونه‌ای که در این بازه زمانی وسعت جنگل‌ها با کاهش ۱۴ هزار هکتاری مواجه شده که نشان می‌دهد در این مدت از هر هزار هکتار یک هکتار کاهش سطح داشته‌ایم.

خداکرم جلالی – معاون وزیر جهاد کشاورزی – در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، از بیلان منفی ۱۷۰ میلیون هکتاری جنگل‌های جهان طی دهه اخیر خبر داد و اظهار کرد: این میزان در ایران بسیار کمتر بوده اما باید به اهمیت و ارزش بازاری و اکولوژیکی جنگل ها بیش از پیش توجه کرد، چراکه ایران سالی هزار میلیارد تومان بابت بیابانی شدن خسارت می‌بیند.

20131015190027-jalali5.jpgوی با بیان این‌که سطح جنگل‌های کشور ۱۴ میلیون هکتار است، افزود: گرچه روند کاهشی ۰٫۱ درصدی در سطح جنگل‌های ایران قابل مشاهده است اما این میزان نسبت به روند کاهشی در جهان بسیار امیدوارکننده‌تر است، چرا که وسعت جنگل‌های جهان با کاهش ۳٫۸ درصدی یعنی ۳۸۰۰ برابر ایران مواجه بوده که نشان می دهد جنگل‌تراشی در کشورهای جهان جایگاه بالایی دارد و این عمدتا به دلیل تبدیل جنگل ها به زراعت و استفاده از آن به عنوان دیگر کاربری‌ها رخ داده است.

بیلان منفی ۱۷۰ میلیارد هکتاری جنگل‌های جهان

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: در گذشته سطح جنگل های جهان بیش از هشت میلیارد هکتار بوده که این میزان حدود نصف مساحت کره زمین را شامل می شد اما در حال حاضر به حدود چهار میلیارد هکتار رسیده و حدود ۲۵ درصد از مساحت این کره خاکی را به خود اختصاص داده است.

جلالی گفت:‌ طی ۱۰ سال گذشته سطح جنگل‌های جهان ۲۵۰ میلیون هکتار کاهش یافته و حدود ۸۰ میلیون هکتار جنگل کاری صورت گرفته است که این نشان دهنده بیلان منفی بیش از ۱۷۰ میلیون هکتاری جنگل‌های جهان است.

وی تصریح کرد: دلایل و عوامل مختلفی برای کاهش سطح جنگل های کشور برشمرده شده که می توان به نیاز مردم مناطق بومی در جنگل‌ها به سوخت هیزمی و بوته‌ای، طرح های عمرانی معادن، توسعه شهرها و روستاها، تصرفات غیر قانونی و دست اندازی بشر، آتش سوزی و آفات و بیماری‌ها اشاره کرد.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری تاکید کرد: در زمینه فرهنگ سازی باید جنگل‌ها را به عنوان ریه‌های زمین به مردم معرفی کرد که می توانند نقش بسزایی در ارتقای سلامت انسان و مجموعه مخلوقات زمین داشته باشند که البته دراین زمینه باید در تدوین و تصویب قوانین جرائمی برای متخلفان درنظر گرفت که به روز باشد و بازدارندگی لازم را داشته باشد.

ارزش ۴۰ میلیون تومانی برخی درختان ایرانی

جلالی همچنین در خصوص ارزش جنگل‌های کشور اظهار کرد: ارزش جنگل‌های ایران و جهان از دو منظر بازاری و اکولوژیکی قابل بررسی است که ارزش اکولوژیکی یک جنگل یا یک اصله درخت معمولا سه برابر ارزش بازاری آن محاسبه می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که برآوردهایی از ارزش بازاری و اکولوژیکی جنگل‌های کشور صورت گرفته که آمار و ارقام نجومی را شامل می‌شود، گفت: ارزش برخی از گونه‌ها و درختان که در تخریب و تصرفات غیر قانونی مورد ارزیابی قرار گرفته و جرائم آن از متخلفان دریافت می‌شود تا حدود ۴۰ میلیون تومان نیز برای هر درخت محاسبه می شود؛ به گونه‌ای که ارزش بازاری یک درخت می تواند بسته به نوع چوب و ارزش آن در بازار تا ۱۰ میلیون تومان برسد که به اضافه ارزش اکولوژیکی سه برابری آن، حدود ۴۰ میلیون تومان ارزش‌ دارد.

پیگیری ۳۰ هزار پرونده تخلف در جنگل‌ها

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری نیز درباره پرونده‌های تخلفات و تصرفات غیر قانونی با عرصه های جنگلی و مرتعی کشور اعلام کرد: معمولا سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار پرونده تخلف در عرصه‌های جنگلی و مرتعی کشور تشکیل می شود که از این میان امسال حدود ۱۰ هزار پرونده که شامل حدود ۱۰هزار هکتار مرتع و جنگل می شود از طریق دستگاه قضایی برای خلع ید و تعیین تکلیف در دست بررسی است و حدود ۸۶ هزار هکتار دیگر نیز در سال جاری از طریق یگان حفاظت و در همان مراحل اولیه جلوگیری و رفع تصرف شده است.

ایران شانزدهمین کشور حافظ جنگل‌ها

جلالی اعلام کرد: در سال ۲۰۱۴ موسسه بین‌المللی با استفاده از ۶۵۰ هزار تصاویر دقیق ماهواره‌ای جنگل‌های کشور‌های مختلف و میزان پوشش گیاهی و تغییر کاربری آنها را مورد ارزیابی قرار داده که از میان ۱۷۸ کشور ایران در حفاظت از جنگل‌های با پوشش گیاهی بالای ۵۰ درصد رتبه‌ شانزدهم را دریافت کرده و از ۱۰۰ نمره در نظر گرفته شده برای ارزیابی‌ کشور‌ها، ایران نمره ۸۴٫۱۲ را دریافت کرد.

به گفته رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیز‌داری کشور همچنین کاهش پوشش سطح جنگلی طی سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ در ایران ۰٫۱ درصد و در جهان ۳٫۸ درصد بوده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص وضعیت مراتع و حضور دام در آنها اظهار کرد: در حال حاضر ۷٫۸ درصد مراتع غنی، ۲۵ درصد آنها با پوشش گیاهی متوسط و مابقی آن جزو مراتع فقیر به شمار می‌رود که با توجه به شرایط فعلی درصددیم با حمایت از دامداری صنعتی بتوانیم حضور دام‌های سبک در عرصه‌های مرتعی را تا ۳۰ درصد کاهش دهیم.

منشأ ریزگرد‌های خوزستان داخلی بود

جلالی اظهار کرد: ریزگردهای اخیری که در استان خوزستان مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورد در پی خشک‌شدن تالاب‌ها ناشی از قطع شدن حق آبه آنهاست؛ بنابراین این مناطق خشک شدند و وزش بادهای شدید سبب شد ریز‌گرد‌هایی که بین دو تا پنج میکرون بودند به هوا بلند شوند و تا ارتفاعات بالا و مسافت زیادی جابجا شوند.

آبخیزداری تنها راه نجات کشور از بحران آبی

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با بیان این‌که از بیش از ۹۰ سد احداث شده در کشور حدود ۳۰ سد ارزیابی زیست محیطی ندارند گفت: حل مشکل بحران آب خشکسالی ، بیلان منفی سفره های زیرزمینی، قلیایی و شور شدن آب های زیرزمینی که نابودی برخی دشت های کشور را به دنبال داشته است و … راهی جز آبخیزداری و آبخان داری ندارد. چرا که نمی توان به راحتی در شرایط کنونی میزان بهره برداری از منابع آبی را کنترل کرد.بنابراین مساله آبخیزداری باید بیش از پیش مورد توجه مسوولان ، رسانه‌ها و مردم قرار گیرد.

خسارت هزار میلیارد تومانی بیابانی شدن ایران در هر سال

وی خسارت سالانه ناشی از پدیده بیابانی شدن را حدود یک هزار میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: هفت میلیون هکتار کانون بحرانی در کشور شناسایی شده است.

جلالی اظهار کرد: در حال حاضر برآورد دقیقی از خسارت ناشی از حرکت شن‌های روان وجود ندارد و اگر ابعاد مختلف موضوعاتی نظیر پدیده گرد و غبار را بررسی کنیم خسارت‌های سنگینی دارد. اما برآوردهای اجمالی نشانگر آن است که خسارت سالانه ناشی از پدیده بیابانی شدن در کشور حدود یک هزار میلیارد تومان است.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری درباره اقدامات صورت گرفته در جهت اجرای طرح بیابان زدایی، گفت: اعضای کنوانسیون مقابله با پدیده بیابان‌زدایی و کاهش اثرات خشکسالی که وزارت جهاد کشاورزی عضو آن است، تعهداتی دارند که بر اساس آن باید با اتکا به یک برنامه اقدام ملی، عوامل بیابانی شدن شناسایی و راهکارهای پیشگیری از آن پیش بینی شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره میزان اعتبار اختصاص یافته جهت جلوگیری از پدیده بیابانی شدن اعلام کرد: هر کدام از دستگاه‌های عضو کارگروه ملی در این زمینه فعالند و بخشی از کار را دنبال می‌کنند. ولی اعتبارات سازمان جنگل‌ها برای مقابله با کانون‌های بحرانی محدود و حدود ۳۰ میلیارد رالا در سال است.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: طبعا مقابله با فقر و جلوگیری از تخریب سرزمین در این زمینه تاثیرگذار است. زیرا اگر سوخت مورد نیاز جوامع بومی و محلی را تامین کنیم از پیامدهایی نظیر بوته کنی جلوگیری می‌شود. همچنین در بحث آبهای زیرزمینی در صورتی که از شیوع قلیایی شدن آن جلوگیری شود مانع از بروز پدیده بیابانی شدن می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.