اجرای مرحله دوم پروژه ترسیب کربن در ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور با همکاری برنامه عمران ملل متحد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

به گزارش سرویس خبری مجله اینترنتی کشاورز جوان ؛ رییس سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور، از اجرای مرحله دوم پروژه ترسیب کربن (بیابانزدایی) در ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی استان های البرز، سمنان، بوشهر و مرکزی با همکاری برنامه عمران ملل متحد خبرداد.به گزارش ایرنا، ˈعلیرضا اورنگیˈ در همایش دهمین سال اجرای پروژه ترسیب کربن درمحل سالن همایش های وزارت امور خارجه افزود: طی تفاهم نامه ای بین دولت جمهوری اسلامی ایران و برنامه عمران ملل متحد ، همکاری و مشارکت استانداران چهار استان البرز، سمنان، بوشهر و مرکزی در تامین اعتبارات استانی، ملی و بین المللی این طرح در چهار استان مذکور اجرایی می شود.

وی اظهارکرد: افق طرح ترسیب کربن در کشور ۲٫۵ میلیون هکتار است که تاکنون تفاهم نامه ای برای اجرای طرح در ۷۰۰ هزار هکتار انجام شده است تا در یک دوره سه تا پنج ساله عملیاتی شود.این مقام مسئول، توسعه پوشش گیاهی، مبارزه با فقر روستایی، ایجاد رفاه و تامین منابع جدید مالی برای جوامع محلی، توانمندسازی اجتماعی و اقتصادی مردم و مشارکت محلی را از دستاوردهای این طرح برشمرد.

وی اضافه کرد: مجموع اعتبارات طرح های مشترک ایران با برنامه عمران ملل متحد (undp) و فائو حدود ۷۵ میلیون دلار است که حدود ۳۰ درصد آن توسط برنامه عمران ملل متحد و مابقی توسط ایران تامین اعتبار می شود.

وی با بیان این که حداقل مدت زمان اجرای پروژه ترسیب کربن پنج سال است تاکید کرد: برای اجرای این چهار پروژه در سال ۹۱ – ۹۲، مبلغی در حدود ۱۰ میلیارد تومان اعتبار از سوی دولت و حدود یک میلیون دلار نیز از طریق برنامه عمران ملل متحد برای شروع طرح تامین اعتبار شده است.

اورنگی گفت: در حال حاضر اعتبارات عمرانی این طرح ها تنها از طریق برنامه عمران ملل متحد و صندوق حمایت از محیط زیست (جف) تامین می شود.

وی افزود: طرح ترسیب کربن ۱۰ سال پیش در سطح ۱۴ هزار هکتار از اراضی خراسان جنوبی اغاز شد و به دلیل دستاوردها و نتایج خوب به دست آمده در دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مصوب شد این طرح در سراسر استان های کشور با مشارکت استانداران اجرایی شود.وی اظهارکرد: به تدریج با مذاکراتی که با استانداری ها انجام شد، این طرح دو سال گذشته در استان های کرمان و تهران نیز تعمیم داده شد و هم اکنون نیز در استان های البرز، سمنان، بوشهر و مرکزی قابل اجرا است.

فقرزدایی مناطق روستایی از عوامل حفظ منابع طبیعی

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و ابخیزداری کشور تصریح کرد: ایجاد شرایط مناسب برای بهبود وضعیت معیشتی مناطق روستایی و محروم، در حفظ و احیای منابع طبیعی تاثیر بسزایی دارد.وی اظهار کرد: در ۱۰ سال گذشته با تامین نیازهای اولیه جوامع محلی در حفظ و صیانت از منابع طبیعی و فرهنگ سازی و آموزش جوامع محلی از طریق اجرای طرح ترسیب کربن موفقیت های خوبی حاصل شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *