خانه / اخبار / اخبار كشاورزی / واگذاری ۳ میلیون هکتار اراضی منابع طبیعی/ تشدید نظارت بر واگذاری‌ها
اخبار کشاورزی

واگذاری ۳ میلیون هکتار اراضی منابع طبیعی/ تشدید نظارت بر واگذاری‌ها

رییس سازمان امور اراضی گفت: پس از انقلاب تاکنون حدود سه میلیون هکتار اراضی منابع طبیعی واگذار شده که حدود ۵۰ درصد آن برای انجام طرح‌های کشاورزی و نیمی دیگر برای اجرای طرح‌های غیر کشاورزی مانند طرح‌های مرتبط با توسعه شهری، روستایی و شهرک‌های صنعتی بوده که باید بر روند اجرای این طرح‌ها نظارت کامل صورت گیرد.

به گزارش سرویس خبری مجله اینترنتی کشاورز جوان ؛ قباد افشار در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: در بررسی و بازنگری طرح‌های واگذار شده اگر مجریان آن طرح‌های مصوب را اجرا نکرده باشند باید زمین و طرح به شخص دیگری واگذار شود.

 

وی تاکید کرد: طرح‌های غیر کشاورزی به کمیسیون ماده ۳۲ با مسئولیت استانداران که دبیر آن کمیسیون‌ها مدیریت امور استان‌های سازمان امور اراضی هستند که این طرح‌ها از پیش باید مشخص شده و به تصویب رسیده باشند. این طرح‌ها باید جنبه‌های زیست محیطی آن دیده و آب مورد نیاز برای اجرای آن تامین شود.

 

افشار افزود: جنگل‌ها، مراتع درجه یک و دو، پارک‌های جنگلی قابل واگذاری نیستند و اگر واگذاری هر طرحی موجب تخریب محیط زیست شود باید مورد بازنگری قرار گیرد. همچنین اگر واگذاری برای اجرای طرح‌های غیر کشاورزی صورت می‌گیرد باید طرح‌های جنگل کاری و توسعه فضای سبز در کنار آن پیش‌بینی شود.

 

رییس سازمان امور اراضی کشور اظهار کرد: نظارت‌ها از این به بعد بیش از پیش جدی گرفته می‌شود و همه طرح‌ها و اهلیت فنی متقاضیان و مجریان طرح‌های واگذار شده در مراحل مختلف مورد نظارت قرار گرفته و در صورت اجرا نشدن درست آن، طرح به فرد دیگری واگذار می‌شود چرا که نمی‌توان منابع طبیعی کشور را به شخصی که صلاحیت ندارد واگذار کرد.

 

وی تاکید کرد: فارغ التحصیلان بخش کشاورزی باید در این طرح‌ها مورد استفاده قرار گیرند چراکه اشتغال‌زایی برای آن ها یکی از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی و سازمان‌های ذیربط آن است.

 

رییس سازمان امور اراضی اظهار کرد:‌ نظارت بر اجرای طرح‌های مصوب در اراضی منابع طبیعی واگذار شده از وظایف و اولویت‌های مهم سازمان امور اراضی است.

 

وی تاکید کرد: نظارت بر اجرای دقیق طرح‌های مصوب در زمین‌ها و اراضی منابع طبیعی واگذار شده به مجریان طرح‌ها به معنای باز پس‌گیری مالکیت این واگذاری‌ها نیست بلکه اگر طرح کشاورزی یا غیر کشاورزی برای توسعه منابع طبیعی در این واگذاری‌ها مصوب شده است مسلما از الزامات و نیازهای کشور بوده که باید نظارت کافی بر اجرای صحیح آن‌ها صورت گیرد.

همچنین ببینید

اخبار کشاورزی

پیش نویس سند ملی علم و فناوری در حوزه کشاورزی تدوین شد

کشاورز جوان – رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهادکشاورزی از تدوین پیش نویس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code