ساختار تولید کشاورزی باید بار دیگر مهندسی شود

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور با اشاره به هم خوردن ساختار تولید در بخش کشاورزی کشور، گفت: ساختار و مناسبات تولید در بخش کشاورزی باید دو مرتبه مهندسی شود.

به گزارش ایرنا، ˈحسین صفاییˈ روز یکشنبه در گردهمایی مسوولان دفاتر نمایندگی ولی فقیه در سازمانهای تعاون روستایی استانهای مختلف کشور در قم، اظهار داشت: طی چند سال اخیر شرایط مختلفی در کنار هم آسیبهایی را به این حوزه وارد کرده است.

وی با اشاره به مسایل اقلیمی به عنوان یکی از این شرایط، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه رونق کشاورزی متاثر از شرایط بارندگی است، کاهش میزان بارش و نزولات آسمانی شرایط سختی را برای کشاورزی کشور بوجود آورده است، چرا که طی پنج سال گذشته میانگین بارندگی نسبت به دوره های دراز مدت کمتر بوده است.

وی با اشاره به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، خاطرنشان کرد: با توجه به ناقص اجرا شدن این قانون بخشی از درآمدهای حاصل از فروش حاملهای انرژی مانند بنزین، گازوییل و نفت که باید به تولید تزریق می شد، نشد و این باعث بالا رفتن هزینه های تولید برای کشاورزان کشور شده است.

صفایی با اشاره به بحث تحریمهای اعمال شده علیه ایران به عنوان یکی دیگر از عوامل موثر در آسیب رسانی به بخش کشاورزی کشور، افزود: با توجه به گسترش تحریمها بخش کشاورزی متاثر از آن دچار مشکلاتی شد، هر چند دولت نهم و دهم تحریم ها را بی اثر می دانست.

وی با بیان اینکه وابستگی کشورها به یکدیگر و ضرورت داشتن مبادلات ارزی و تجاری با هم غیرقابل انکار است، افزود: حتی قدرتهای اقتصادی بزرگ دنیا مانند چین نیز اگر از جانب برخی کشورها در خصوص فروش کالاهای خود با موانعی روبرو شوند، اقتصادشان به مشکل برمی خورد.

وی با اشاره به نیاز ارزی بخش کشاورزی کشور سالانه در حدود ۱۵ میلیارد دلار، خاطرنشان کرد: با توجه به این نیاز تحریمها اثر خود را در بخش کشاورزی بویژه کشاورزی صنعتی گذاشته است.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور با بیان اینکه دولت گذشته برای تامین رفاه مصرف کنندگان به جای اتکا به تولیدات داخلی به واردات روی آورد، افزود: دولت گذشته به گمان اینکه رضایت نسبی مردم با واردات بی رویه جلب می شود، تنها در سال گذشته اقدام به واردات ۱۷ تا ۱۸ میلیون تن نهاده کشاورزی و محصولات غذایی کرد.

وی در تبیین میزان محصولات وارد شده در سال ۹۱، تصریح کرد: در این سال چهار و نیم میلیون تن ذرت، یک و نیم میلیون تن برنج، یک میلیون تن جو، یک و نیم میلیون تن جو و همچنین یک و نیم میلیون تن کنجاله ذرت و دو و نیم میلیون تن کنجاله سویا، هفت میلیون تن گندم و یک و نیم میلیون تن روغن نباتی وارد کرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه ما در دوره منتهی به سال ۸۴ مجموعا با سه یا چهار میلیون تن واردات نهاده های کشاورزی و محصولات غذایی نیاز ارزی کشور را بر طرف می کردیم، افزود: این در حالی است، که در سال ۹۱ ما هشت میلیون تن واردات گندم و ۲۲/۲ دهم میلیون تن نیز نهاده های کشاورزی داشتیم، که برای آنها ۱۴/۲ دهم میلیارد دلار ارز هزینه شد.

صفایی خاطر نشان کرد: ساختار و مناسبات تولید به دلیل اجرای غلط هدفمندی یارانه ها به هم خورده و دخل و خرج واحدهای تولیدی با یکدیگر همخوانی ندارد و همه، هم تولید کننده و هم مصرف کننده ناراضی هستند.

وی با بیان اینکه برخی از شاخص عمده ما نیز در این آسیب دیدگی حوزه کشاورزی دخیل بوده است، افزود: برداشت بی رویه و نامنظم آب از سفره های زیر زمینی از جمله آن است.

وی با بیان اینکه ما به تدریج و به صورت پلکانی سفره های زیر زمینی به عنوان تامین کننده آب مورد نیاز کشاورزی را خالی کردیم، افزود: در حالیکه سفره های زیرزمینی ما ۵۰۰ میلیارد متر مکعب ذخیره دارد، این حجم به ۳۷۵ میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

این مقام مسوول با بیان اینکه تولید گندم کشور ۱۰ سال پیش سالانه ۸/۳ تن بوده ولی هم اکنون به ۳/۳ رسیده است، تصریح کرد: تداوم این روند ایران را به کشوری لم یزرع و خشک پیش می برد و با توجه به حساس بودن و کلیدی بودن این مساله باید برای آن چاره اندیشی کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *