بورس کالای” کشاورزی” رفع تنش ها و پرش های قیمتی را به همراه دارد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
مجله اینترنتی کشاورز جوان – بازار بورس کالاهای “کشاورزی” می تواند در بحث از بین رفتن واسطه گری افزایش کیفیت کالاها، شفافیت در قیمت گذاری ها، واردات کالاهای کشاورزی، توسعه اقتصادی و مدرن شدن ساختار سنتی مناسب باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران بورس کالای” کشاورزی” ایران در شهریور سال ۱۳۸۳ به منظور حفظ، پایداری و همچنین توسعه بخش کشاورزی تأسیس شد.

این بازار پس از چندی به لحاظ این که ساختار بورس تغییر کرد و در عین حال استقبالی که می بایست صورت می گرفت انجام نشد به صورت کند پیش رفت و در برخی از مواقع نیز متوقف شد اما حالا این بازار در غالب بازار بورس کالا در کشور نامگذاری شده است و مورد توجه قرار گرفت.

براساس این گزارش این بازار یکی از ابزارهایی است که می تواند در زمان به ثمر رسیدن محصولات و عرضه آنها به بازار از نظام واسطه گری جلوگیری کند و حداقل عرضه چهار یا پنج محصول پرمصرف از جمله: گندم، برنج، شکر، ذرت، پنیر، پیاز و سیب زمینی می تواند شفافیت قیمت ها و افزایش کیفیت را در پی رقابتی شدن به همراه داشته باشد.

در این رابطه عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی نیز معتقد است که در بازار کشاورزی ایران نظام واسطه گری و دلالی باعث آشفتگی و کاهش کیفیت ها شده است و از طرف دیگر چند بار دست به دست شدن کالاها افزایش قیمت ها را سبب شده که هم تولیدکنندگان از قیمت کم و هم مصرف کنندگان از قیمت بالای خرید ناراضی باشند.

***کشف قیمت در بازار بورس کشاورزی

همچنین رجایی به خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران گفت: از آنجایی که در این بازار عرضه کنندگان و متقاضیان کالاهای کشاورزی بدون واسطه با هم مبادله کالای کشاورزی دارند کشف قیمت از طریق عرضه و تقاضا به راحتی صورت می گیرد و در مورد کالاهای وارداتی نیز هم رقابت صورت می گیرد و هم تنش ها و پرش های قیمتی را نخواهیم داشت و می توانیم قیمت های داخل و خارج را نیز متناسب سازی کنیم.

***توسعه اقتصادی در پی توسعه کشاورزی

وی همچنین در ادامه بیان کرد که با پررنگ شدن نقش بازار بورس کشاورزی و تبدیل ساختار سنتی به مدرن در نتیجه عملکرد این بازار بخش کشاورزی توسعه پیدا خواهد کرد که نتیجه آن توسعه اقتصاد کشور خواهد بود.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان گفت: اگر در حوزه کالای کشاورزی تبلیغات مناسبی صورت بگیرد و ساختارهایش مدرن سازی شود یکی از بازارهایی خواهد بود که در آینده می تواند با شرایط بسیار خوب و بهبود یافته کار خودش را دنبال کند ضمن این که به بحث کیفی سازی و بسته بندی های مناسب و در نظر گرفتن نیازهای مصرف کنندگان پیش برود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *