قطعنامه چهارمین کنگره خانه کشاورز/پس گرفتن ساختمان وزارت کشاورزی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – قطعنامه چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز پس از ۱۸ روز از برگزاری این کنگره منتشر شد که در آن کشاورزان درخواست‌ها و مطالبات خود را از تامین اعتبارات ارزی و ریالی تا حفظ منابع آب و خاک کشور و پس‌گیری‌ ساختمان شیشه‌ای مطرح کردند.

به گزارش سرویس خبری مجله اینترنتی کشاورز جوان، در متن این قطعنامه آمده است:

” چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز با حضور رییس جمهور،معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، وزرای جهاد کشاورزی، کشور، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، قائم مقام وزیر نیرو، رییس صندوق توسعه ملی، مدیر عامل بانک کشاورزی و معاونان و مسوولانی از وزارتخانه‌های مذکور در روزهای دوشنبه و سه شنبه ششم و هفتم آبان ماه امسال در سالن مجتمع فرهنگی، اردویی شهید باهنر تهران براساس مفاد اساس‌نامه مصوب خانه کشاورز برگزار شد.

با توجه به رویکرد رییس‌جمهور و اعضای هیات دولت نسبت به بخش کشاورزی، امنیت غذایی و استقلال ملی و مباحث مطروحه از جانب منتخبان کشاورزان و مسوولان مزبور، اهم مطالبات و مسائل مورد نظر شرکت‌کنندگان در این کنگره به شرح زیر اعلام می‌شود:

۱- رویکرد جدید دولت تدبیر و امید نسبت به بخش کشاورزی و امنیت غذایی و عملکرد ماه‌های اولیه شروع به کار دولت ازجمله اعلام به‌موقع نرخ تضمینی محصولات اساسی کشاورزی، تأمین نهاده‌های تولید اعم از زراعی و دامی و رفع برخی تنگناها موجب تقدیر و تشکر است.

۲- خانه کشاورز از همه اقدامات که در راستای منافع کشاورزان و منافع ملی کشور باشد حمایت خواهد کرد.

۳- کشاورزان ضمن درخواست از دولت برای عضویت نماینده کشاورزان در شورای عالی آب، پیشنهاد می‌کند: شورای عالی آب به شورای عالی آب و کشاورزی تغییر نام دهد و مسائل آب و کشاورزی در این شورا مطرح شود.

۴- در کلیه برنامه‌ریزی‌ها موضوع حفظ آب و خاک کشور و بهره‌برداری منصفانه از منابع طبیعی پایه تولید مدنظر قرار گیرد.

۵- برای مدیریت کارآمد آب کشور علاوه بر سرمایه‌گذاری لازم، برنامه‌ریزی علمی و تدبیر و درایت در اجرا و مکانیزم جلب مشارکت تشکل‌های کشاورزی و رعایت حقوق حقابه‌داران و بهره‌برداران از منابع آب کشور تدوین و به اجرا آید.

۶- بکارگیری همه امکانات در پیشگیری از نابودی تمدن ایران‌زمین با جلوگیری از تشدید بیلان منفی آب‌های زیرزمینی و شور شدن خاک‌ها و ایجاد پایداری اقتصادی و اجتماعی در دشت‌های بحرانی کشور به‌عنوان اولین اولویت مهم برنامه‌های دولت و با استفاده از هر گونه منابع اعم از داخلی وخارجی برای این امر بسیار مهم.

۷- تدوین و آموزش روش‌های مدیریت و بهره‌وری حداکثر از آب و خاک کشور و افزایش بهره‌وری آب حداقل دو درصد در سال و محدود کردن توسعه افقی کشاورزی.

۸- تدوین نقشه راه برای منابع آب کشور جهت تعادل بخشی این منابع و احیاء دریاچه‌ها و تالاب‌ها و تأمین حقابه‌های کشاورزی و زیست محیطی.

۹- سازمان‌های آب منطقه‌ای، قبل از اجرای وظایف مقرر وزارت نیرو در ماده ۲۹ قانون توزیع عادلانه آب از کاهش دبی مندرج در پروانه بهره‌برداری چاه‌های کشاورزی خودداری و کنتورهای هوشمند را پس از نصب نرم‌افزار متناسب با شرایط کشت و کار و نیاز آبی و دوره‌های آبیاری هر محصول به نحوی که هیچ‌گونه خسارتی به تولید وارد نشود، برای برداشت آب چاه‌های کشاورزی به‌کار گیرد.

۱۰- تمهیدات لازم برای ایجاد انگیزه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و مشوق‌های لازم به‌منظور تقویت گرایش کشاورزان و تولیدکنندگان به تولید رقابتی و حداقل واردات محصولات کشاورزی و ایجاد تراز تجاری مثبت در کشاورزی به‌کار گرفته شود.

۱۱- تدوین راهکارها و پیش‌بینی تسهیلات ضروری نظیر صندوق‌های توسعه کشاورزی به‌منظور احاله وظیفه تأمین نهاده تولید و توزیع و عرضه محصولات کشاورزی به تشکل‌های بخش کشاورزی و رفع دغدغه‌های مربوط به کیفیت نامطلوب نهاده‌های تولید و سودجویی واسطه‌ها در بازار محصولات کشاورزی و توسعه ظرفیت انبارهای نگهداری و بسته‌بندی این محصولات.

۱۲- ایجاد اتاق گفتگو و مشاوره فی‌مابین سازمان‌های مردم نهاد، تشکل‌های بخش کشاورزی و وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، نیرو، صنعت، معدن و تجارت، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری‌، بانک کشاورزی و حسب مورد سایر دستگاه‌های دولتی.

۱۳- ملحوظ کردن پیشنهادات تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد بخش کشاورزی و مشارکت نمایندگان این سازمان‌ها در تصمیم‌سازی‌ها در مباحث رسیدگی به لوایح قانونی ازجمله قوانین بودجه سالانه کشور.

۱۴- از دولت تقاضا می‌شود به‌صور ممکن، آمار و اطلاعات مربوط به بخش کشاورزی را راست‌آزمایی کرده و آمار مستند و دقیق به‌عنوان آمار پایه برای برنامه‌ریزی‌های آینده ارائه کند.

۱۵- دولت در تأمین اعتبارات ارزی و ریالی مورد نیاز بخش کشاورزی، عنایت ویژه مبذول کند و از تمام توان خود برای احیاء کشاورزی به عنوان رسالت ملی استفاده کند.

۱۶- افزایش سرمایه بانک کشاورزی و فراهم کردن زمینه پرداخت تسهیلات اعتباری کوتاه‌مدت و بلندمدت به کشاورزان تمهیدات لازم به‌عمل آید.

۱۷- ایجاد تسهیلات لازم برای دسترسی آسان کشاورزان و تولیدکنندگان به فناوری‌های جدید و مبادله اطلاعات علمی و تحقیقاتی با کشورهای پیشرفته و اصلاح قوانین بازدارنده موجود.

۱۸- حل مسئله بیمه تأمین اجتماعی کشاورزان و اجرایی کردن اصل ۲۹ قانون اساسی.

۱۹- کشاورزان انتظار دارند با اصلاح ساختار صندوق بیمه محصولات کشاورزی و افزایش توان کارشناسی آن و گسترش نمایندگی‌های بیمه و تقویت بنیه مالی صندوق تنگنای گسترش بیمه محصولات کشاورزی و پرداخت خسارت‌های وارده به کشاورزان را برطرف کنند.

۲۰- از صدا و سیمای کشور درخواست داریم در توسعه فرهنگ کار و تولید و امنیت غذایی و تقویت منزلت و جایگاه کشاورزان و تولیدکنندگان بخش کشاورزی که تأمین‌کننده حیات جامعه به‌حساب می‌آیند برنامه‌های لازم را تدارک و روزانه فرصت مناسبی برای برنامه‌های بخش کشاورزی در برنامه‌ها و شبکه‌ها منظور کنند.

۲۱- حقوق کشاورزان دراحداث راه‌ها و خطوط راه‌آهن و خطوط لوله‌های نفت و گاز و حریم این خطوط با پرداخت قیمت اراضی مورد تملک و عدم‌النفع کشاورزان از اراضی مشمول حریم مراعات شود.

۲۲- نسبت به ایجاد شورای هماهنگی مسکن و عمران و حمل و نقل روستایی با عضویت نمایندگان وزارت راه و شهرسازی و نمایندگان خانه کشاورز بنا به پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی اقدام شود.

۲۳- برقراری ارتباط مستمر با مجلس شورای اسلامی به‌ویژه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از طریق معرفی رابط خانه کشاورز با مجلس برای انتقال نظرات کشاورزان و احقاق حقوق آنها.

۲۴- اعضای خانه کشاورز در سراسر کشور برای تقویت بنیه مالی این خانه و امکان گسترش فعالیت‌های ضروری و توانمندی لازم در دفاع از حقوق حقه کشاورزان کشور با پرداخت حق عضویت و کمک‌های مادی و غیرمادی اقدام مؤثر به‌ عمل آورند.

۲۵- از ریاست صندوق توسعه ملی کشور تشکر می‌کنیم که بهبود و توسعه بخش کشاورزی را در اولویت سیاست‌های خود قرار داده است.

۲۶- کشاورزان از ریاست جمهوری تقاضا می‌کنند به‌منظور جلوگیری از سرگردانی در سطح شهر تهران نسبت به بازگرداندن ساختمان وزارت جهاد کشاورزی در بلوار کشاورز اقدام لازم را مبذول دارند.”

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *