تغییر کاربری بلای جان زمین های کشاورزی استان البرز

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – با توجه به رشد قارچ گونه جمعیت دراستان البرز گسترش فرهنگ ساخت وساز ویلاهای روستایی رو به افزایش است .
سود کم فعالیتهای کشاورزی ،کم ارزش بودن زمین های زارعی و در مقابل با ارزش شدن زمین ها در صورت تغییر کاربری، توسعه شهرها، بورس بازی برخی مشاوران املاک برای تغییر کاربری زمین ها ، بی اطلاعی افراد از قوانین تغییر کاربری زمین ها و شاید ده ها دلیل دیگر می تواند به عنوان عواملی برای سودجویی افراد از زمین هایی باشد که مهمترین تامین کننده غذای انسان است.
با گسترش ساخت و سازهای ویلایی در البرز به عنوان مهاجرپذیرترین استان کشور دیگر از باغ شهر کرج خبری نیست و با عبور از جاده چالوس به وضوح می توان دید که تعداد ویلاها و رستورانها بیشتر از درختان است و مناظر سرسبز طالقان وساوجبلاغ جای خود را به چشم اندازهای سیمانی داده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با بیان اینکه البرز ۷۷ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغی دارد که حدود چهار تا پنج درصد آنها با تغییر کاربری مواجه شده اند، افزود : مناطق کردان، چهار باغ ، محمد شهر و ماهدشت بیشتر مورد توجه عناصر مایل به تغییر کاربری هستند.
کریمی ارائه خدماتی مانند برق، آب، گاز و تلفن به ساخت و سازهای غیر مجاز در محدوده زمین های کشاورزی را عاملی مهم برای گسترش این روند دانست.
وی گفت: در قانون پیش بینی شده است اگر مالک برای نیاز خود در محدوده زمین اقدام به ایجاد سکونتگاه کند جهاد کشاورزی به مالک کمک خواهد کرد که البته در قانون برای هر زمین بر حسب متراژ آن و محصول قابل برداشت از آن حدی تعیین شده است که این حد رعایت نمی شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز همچنین با اشاره به خارج شدن مدیریت برخی اراضی کشاورزی از محدوده نظارت این سازمان افزود: به دلیل توسعه شهرها بسیاری از مناطق که در گذشته در محدوده شهرها نبوده اند هم اکنون به این محدوده پیوسته اند و حفاظت از آنها به عهده شهرداری ها ست و شهرداری ها نیز تمایلی برای حفاظت از زمین ها نشان نمی دهند زیرا تغییر کاربری برای شهرداری ایجاد درآمد می کند.
تشخیص موارد ضروری تغییر کاربری اراضی باغی و زراعی (ساخت گلخانه، دامداری، پرورش ماهی، کارگاه های صنایع تکمیلی و غذایی برای بهینه کردن تولیدات) در هر استان باید به تشخیص کمیسیونی متشکل از رئیس سازمان جهاد کشاورزی، مدیر امور اراضی، رئیس مسکن و شهرسازی، رئیس سازمان محیط زیست و یک نفر نماینده استاندار باشد.
اما گسترش شهرها معضلی است که دامنه نظارت جهاد کشاورزی را محدود می کند و این امر به زمین های کشاورزی بسیار لطمه وارد می کند.
مدیر روابط عمومی شهرداری کرج در پاسخ به صحبتهای رییس جهاد کشاورزی مبنی بر درآمد زایی تغییر کاربری برای شهرداری ها گفت: هزینه هایی که شهرداری در این موارد صرف می کند بیش از دخل و درآمد برای این نهاد است ،سازنده یک بار عوارض می دهد اما یک عمر خدمات دریافت می کند.
پیغمبر دوست همچنین ادامه داد: گرچه قانون هیچ وظیفه یا تکلیفی بر عهده شهرداری ها مبنی بر جلوگیری از ساخت وساز غیر مجاز نگذاشته است اما شهرداری تمام تلاش خود را دراین گونه موارد به کار می گیرد تا مانع چنین اقداماتی شود .
یکی از کشاورزان منطقه کردان که همچنان درمیان بالا رفتن دیوارها قامت درختان خود را استوار نگاه داشته، گفت:رهاکردن زمین ها و خشک شدن آنها با هدف ناکارآمد جلوه دادن آنها برای کشاورزی از روشهای مرسوم این منطقه برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی است.
محمدی افزود: این منطقه زمین های بسیار حاصلخیزی دارد به طوری که برخی زمین ها در سال دو بار کشت می شوند اما با توسعه کلانشهر کرج و همچنین نزدیکی کلانشهر تهران عده زیادی برای ویلا سازی، شهرک سازی، ایجاد کارگاه های صنعتی وغیر صنعتی وغیره به دنبال تغییر کاربری اراضی کشاورزی هستند تا سود سرشاری نصیبشان شود.
وی همچنین اقدام برخی مشاوران املاک که با بورس بازی موجب تغییر کاربری زمین ها می شوند و از بی اطلاعی افراد برای رسیدن به مقاصد خود سوء استفاده می کنند را در تغییر کاربری زمینهای مزروعی تاثیر گذار دانست .
دادستان عمومی و انقلاب کرج نیز گفت: به لحاظ اهمیت موضوع ،شعبه سوم دادیاری به صورت اختصاصی بر روی پرونده های اراضی ملی اعم از پرونده های جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و یا اراضی دولتی در مسیر راهها و یا حریم رودخانه ها فعالیت داردکه توانسته سرعت تغییر کاربری زمین ها در استان راکاهش دهد .
علی فرهادی ادامه داد: دادسرا بدون تشریفات قضایی و برای جلوگیری از زمین خواری و تغییر کاربری که یکی از مصادیق کلاهبرداری است گزارش های مربوط به این موضوعات را با سرعت و فوریت رسیدگی می کند.
مدیر روابط عمومی فرمانداری ساوجبلاغ هم با اشاره به آمار تغییر کاربری ها در این شهرستان گفت: هم اکنون فقط ۳۵ هزار هکتار زمین کشاورزی در ساوجبلاغ باقی مانده که این میزان نسبت به زمینهای تغییر کاربری داده شده بسیارناچیز است .
وی افزود :یکی از علت های تغییر کاربری خشک شدن زمینهای کشاورزی است به علت اختصاص آبهای سطحی وقناتها برای مصرف شهری است و با وجود اینکه قرار بوده است ۱۳ درصد آب سد طالقان از باغهای ساوجبلاغ عبور وآنها را سیراب کند اما این طرح عملی نشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.