ارتباط مراکز تحقیقاتی چهار محال و بختیاری با کشاورزان ضعیف است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
مجله اینترنتی کشاورز جوان – رئیس خانه کشاورز استان چهارمحال و بختیاری گفت: یافته های مراکز تحقیقاتی کشاورزی این استان در اختیار کشاورزان قرار نمی گیرد و ارتباط بین محققان این بخش و بهره برداران ضعیف است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، سید طاهر نوربخش افزود: با وجود هزینه های زیادی که در مراکز تحقیقاتی برای انجام تحقیقات کشاورزی انجام می شود اما نتایج این مطالعات کمتر در اختیار بهره برداران این بخش قرار گرفته و بدون استفاده در کتابخانه و آرشیو این مراکز نگهداری می شود.

وی اظهارداشت: دستگاه های متولی بخش کشاورزی در زمینه ایجاد ارتباط بین محققان و کشاورزان عملکرد قابل ملاحظه ای نداشته اند.
نوربخش، در زمینه فعالیت تشکل های کشاورزی برای ایجاد این ارتباط افزود: طی هشت سال اخیر فعالیت انجمن ها و تشکل ها چندان مورد توجه نبوده و از نظرات و ظرفیت های این بخش استفاده نمی شده است.
رئیس خانه کشاورز استان چهارمحال و بختیاری اظهارداشت: با وجود مشکلات زیاد، تشکل ها کشاورزی ارتباط خود را با بهره برداران حفظ کرده و با برگزاری جلسات وکارگاه های آموزشی برای ارتقای سطح آگاهی کشاورزان و انعکاس مشکلات آنان به مسئولان گام برداشته است.
سید طاهر نوربخش همچنین از کم تجربگی برخی مهندسان و کارشناسان ناظر بخش کشاورزی گلایه کرد و گفت: دانش اندک وغیرکاربردی برخی ناظران سبب بی رغبتی کشاورزان برای استفاده از تخصص آنان شده است.
وی، کمبود نهاده های کشاورزی به دلیل تحریم ها، تداوم خشکسالی های اخیر و کمبود اعتبارات و تسهیلات کم بهره را ازمشکلات بخش کشاورزی استان عنوان کرد.
نوربخش، خرده مالکی بودن اکثر اراضی کشاورزی را از دیگر مشکلات این بخش دانست و گفت: به دلیل یکپارچه نبودن زمین های زراعی و باغی ورود سیستم های مکانیزه به بخش کشاورزی با سختی امکان پذیر است.
رئیس خانه کشاورز استان چهارمحال و بختیاری در پایان با بیان اینکه این تشکل حدود سه هزار نفرعضو دارد اظهار داشت: خانه کشاورز این استان آمادگی لازم برای عضو گیری تمامی کشاورزان و هرگونه همکاری با دولت در راستای حمایت از حقوق سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشاورزان را داراست.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *