افزایش برداشت محصولات کشاورزی در برخی استانها

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان :

برداشت خرما از نخلستانهای استان خوزستان ۱۴ درصد افزایش دارد.
معاون اتحادیه خشکبار خوزستان میزان برداشت خرما در سال جاری را ۲۰۰ هزار تن برشمرد و گفت: پارسال ۱۷۵ هزار تن خرما از نخلستانهای خوزستان برداشت شد.
آقای میرهاشمی تعداد نخلهای بارور استان را ۳۳ هزار هکتار اعلام کرد و افزود : از این میزان ۸۰ هزار تن خرمای مرغوب صادراتی از کشاورزان خوزستانی خریداری شد.
وی خاطر نشان کرد: این میزان خرمای مرغوب از کشاورزان شهرستان‌های آبادان ، شادگان ، ماهشهر و اهواز خریداری شده است.
معاون اتحادیه خشکبار خوزستان کاهش پدیده گرد و خاک ، بارندگی مناسب ، ایجاد شرایط مناسب برای موقعیت زمانی تلقیح و از بین بردن کنه ، اجرای طرح های اصلاح باغات نظیر هرس ، تکریب ، تغذیه ، مدیریت کف باغ و پوشش خوشه را از مهمترین دلایل کم شدن آفات و افزایش باروری نخیلات در سال زراعی جاری برشمرد.
میر هاشمی با اشاره به خریداری ۶۰ هزار تن خرمای مرغوب صادراتی در سال گذشته از کشاورزان گفت : امسال میزان خرید خرمای مرغوب صادراتی از کشاورزان ۳۴ درصد افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه هم اکنون خرمای خریداری شده جهت فراوری و بسته‌بندی در انبارهای صنایع تبدیلی خرما نگهداری می‌شود افزود : کشورهای کانادا ، نیوزلند ، استرالیا ، روسیه ، تاجیکستان ، افغانستان ، لهستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس از خریداران خرمای خوزستان هستند.
۵۵ رقم خرما در خوزستان یافت می شود و استعمران ، کبکاب ، زاهدی ، برحی ، گنتار ، بریم ، خضراوی و حلاوی از مهمترین ارقام آن است.
سال زراعی امسال بیش از ۳ میلیون تن صیفی جات از جالیزهای استان فارس برداشت شد که نسبت به پارسال ۵ درصد افزایش دارد.
استان فارس ۱۳ درصد صیفی جات کشور را تامین می کند.
آقای نجفی کارشناس مسئول صیفی جات جهاد کشاورزی فارس گفت : در سال زراعی جاری ، ۸۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی فارس ، زیر کشت گوجه فرنگی ، خیار سبز ، سیب زمینی ، پیاز ، هندوانه ، خربزه و طالبی ، رفت و ۳ میلیون و ۱۰۰ تن محصول از این اراضی برداشت شد .
استان فارس در سطح زیر کشت و تولید صیفی جات رتبه نخست کشور را داراست .
عملیات کشت پاییزه محصولات کشاورزی در اراضی بیله سوار مغان آغاز شد.
در شهرستان بیله سوار بیش از یکصد هزار هکتار از اراضی زیرکشت محصولاتی از جمله گندم ، جو ، عدس و حبوبات می رود.
همچنین دراین شهرستان ۱۲ هزار هکتار زمین آبی و سه هزار و ۳۰۰ هکتار زمین به صورت بارانی آبیاری می شود.
بیله سوار مغان با تولید سالانه بیش از ۲۰۰ هزار تن گندم رتبه اول استان اردبیل را دارد.
صمد بیگ زاده رئیس اداره تعاون روستایی بیله سوار گفت: با هدف حمایت از کشاورزان وافزایش راندمان تولید چهار نوع بذر گندم بین کشاورزان منطقه توزیع می شود.
کار برداشت محصول ذرت دانه ای از سطح ۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان خاش اغاز شد.
برداشت این محصول تا پایان آذر ماه ادامه دارد.
مدیر جهاد کشاورزی خاش با بیان اینکه کار کاشت ذرت دانه ای نیمه دوم خرداد ماه صورت گرفته است پیش بینی کرد : تا پایان فصل برداشت بیش از ۱۸ هزار تن ذرت از سطح اراضی برداشت و به بازار مصرف عرضه شود.
طوقی افزود: این محصول توسط دولت پس از خریداری از کشاورزان در کارخانه تولید و خوراک دام فرآوری و به دامداران عرضه می شود .
در کار کاشت – داشت و برداشت این محصول برای ۹ هزار نفر بطور مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد شده است .
برداشت گیاهان دارویی در خراسان جنوبی امسال ۱۰ درصد در مقایسه با پارسال افزایش یافت .
در خراسان جنوبی ۹ هزار و ۴۴۲ هکتار از مزارع ، مراتع و عرصه های طبیعی زیر کشت گیاهان دارویی است .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت : امسال یک تن و ۵۵۷ کیلوگرم گیاه دارویی از اراضی خراسان جنوبی برداشت شد که در مقایسه با پارسال ۱۰ درصد افزایش دارد .
برداشت گیاهان دارویی از فروردین تا اواسط آبان انجام می شود .
پارسال نیز یک تن و ۴۱۵ کیلوگرم گیاه دارویی در خراسان جنوبی تولید و برداشت شد .
آقای هادربادی افزود : خراسان جنوبی با ۸۰۰ گونه گیاه دارویی مقام سوم کشور را در تولید گیاهان دارویی دارد .
خاکشیر ،آویشن ،زیره سبز ،زیره سیاه ،کلپوره ،نعناع ،زنیان ،مریم گلی از گونه های گیاهی کشت شده و آنغوزه ، وشاء ، کاکتی ، درمنه ترکی ، سماق ، شاه تره و بنه هم از گونه های خودرو گیاهان دارویی در خراسان جنوبی است .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت : سالانه بیش از ۱۲۰ میلیون تومان درآمد از محل تولید و برداشت گیاهان دارو نصیب بهره برداران این استان می شود .
۲ کارگاه صنعتی تولید عرقیات گیاهی در شهرهای بیرجند و قاین و یک کارگاه خانگی نیز در شهر مود خراسان جنوبی فعال است که سالانه ۴۰۵ هزار لیتر عرقیات گیاهی در آنها تولید می شود .
آقای هادربادی افزود : ۶۰ درصد تولیدات گیاهان دارویی استان به استانهای سیستان و بلوچستان ، تهران و خراسان رضوی ارسال می شود .
گیاهان دارویی در تامین بهداشت و سلامت جوامع نقش بسزایی دارد و ۵۰ درصد از داروهای تولید شده صنعتی جهان منشاء طبیعی دارند .
۸۰ هزار تن خرمای مرغوب صادراتی امسال از کشاورزان خوزستانی خریداری شد.
معاون اتحادیه خشکبار خوزستان تعداد نخلهای بارور استان را سی و سه هزار هکتار عنوان کرد و گفت از این اراضی هشتاد هزار تن خرمای مرغوب از کشاورزان شهرستان‌های آبادان- شادگان- ماهشهر و اهواز خریداری شده است.
میرهاشمی کاهش پدیده گرد و خاک بارندگی مناسب اردیبهشت ماه ایجاد شرایط مناسب برای موقعیت زمانی تلقیح و از بین بردن کنه اجرای طرح های اصلاح باغات نظیر هرس تکریب تغذیه مدیریت کف باغ و پوشش خوشه را از مهمترین دلایل کم شدن آفات و افزایش باروری نخیلات در سال زراعی جاری برشمرد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر خرمای خریداری شده جهت فراوری و بسته‌بندی در انبارهای صنایع تبدیلی خرما نگهداری می‌شود گفت:کشورهای کانادا نیوزلند استرالیا روسیه تاجیکستان افغانستان لهستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس از خریداران خرمای خوزستان هستند.
پنجاه و پنج رقم خرما در استان خوزستان یافت می شود و استعمران کبکاب زاهدی برحی گنتار بریم خضراوی و حلاوی از مهمترین ارقام آن است.
شهروند بواناتی گوجه فرنگی هایی با وزن بیش از یک کیلوگرم برداشت کرد.
آقای ابراهیمی در باغچه منزل خود در پدیده ای نادر موفق به برداشت گوجه فرنگی هایی شد که وزن هرکدام یک کیلو و ۲۰۰ گرم است.
شهرآبادی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوانات با اشاره به اینکه میانگین وزن گوجه فرنگی ۲۰۰ گرم است گفت: این درحالیست که در ۵۰ روز گذشته بوانات سرمای زیر ۱۰ درجه و در روزهای اخیر سرمای صفر درجه را داشته است.
به گفته ی وی علت این پدیده نادر حاصلخیزی زمین ، رسیدگی و استفاده از کود مناسب عنوان کرد.
بیش از ۱۰۰ کیلو زعفران از مزارع استان برداشت شد.
مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری امروز به خبرنگار ما گفت : برد اشت زعفران از مزارع استان ۱۵ درصد رشد داشته است.
اقای منصور افزود : محصول زعفران برداشت شده از۴۳ هکتار سطح زیرکشت زعفران بارور استان است .
وی سطح زیر کشت زعفران در استان را ۵۲ هکتار اعلام کرد گفت: از این میزان ۴۳ هکتار سطح زیرکشت زعفران بارور و ۹هکتار سطح زیرکشت زعفران غیر بارور است.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اظهار داشت: شهرستان های شهرکرد و فارسان بیشترین سطح زیر کشت زعفران را در استان دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.