ضرورت تغییر الگوی کشت در لرستان / هدررفت آبهای کشاورزی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای استان لرستان گفت: ۷۰ درصد آب مصرفی در حوزه کشاورزی لرستان هدر می رود.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن رضا حقی پور ظهر چهارشنبه در جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خرم آباد با بیان اینکه متوسط بارش باران در استان لرستان در سال ۸۰ حدود ۵۸۰ میلی متر مکعب بوده است اظهار داشت: این در حالیست که این میزان طی سال ۹۲ – ۹۱ به ۵۴۲ میلی متر مکعب کاهش یافته است.

وی میزان آب تولیدی کنونی در لرستان را ۱۲٫۵ میلیارد متر مکعب عنوان کرد و گفت: این در حالیست که این میزان پیش از این ۱۳٫۵ میلیارد متر مکعب بوده است.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای استان لرستان بیان داشت: این میزان آب تولیدی لرستان در پایین دست استان و در پشت سدهای دز و کرخه جمع می شوند.

حقی پور با بیان اینکه هم اکنون میزان آبهای زیرزمینی استان نیز در آستانه صفر شدن قرار دارند، عنوان کرد: هم اکنون دشتهای آب لرستان مانند دشت کوهدشت، رومشکان و … در حال خشک شدن هستند.

وی با تاکید بر تغییر الگوی کشت در بخش کشاورزی لرستان تصریح کرد: در غیر این صورت با وضعیت بحرانی در بخش کشاورزی مواجه خواهیم شد.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای استان لرستان با تاکید بر تغییر الگوی کشت کشاورزی لرستان به شکل آب محور ادامه داد: هم اکنون میزان راندمان آب در بخش کشاورزی لرستان تنها ۳۰ درصد است.

حقی پور تصریح کرد: این در حالیست که ۷۰ درصد آب در این حوزه به دلیل انتقال، توزیع و عدم استفاده از روشهای صحیح آبیاری به هدر می رود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ قانون جامع و مدونی برای تغیبر الگوی کشت نداریم افزود: در حال حاضر ۹۳ درصد از آب تولیدی لرستان در حوزه کشاورزی مصرف می شود و این در حالیست که راندمان آبیاری در این حوزه تنها ۳۰ درصد است.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای استان لرستان با اشاره به روشهای مورد نیاز برای جلوگیری از هدر رفت آب در بخش کشاورزی استان عنوان کرد: توسعه شرکتهای سهامی زراعی، توسعه مکانیزاسیون، یکپارچه سازی اراضی و … باید به طور حتم در دستور کار قرار گیرد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *