فعالیت ۱۳۵ تشکل روستایی و کشاورزی در هرمزگان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – مدیر سازمان تعاون روستایی استان هرمزگان گفت: ۱۳۵ تشکل تعاونی روستایی،تولید، کشاورزی، زنان و صنوف کشاورزی در استان هرمزگان فعال است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، تعاونی‌ها یکی از بخش‌های مهم اقتصاد کشور در قانون اساسی محسوب می‌شوند و باید در برنامه پنجم توسعه سهم آنها از اقتصاد کشور به ۲۵ درصد افزایش یابد و در حال حاضر نیز ۱۳۵تشکل تعاونی روستایی، تولید، کشاورزی و صنف کشاورزی با داشتن۱۲۸ هزار عضو فعال در استان هرمزگان فعالیت دارند و تهیه و توزیع نهاده‌های کشاورزی و خرید محصولات تولیدکنندگان از فعالیت‌های آن‌ها است.

مدیر سازمان تعاون روستایی استان هرمزگان گفت: تعاون روستایی استان هرمزگان اقدامات قابل توجهی داشته و در ارزیابی‌های صورت گرفته بر اساس عملکرد تشکل‌های بخش کشاورزی در جایگاه پنجم کشوری قرار دارد.

حمزه رادمنش افزود: طرح توسعه کشاورزی به عنوان یکی از برنامه‌های کاربردی برای اثربخشی تشکل‌های کشاورزی محسوب می‌شود که حمایت از شیوه‌های نوین کشاورزی و خاک‌ورزی حفاظتی از دیگر برنامه‌های تعاونی روستایی در تقویت بخش کشاورزی به شمار می‌آید.

وی تصریح کرد: تعاونی‌های روستایی چند منظوره هستند و به فعالیت‌های مختلف خدماتی، تولیدی، بازرگانی و ترویجی می‌پردازند که این فعالیت‌ها در راستای اهداف و سیاست‌های حمایتی دولت در جهت توسعه بخش کشاورزی و حمایت از روستائیان است.

رادمنش با بیان اینکه هم اکنون ۹۰ درصد تعاونی‌های روستایی استان فعال هستند، خاطرنشان کرد: طرح آسیب‌شناسی تعاونی‌های غیر فعال نیز در حال اجراست.

نظام صنفی در۱۲شهرستان آغاز به کار کرده است

مدیرسازمان تعاون روستایی هرمزگان با اشاره به فعالیت‌های نظام صنفی، بیان کرد: نظام صنفی کالاهای کشاورزی از سال ۸۹ تشکیل شده و نسبت به صدور پروانه فعالیت برای تولید کنندگان بخش کشاورزی فعالیت می‌کند.

رادمنش تصریح کرد: در حال حاضر ۱۲نظام صنفی درشهرستان های مختلف استان تشکیل شده که بیش از ۶هزار نفر عضوگیری کردند.

وی گفت: افرادی که نسبت به اخذ پروانه فعالیت از نظام صنفی اقدام می‌کنند با توجه به مصوبات قوانین بودجه سنواتی زیرپوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار می‌گیرند و هر کارگاه می‌تواند دست کم تا پنج نفر را زیرپوشش این بیمه قرار دهد.

رادمنش از دیگر مزایای این بیمه را معافیت کارگران کارگاه از پرداخت سهم کارفرمایی ذکر کرد.

۵ بازارچه عرضه محصولات کشاورزی و دامی راه اندازی شده است

مدیر تعاون روستایی هرمزگان گفت: این بازارچه های دائمی از ابتدای سال تاکنون در شهرستان های بندرعباس، حاجی آباد، بندرلنگه، میناب و پارسیان راه اندازی شده است.

وی با بیان اینکه تا پایان سال این تعداد به ۱۰ بازارچه می رسد، افزود: علاوه بر این بازارچه ها، غرفه های عرضه مستقیم محصولات کشاورزی و دامی نیز در نقاط مختلف مرکز استان و برخی از شهرستان راه اندازی شده است.

حمزه رادمنش گفت: حفظ منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، حذف دلالال، برنامه‌پذیر کردن مدیریت زنجیره اقتصادی محصولات کشاورزی از تولید تا مصرف و تقویت نقش دولت در تنظیم بازار محصولات کشاورزی از اهداف ایجاد این مراکز است.

وی خاطرنشان کرد: عمده این محصولات شامل برنج، گوشت‌سفید و قرمز، ماهی، انواع میوه و مرکبات، لبنیات، حبوبات، سبزیجات، صیفی‌جات است.

رادمنش تصریح‌کرد: حضور شرکت‌های تعاونی و اتحادیه‌های تخصصی کشاورزان در این زمینه سبب کاهش نقش واسطه‌ها و دلالان می‌شود و منافع متقابل تولیدکننده و مصرف‌کننده تامین می شود.

وی افزود: تقویت شبکه تعاونی‌های کشاورزی و روستایی از یک سو به نفع مصرف‌کننده است و از سوی دیگر به بهبود توان اقتصادی کشاورز کمک می‌کند.

توزیع ۴هزار و ۷۰۰تن کالاهای اساسی و نهاده های کشاورزی

مدیر سازمان تعاون روستایی هرمزگان از توزیع بیش از ۲هزار و ۷۰۰ تن انواع ارزاق، آرد و کالاهای اساسی از طریق اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی روستایی، بین روستائیان هرمزگانی از ابتدای امسال تا کنون خبرداد و گفت: این کالاها شامل قند و شکر، روغن و آرد بوده که با نرخ مصوب بین روستائیان توزیع شده است.

وی افزود: کلیه مایحتاج روستائیان شامل ارزاق یارانه‌ای و کالاهای ضروری و خانگی متناسب با الگوی مصرف و با نرخ‌های مناسب و مصوب تهیه و از طریق شرکت‌های تعاونی روستایی و فروشگاه‌های تعاونی مصرف توزیع شده است.

این مقام مسئول توزیع ۲هزارتن کود در بین کشاورزان نیز یکی از دیگر از فعالیت های این شبکه عنوان کرد و افزود: کودهای سولفات، اوره و غیره بیش از سهمیه اختصاصی خریداری و توزیع شد.

رادمنش از توزیع ۴۶میلیون لیتر سوخت شامل بنزین، گازوئیل و گاز طبیعی بین روستایی و کشاورزان خبرداد.

خرید بیش از ۲۲هزارتن محصولات کشاورزی

مدیر سازمان تعاون روستایی هرمزگان با اشاره به خرید محصولات کشاورزی توسط این شبکه گفت: در این مدت۲۲هزار و ۳۰۰ تن انواع محصولات کشاورزی به صورت توافقی و تضمینی توسط شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی روستایی از کشاورزان هرمزگانی خریداری شده که شامل ۱۰هزار و ۵۰۰ تن به صورت توافقی و ۱۲ هزار تن به صورت تضمینی است.

رادمنش تصریح کرد: این محصولات شامل گندم، ذرت، خرما، کنجد، جو، دانه روغنی کلزا،  پیاز و سیب‌زمینی است.

وی حمایت از کشاورزان و جلوگیری از ضرر و زیان به کشاورزان، تنظیم بازار و حذف واسطه‌ها پر کردن خلاء محصول در بازار مصرف را از مزایای اجرای طرح خرید توافقی محصولات زراعی و باغی استان عنوان و خاطرنشان کرد: سالانه از سطح۱۶۰ هزار هکتار اراضی زیرکشت، ۲ میلیون تن انواع محصولات زراعی و باغی در هرمزگان تولید می‌شود.

رادمنش افزود: گندم، ذرت، مرکبات، صیفی‌جات، کنجد، کلزا و علوفه دامی از مهم‌ترین تولیدات زراعی و باغی هرمزگان محسوب می شود.

مدیر سازمان تعاون روستایی هرمزگان بخش تعاونی را متکی به اقتصاد مردمی دانست و گفت: باید با افزایش ظرفیت کاری تعاونی‌ها در استان هرمزگان در راستای توسعه اقتصاد کشور و استان بهره لازم برده شود و به بخش اقتصاد کمک کرد.

وی اظهار امیدواری کرد با توجه به اهداف پیش بینی شده در راستای تقویت همه جانبه تشکل‌های روستایی و کشاورزی، این شبکه مردمی برای رفاه قشر زحمت کش با قدرت و انسجام به کار خود ادامه دهد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *