تحقق حماسه اقتصادی مستلزم توسعه کشاورزی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – ظرفیت ها و توانمندی های شهرستانهای جنوب استان مرکزی به ویژه خمین در بخش کشاورزی از یک سو و تلاش برای توسعه و ارتقا آن ازسوی دیگر بخشی از تلاش و سهم مردم این منطقه در خودکفایی و تحقق حماسه اقتصادی است.

بخش کشاورزی در هر کشوری را می توان یکی از بخش هایی دانست که همیشه مورد توجه بوده است اهمیت آن، نخست به خاطر تامین و رفع مهمترین نیاز افراد یعنی مواد غذایی و در مراحل بعدی نقش مهم آن در ارز آوری و سیستم اقتصادی است.

بر همین اساس توسعه، ارتقا و توجه به این بخش در هر کشوری نه تنها منجر به خودکفایی در عرصه ی داخلی می گردد بلکه سهم و نقش آن کشور را در معادلات اقتصادی و حتی سیاسی در سطح بین الملل نیز افزایش می دهد.

ایران به عنوان کشوری که زراعت و کشاورزی درآن دارای سابقه ی دیرینه است از پتانسیل های خوبی در این بخش برخوردار است به طوری که در برهه های مختلف زمانی سعی شده است تا از این ظرفیت ها استفاده شود.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و تغییر سیاست های خارجی کشور و به دنبال آن اعمال تحریم ها علیه آن، تلاش های پیگیری برای خوکفایی درعرصه های مختلف به ویژه بخش کشاورزی صورت گرفت.

لزوم توجه و اهمیت خودکفایی در این بخش به حدی بود که بارها امام خمینی (ره) و بعد از ایشان مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشته اند.

مهم خواندن، اولویت دادن و تاکید بر خودکفایی بر بخش کشاورزی از محورهای عمده ای است که مقام معظم رهبری در طی بیانات خود بارها به آن اشاره داشته اند.

در واقع می توان گفت دستیابی به این مهم زمانی محقق می شود که به صورت جدی از تمام ظرفیت های و توانمندی های مناطق مستعد کشاورزی در سراسر کشور به بهترین وجه استفاده شود.

شهرستان خمین یکی از شهرهای جنوبی استان مرکزی به شمار می آید که از زمان های گذشته تا کنون به دلیل دارا بودن برخی از ویژگی ها مانند تنوع اقلیمی، آب کافی ، خاک و شیب مناسب در بخش کشاورزی فعال بوده است به طوری که شغل و پیشه ی نیمی از مردم کشاورزی و اساس اقتصاد این شهرستان نیز بر پایه ی کشاورزی قرار دارد.

با توجه به این امر،در این شهرستان در طی سال های اخیر اقدامات قابل توجهی در زمینه ارتقای و توسعه بخش کشاورزی صورت گرفته است.

به طور کلی ۲۵ درصد از اراضی شهرستان خمین را زمین های کشاورزی تشکیل می دهند که حدود ۳۵ درصد از مزارع به صورت کاملا مکانیزه مورد بهره برداری قرار می گیرند و ۶۵درصد باقی مانده به صورت نیمه مکانیزه هستند.

آب مورد نیاز برای سیراب کردن زمین های کشاورزی و زراعی از طریق چاه های عمیق و نیمه عمیق، چشمه ها، قنوات، رودآب هاو سازه های سدخاکی تامین می شود که متاسفانه در طی سال های اخیر بر اثر کاهش نزولات اسمانی و خشکسالی حدود ۳۵ درصد از این منابع آبی خشک شده اند.

در همین راستا برای کاهش تاثیر خشکسالی و مقابله با این پدیده، اداره جهاد کشاورزی شهرستان اقدامات قابل توجهی در جهت حفظ منابع آبی موجود شامل اجرای سیستم های تحت فشار، انتقال آب با لوله، لایروبی و مرمت و احداث کانال آبیاری انجام داده است.

وجود سه نوع اقلیم متفاوت در شهرستان خمین امکان تولید ۳۰ نوع محصول زراعی و ۱۵ نوع محصول باغی در نقاط مختلف شهرستان را فراهم کرده است.

میانگین تولید محصولات زراعی و باغی سالانه ۱۱۵ هزار تن است که از مهمترین انها می توان به گندم، جو، لوبیا، سیب زمینی، سبزی، صیفی و از عمده ترین محصولات باغی انگور، سیب درختی، گردو و بادام اشاره کرد.

خمین همچنین در تولید برخی محصولات گلخانه ای مانند تولید گل و گیاهان زینتی ،خیار و توت فرنگی نیز فعال است،این شهرستان در تولید گل های زینتی بعد از محلات در جایگاه دوم استانی قرار دارد.

دو محصول گل محمدی و زعفران از محصولات شاخص خمین محسوب می شوند، زعفران کاران شهرستان علاوه بر اینکه سالیانه ۶۰ کیلوگرم زعفران تولید می کنند پیاز زعفران مازاد بر نیاز خود را نیز به سایر شهرستان ها ارسال می کنند.

اما مهمترین قابلیت کشاورزی خمین در زمینه کشت لوبیا به ویژه لوبیا چیتی است که به لحاظ خصوصیات زراعی در سطح بین المللی نیز شناخته شده است.

استفاده از روش های نوین علمی و و تلفیق ان با دانش بومی ، شرایط اقلیمی مناسب، تبحر و تجربه دیرینه کشاورزان شهرستان در کشت لوبیا از مواردی هستند که به رشد این محصول کمک نموده است.

توانمندی شهرستان خمین در کشت لوبیا، استان مرکزی را به یکی از قطب های این محصول در کشور تبدیل نموده است به طوری که بعد از استان لرستان در جایگاه دوم کشوری قرار دارد.

لوبیا ی تولید شده علاوه بر تامین نیاز داخلی شهرستان ، مازاد آن به استان های اطراف و برخی از کشورها از جمله عراق نیز صادر می شود.

از انجایی که کشاورزی در این شهرستان از اهمیت و قدمت دیرینه ای برخوردار است لذا سعی شده تا برای توسعه و ارتقا این بخش علاوه بر استفاده از تجربیات و دانش بومی از روش های نوینی که توسط برخی نهادهای شهرستان صورت می گیرد نیز استفاده شود.

که از جمله ی این موارد می توان به راه اندازی کارگاههای کشاورزی و تربیت نیروهای متخصص و جوان در این عرصه توسط فنی و حرفه ای شهرستان اشاره کرد.

ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای کشور یکی دیگر از مراکزی است که خدمات شایان توجهی در خصوص تولید و معرفی ارقام جدید لوبیا به کشاورزان در شهرستان انجام داده است.

این ایستگاه در طول فعالیت خود موفق به تولید و معرفی ارقام جدیدی از لوبیا از جمله چیتی صدری و لوبیا قرمز صیاد شده است که به دلیل دارا برخی ویژگی ها مانند مقاومت بالا در برابر آفات و عملکرد نسبتا خوب آنها نسبت به سایر ارقام کمک شایان توجهی به کمیت و کیفیت این محصول و کم کردن هزینه ها به کشاورزان خمینی نموده است.

جهاد کشاورزی شهرستان نیز در راستای ارتقا این بخش در شهرستان، اقدامات قابل توجهی در بحث اموزش و ترویج روش های نوین و علمی،انجام و توسعه امور فنی و زیربنایی و غیره انجام داده است.

در واقع انجام این گونه اقدامات و حمایت ها از سوی این نهادها را می توان گامی موثر در توسعه و رشد بخش کشاورزی در شهرستان دانست.

با توجه به اینکه شهرستان خمین در زمینه کشاورزی توانمند می باشد لذا هرگونه تلاش در راستای توسعه این بخش در نه تنها منجر به بهبود وضعیت کشاورزی و اشتغالزایی در شهرستان می شود بلکه در ابعاد گسترده تر نیز می تواند بخشی از سهم مردم این شهرستان در جهت خودکفایی کشور در این عرصه و تحقق حماسه اقتصادی مدنظر مقام معظم رهبری باشد.

منبع: ایرنا

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.