خانه / اخبار / دام، طیور، آبزیان / خودکفایی ۹۵ درصدی ایران در تولید داروهای دامی
اخبار کشاورزی

خودکفایی ۹۵ درصدی ایران در تولید داروهای دامی

مجله اینترنتی کشاورز جوان – رئیس سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد در تولید داروهای آماده مصرف دامی به ۹۵ درصد و در تولید واکسن های دامی نیز به ۹۰ درصد خودکفایی رسیده ایم.

دکتر سیدمحسن دستور در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر افزود: البته گاهی مشابه خارجی این داروها یا واکسن ها نیز با قیمت هایی مشابه یا کمتر وارد و باعث رقابت بیشتر در میان تولید کنندگان و وارد کنندگان می شود.

وی با بیان این که موسسه سرم سازی رازی در آخرین دستاورد خود موفق شد واکسن «پی پی آر» ویژه دام های کوچک را تولید کند ، افزود:‌ سالانه حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون دوز در کشور از این واکسن استفاده می شود و خوشبختانه دیگر به واردات واکسن های خارجی نیازی نداریم.

وی سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه داروها و واکسن های دامی را مناسب و دارای رقابت ذکر کرد و گفت: تولیدات داخلی ما از استانداردهای خوب بین المللی برخوردار و قابل رقابت با محصولات مشابه خارجی است.

دکتر دستور با بیان این که با وجود ۱۵۰ کارخانه تولیدات دارویی دامی در کشور هیچگونه انحصاری وجود ندارد ، افزود: در یک سال اخیر شرکت های داخلی بیش از ۱۰۰ مورد داروهای دامی را ثبت کرد ه و ۲۰۰ مورد پروانه تولید در بخش داروهای دامی نیز صادر شده است.

وی در باره اینکه گفته می شود برخی از وارد کنندگان داروهای دامی که از ارز مرجع استفاده کرده اند ، در توزیع محصولات وارداتی انحصاری عمل می کنند ، گفت:‌ ارز مرجع در حوزه واردات داروهای دامپزشکی محدود بود و گزارشی از این نوع انحصار نداریم و البته آماده رسیدگی به شکایات احتمالی نیز هستیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: همراه با سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان بر واردات و توزیع این محصول نظارت مستقیم داریم.

همچنین ببینید

اخبار کشاورزی

خرید شیر خام زیر قیمت مصوب اوضاع دامداران را وخیم کرد

کشاورز جوان – مدیر عامل اتحادیه سراسری دامداران ایران گفت با وجود اینکه چند سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code