رئیس اتحادیه باغداران: تولید مرکبات نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد رشد داشته است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – رئیس اتحادیه باغداران ازرشد ۶۰درصدی تولید مرکبات در سال جاری و تأمین بازار تا خردادماه خبردادوگفت: ۷میلیون تن مرکبات و ۳میلیون تن سیب تولید شده که بخش عمده آن ذخیره شده، بنابراین نه تنها نیازی به واردات نداریم بلکه بدنبال صادرات هستیم.

مجتبی شادلو در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در مورد وضعیت تولید مرکبات برای ایام شب عید اظهار داشت: از نظر تامین مرکبات و محصولات باغی نه تنها مشکلی در ایام شب عید نداریم بلکه تاخرداد ماه نیز میزان محصولات مورد نیاز در حد قابل توجهی ذخیره سازی شده است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۷ میلیون تن مرکبات از جمله نارنگی، پرتغال ، لیموشیرین وگریفورت و کیوی تولید شده است، گفت: در مورد سیب نیز سه میلیون تن حجمی است که برداشت شده و بخشی از آن از شهریور ماه در بازار در حال توزیع است و بخش عمده آن  نیز ذخیره شده که تا نیاز خردادماه بازار را پوشش دهد.بنابراین هیچ نگرانی نسبت به تامین مرکبات و سیب تا پایان خردادماه وجود ندارد ولی آنچه مسلم است باید سیستمی هماهنگ وجود داشته باشد تا به نحو احسن توزیع این محصولات در بازار انجام شود.

*رشد ۶۰درصدی تولید مرکبات نسبت به سال گذشته

رئیس اتحادیه باغداران ایران در مورد حجم تولیدات مرکبات و سیب بیان کرد: در بخش مرکبات حجم تولیدات در سال جاری نسبت به سال گذشته بیش از ۶۰ درصد رشد یافته است و در مورد سیب نیز میزان تولیدات در همین حد بوده است.

شادلو در پاسخ به این سوال که آیا این حجم تولیدات پاسخگوی نیاز داخل بخصوص ایام شب عید بوده و نیازی به واردات نیست، تاکید کرد: با توجه به رشدی که تولید مرکبات در سال جاری داشته نه تنها نیازی به واردات نداریم بلکه به دنبال صادرات نیز هستیم این موضوع در مورد سیب نیز صدق می‌کند و اگر زمینه آن وجود داشته باشد به دلیل اینکه مقدار قابل توجهی سیب تولید شده امکان صادرات آن نیز وجود دارد.

*مصرف کم سیب و لزوم صادرات ۵۰درصد تولید

وی با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ درصد مرکبات تولید شده در سال جاری به پرتغال اختصاص دارد خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه حجم تولید سیب به میزان تولید پرتغال است اما مصرف آن به اندازه پرتغال نیست این در حالی است که سیب مزیت‌های زیادی دارد ولی مقدار مصرف آن محدود است و اگر زمینه صادرات ۵۰ درصدی سیب را فراهم نکنیم به دلیل فراوانی در بازار دچار مشکل می‌شویم. سیب محصولی است که باید طی شش الی هفت ماه در بازار توزیع شود و با توجه به اینکه در حال حاضر سه ماه از فصل برداشت می‌گذرد به دلیل محدودیت مصرفی که در این محصول وجود دارد برای عدم مشکل در این زمینه نیاز است زمینه صادرات آن را فراهم کنیم.

*مشکل سال گذشته حراج کنار خیابانی میوه و ترس از واردات بی‌رویه بود

رئیس اتحادیه باغداران با بیان اینکه در زمینه مرکبات نیز می‌توانیم صادرات داشته باشیم، تصریح کرد: مشکلی که سال گذشته در بازار شب عید میوه رخ داد و دچار کمبود محصول شدیم این بود که تولید کنندگان با توجه به پیشینه‌ای که طی سالهای گذشته در این ایام مبنی بر واردات بی‌رویه میوه داشتند اقدام به حراج تولیدات خود در کنار خیابان کردند. این موضوع بیشترین ضرر را به تولیدکننده زد زیرا وقتی محصولات خود را زیر هزار تومان حراج زد به این معنی است که قیمت‌ها را کمتر از هزینه تمام شده به فروش رسانند.

شادلو با تاکید بر اینکه اگر در سال گذشته مرکبات به تناسب در بازار عرضه می‌شد نه تولید کننده ضرر می‌کرد و نه اینکه در ایام شب عید به مشکل بر می‌خورد، گفت: در سال جاری با توجه به تولید پرتغال پیش‌بینی می‌کنیم که هیچ مشکلی در زمینه تامین این محصولات برای ایام شب عید و حتی بعد از عید نیز نخواهیم داشت و حتی هیچ نیازی به واردات نیز نداریم. همچنین تولیدات مرکبات نیز نسبت به سال گذشته با توجه به اینکه اندازه آن مناسب است از کیفیت بهتری نیز برخوردار است.

*قیمت تما‌م‌شده سیب ۲۵۰۰تومان است

وی با تاکید بر اینکه کیفیت سیب و پرتغال و نارنگی که وارد می‌شود قابل مقایسه با تولیدات داخل نیست، خاطرنشان کرد: در مورد قیمت‌ها نیز باید بگویم به دلیل اینکه تامین نهاده، کود و سم با ارز آزاد انجام می‌شود و این یعنی افزایش دو برابری نسبت به سال گذشته و همچنین هزینه کارگر از ۱۵ هزار تومان در روز به ۳۵ هزار تومان افزایش یافته و هزینه حمل و نقل نیز نسبت به سال ۹۱تغییر کرده است،‌همه این موارد باعث شده هزینه تمام شده تولید محصولات باغی افزایش پیدا کند.

رئیس اتحادیه باغداران با بیان اینکه نباید توقع داشته باشیم قیمت محصولات همانند سال گذشته ثابت باشد زیرا هیچ کالایی در کشور در مقایسه با سال گذشته بدون تغییر نمانده است بیان کرد: قیمت تولید سیب هر کیلو ۱۵۰۰ تومان است که با احتساب هزینه کارگری ،‌ جمع آوری ،‌ حمل و نقل ،‌بسته بندی و سردخانه قیمت تمام شده این محصول به ۲۵۰۰ تومان می‌رسد.

شادلو در مورد این موضوع که ایا با دولت در مورد میزان ذخیره محصولات باغی و مرکبات در شب عید صحبت کرده‌اید گفت: ذخیره‌ای که دولت در مورد این محصولات انجام می دهد با میزان تولیدات ما تناسب ندارد زیرا حجم ذخیره سازی توسط بخش خصوصی چند ده برابر ذخیره دولت است. دولت حجم ذخیره شده خود را در یک پروسه ۱۰ روزه توزیع می‌کند ولی بخش خصوصی مجبور است کل سال را تامین کند بنابراین حجم ذخیره‌ای که توسط بخش خصوصی انجام شده در سال جاری کاملا مناسب بوده و هیچ مشکلی تا خردادماه نداریم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *