توسعه کشاورزی با توانمند کردن کشاورزان محقق می شود

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بهره برداران بخش کشاورزی در استان را ۸۲ هزار نفر اعلام کرد و گفت: توسعه کشاورزی استان با توانمند کردن کشاورزان محقق می شود. به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا هادربادی به جایگاه کشاورزی در استان اشاره کرد و افزود: براساس آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران تا پایان سال گذشته، ۳۷ درصد اشتغال استان به بخش کشاورزی اختصاص دارد.

وی با اشاره به اینکه ۲۵ درصد ارزش افزوده استان در بخش کشاورزی است، عنوان کرد: همچنین ۴۶۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان باعث رونق صادرات محصولات مزیت دار استان شده است. هادربادی با بیان اینکه متوسط بارندگی استان کمتر از نصف کشور است، افزود: شرایط اقلیمی خاص استان و شب های سرد و روزهای گرم باعث شده تا محصولات استان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار شود.

وی کشاورزی خراسان جنوبی را امنیت محور دانست و تصریح کرد: حضور کشاورزان و عشایر در مرزها موجب امنیت مرزهای استان شده است. هادربادی محصولات مزیت دار استان را لنگرگاه صادراتی کشور دانست و تصریح کرد: هم اکنون ۵۵ هزار نفر در بخش تولید زرشک، ۲۵ هزار نفر در تولید زعفران و ۹ هزار نفر در تولید عناب در این استان فعالیت دارند. وی اضافه کرد: محصولات کشاورزی استان علاوه بر تامین نیاز داخلی استان، در اشتغال، اقتصاد، درمان و سلامت نیز تاثیرگذار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی صنعت مرغداری را بزرگترین صنعت استان دانست و اظهارداشت: هم اکنون ۷۰۰ واحد مرغداری در استان فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: در این راستا هفت هزار نفر اشتغال دارند.

هادربادی خرده مالکی و سرانه پایین درآمدی کشاورزان و افزایش سن کشاورزان را از مهمترین مشکلات بخش کشاورزی استان عنوان کرد و بیان داشت: رشد کشاورزی در استان تنها با توانمندکردن کشاورزان محقق شده و خودکفایی مالی و ایجاد ساختارها یا ایجاد سازمان های توانمند از عوامل توانمندکردن کشاورزان است.

وی راه اندازی صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی را از دیگر عوامل توانمندکردن کشاورزان برشمرد و بیان کرد: این صندوق ها به توانمندی تشکل ها و افزایش نقدینگی کشاورزان کمک می کند. رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی زمان تاسیس صندوق حمایت از بخش کشاورزی استان را از سال ۸۶ ذکر کرد و یادآور شد: هم اکنون ۱۰ صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در استان فعال است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.