حذف رانت در بخش کشاورزی نیازمند عرضه محصولات وارداتی در بورس است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – مدیر عامل اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی یکی از راه‌های مقابله با رانت در بخش کشاورزی را عرضه محصولات وارداتی این بخش در بورس کالا دانست و گفت: با این کار حجم عرضه در رینگ کشاورزی بیش از فلزات و پتروشیمی خواهد شد.

عباس بنازاده در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در مورد نیاز عرضه کالاهای کشاورزی در بورس کالا اظهار داشت: در سال گذشته ۲۱ میلیون و ۳۵۲ هزار تن محصولات صنعتی،‌معدنی و پتروشیمی به ارزش ۳۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان(۱۰میلیارد دلار) معامله شده که در همین تاریخ واردات ۸ قلم کالای اساسی کشاورزی بر اساس آمار وزارت جهاد و تشکل‌ها ۱۹ میلیون و ۶۴۸هزار و ۲۰۰ تن به ارزش ۳۱ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی ادامه داد: حجم تولید داخل گوشت سفید ۲میلیون تن، تخم مرغ ۹۸۰ هزارتن، گوشت قرمز یک میلیون تن، ماهی ۷۳۰هزار تن،‌ میگو ۱۴ میلیون تن،‌شیر ۱۰میلیون تن و عسل نیز ۵۰ هزار تن بوده است که مجموع آن ۱۴ میلیون تن است و قابلیت عرضه در بورس کالا را دارند. نکته این است که بر اساس آمار سال ۹۱، اگر کل واردات که معادل عرضه پتروشیمی‌ها در همان سال است وارد بورس کالا شود، رانتی که در کشاورزی وجود دارد از بین می رود.

مدیر عامل اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران گفت: با توجه به اینکه وزیر جهاد کشاورزی به از بین بردن رانت در بخش کشاورزی اشاره کرده، یکی از راهکارها عرضه محصولات وارداتی در بورس است و همچنین با این اقدام رونق رینگ کشاورزی نیز محقق خواهد شد.

بنازاده در پایان تأکید کرد: حجم تولیدات کود اوره و نهاده در کشور نیز اگر در کنار تولید داخل و حجم واردات بخش کشاورزی وارد بورس کالا شود، حجم عرضه در رینگ کشاورزی از فلزات و پتروشیمی بیشتر خواهد بود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.