واگذاری یک هزار و ۳۸ هکتار از اراضی ملی به متقاضیان طرحهای کشاورزی آذربایجان غربی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
مجله اینترنتی کشاورز جوان – مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از واگذاری یک هزار و ۳۸ هکتار از اراضی ملی استان به متقاضیان اجرای طرحهای کشاورزی خبر داد.

عبدالحسین داداش پور در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: با هدف توسعه اراضی مستعد برای کشاورزی و زراعت و افزایش میزان تولید در سطح استان، تاکنون مساحتی در حدود یک هزار و ۳۸ هکتار از اراضی ملی به متقاضیان طرحهای کشاورزی واگذار شذه که به نام ۲۶۱ نفر به مساحتی در حدود ۸۰۰ هکتار اسناد رسمی تنظیم و انتقال قطعی سند صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه اراضی مستعد برای کشاورزی در چهار چوب قوانین و مقررات مدیریت امور اراضی سازمان جهاد کشاوزی با تقاضای خرید کشاورزان در اختیار افراد واجد شرایط روستاها قرار داده می شود، اظهار داشت: در حال حاضر به صورت مستقیم تعداد ۳۳۲ نفر بهره بردار در عرصه های اراضی ملی که در اجرای لایحه قانونی و اصلاح قانون درجهت توسعه فعالیتهای کشاورزی و تولیدی مشغول به فعالیت های کشت و زرع هستند.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اعلام کرد:‌یکی از مهمترین اهداف تملک اراضی و تثبیت عرصه های ملی و دولتی علاوه بر احقاق و استیفای حقوق شرعی و قانونی دولت و مردم در راستای توسعه منابع طبیعی تجدید شونده و واگذاری آن در جهت توسعه فعالیتهای کشاورزی و تولیدی بوده تا ضمن ایجاد اشتغال مولد برای آحاد جامعه ، زمینه ای در جهت خودکفائی اقتصادی کشور فراهم شود.

داداش پور از تشکیل ۲ هزار و ۹۳۰ پرونده برای متخلفین کاربری اراضی کشاورزی آذربایجان غربی خبر داد و با اشاره به اینکه هم اکنون در مراجع قضایی برعلیه متخلفین تغییر کاربری به اراضی کشاورزی پرونده های تخلف تشکیل شده، عنوان کرد: صدور حکم تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز بر علیه عاملین روندی طولانی داشته در حالی که شهرداریها و ادارات راه و شهرسازی در بسیاری از این موارد نیاز به طرح دعوی نداشته و مستقیما می توانند اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه افزایش مهاجرت و حاشیه نشینی در محدوده شهرها باعث توسعه شهرنشینی شده که یکی از مهمترین عوامل تخریب اراضی کشاورزی محسوب می شود، ادامه داد: ارزان بودن قیمت اراضی کشاورزی نسبت به زمینهای شهری و ازدیاد تقاضا برای اجرای طرحهای صنعتی، تولیدی و کشاورزی در این اراضی توسط سرمایه گذاران باعث تفکیک و قطعه بندی اراضی کشاورزی به قطعات کوچک و در نتیجه از بین رفتن اراضی کشاورزی شده است.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: این در حالی است که ایجاد این طرحها در شهرکهای صنعتی و در اراضی کم بازده بصورت منسجم و همچنین برخورد قانونی با افراد سود جو که تغییر کاربری های غیر مجاز را طراحی و اجرا می نکنند نقش موثری در حفظ کاربری اراضی کشاورزی دارد.

وی با بیان اینکه ادامه روند از بین رفتن تدریجی اراضی کشاورزی اعم از زراعی و باغی در استان به معنای این است که در آینده نزدیک پایداری تولید و اقتصاد کشاورزی در راستای رسیدن به خود کفائی با مخاطره مواجه می شود، ادامه داد: با ایجاد کمربند سبز و برخورد قاطعانه با عاملین از طریق عدم برخورداری آنها از خدمات زیر بنائی از جمله آب و برق، نسبت به ساماندهی اماکن مسکونی غیر رسمی محدوده شهرها و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی راهها اقدام کنند.

وی با اعلام اینکه طی سالهای اخیر به علت بالابودن هزینه های جاری کشاورزان در کاشت و برداشت محصولات زراعی و باغی و پائین بودن درآمد کشاورزان نسبت به هزینه کرد آنها، رغبت کشاورزان برای فروش اراضی کشاورزی افزایش یافته، تاکید کرد: باید برای جلوگیری از تخریب اراضی کشاورزی به وظیفه‌ ملی و همگانی عمل کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *