بازندگان اصلی واردات بی رویه محصولات کشاورزی، کشاورزان هستند

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس با تاکید براینکه کشاورزان بازندگان اصلی واردات بی رویه محصولات کشاورزی هستند، گفت: نمایندگان به یک فوریت طرح ممنوعیت واردات میوه در صحن علنی مجلس رای دادندو برای بررسی کارشناسانه تر،این طرح به کمیسیون کشاورزی ارجاء داده شد.

سکینه عمرانی درگفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، در تشریح واکنش اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به واردات بی رویه میوه به کشور، گفت:با توجه به واردات بی رویه محصولات کشاورزی از جمله میوه به کشور کلیات طرحی مبنی بر اینکه یک ماه قبل و یک ماه بعد از برداشت محصولات کشاورزی از جمله میوه واردات آن به کشور صورت نگیرد در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب شد و به منظور تکمیل دقیق و کارشناسانه تر و به نوعی چکش کاری این طرح به کمیسیون تخصصی مربوطه که کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی است، ارجاء داده شد.

نماینده مردم سمیرم درمجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با توجه به اینکه این طرح به کمیسیون کشاورزی مجلس ارجاء داده شده است به همین جهت کمیسیون کشاورزی علاوه بر بررسی دقیق تر این طرح که ممنوعیت واردات یک ماه قبل و یک ماه بعد از برداشت محصول است باید در خصوص صادرات مازاد محصولات کشاورزی و تنظیم قیمت در بازار برنامه ریزهای مؤثر و جدی انجام دهد.

این نماینده مردم در مجلس نهم،با اشاره به قانون انتزاع وظایف، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی در چند ماه گذشته در خصوص تنظیم بازار ، قیمت گذاری محصولات کشاورزی ، واردات و صادرات قانونی به نام انتزاع وظایف تصویب کرد که از سوی شورای نگهبان این قانون جهت اجرا به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد.

عمرانی، افزود: براساس قانون انتزاع وظایف تمام بخش های کشاورزی از جمله تنظیم بازار، قیمت گذاری، واردات و صادرات محصولات کشاورزی باید از وزارت صنعت،معدن و تجارت به وزارت جهاد کشاوزی باز گردانده شود.

 وی،ادامه داد: چنانچه تمامی وظایف بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی که خود تولید کننده اصلی است انتزاع شود به طور حتم رسیدگی به تمام امور از سوی مسئولان ذی ربط آسان تر  خواهد شد به طوری که در وهله ی اول تمرکز و فکر باید برتأمین نیاز بازار داخلی باشد و براساس تأمین نیاز داخلی باید واردات و صادرات صورت گیرد.

نماینده مردم سمیرم درمجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: متأسفانه تابه امروز قانون انتزاع از سوی دولت اجرا نشده است به طوری که در حال حاضر بخش واردات محصولات کشاورزی از جمله میوه و نهاده های دامی و کشاورزی به کشور از سوی وزارت صنعت،،معدن و تجارت کنترل می شود و به علت اینکه این وزارتخانه آمار دقیق و درستی  از میزان کشت و تولید در دست ندارد اقدام به واردات بی رویه این محصولات از سایر کشورهای خارجی کرده است.

ابزارهای نظارتی مجلس از دو وزیر جهاد و صنعت با اجرا نشدن قانون انتزاع

عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس ، درخصوص واکنش مجلس درجهت اجرا نشدن قانون انتزاع، گفت: چنانچه دولت پس از ارجاع نامه نمایندگان ازسوی دکتر لاریجانی به رئیس جمهور بازهم درخصوص اجرای این قانون کوتاهی کند به طور حتم دیگر کمیسیون کشاورزی سکوت نمی کند و از ابزارهای نظارتی خود در جهت برخورد جدی و قانونی با وزیر جهاد کشاورزی و وزیر صنعت، معدن و تجارت استفاد می کند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.