تفاهم بزرگ واحدهای صنعتی و کشاورزی درهمایش ملی پنبه/کانون ملی توسعه و احیاء پنبه تشکیل می‌شود

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – همایش ملی پنبه که با حضور مسئولان مختلف ازجمله محمدحسین شریعتمدار مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی، مسئولان اتحادیه پنبه و نمایندگان صنایع نساجی در داراب استان فارس برگزار شد، تصمیم مشترک گرفته شد تا کانونی واحد در جهت توسعه و احیاء پنبه کشور تشکیل شود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس دقایقی پیش در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با بیان اینکه اتحادیه پنبه‌کاران داراب به‌منظور پایداری تولید در ۱۰ آذرماه همایش ملی پنبه را در داراب فارس برگزار کرد، گفت: در این همایش مسئولان مختلف جهاد کشاورزی ازجمله شریعتمدار مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی، کارشناسان خبره پنبه کشور، صندوق پنبه ایران، نمایندگان صنایع نساجی کشور، مرکز تحقیقات پنبه کشور، اتحادیه پنبه و کشاورزان شرکت کردند.

احمد دزفولی با بیان اینکه در این همایش تصمیم به تشکیل کانونی در جهت توسعه و احیاء پنبه در کشور گرفته شد، افزود: در حال حاضر در مورد جزئیات این کانون صحبت نشده، اما احتمالاً معاونت تولیدات گیاهی وزیر جهاد کشاورزی رئیس آن شود و مسائل و مشکلات زراعت پنبه در این کانون به‌طور اختصاصی پی‌گیری شود.

وی خاطرنشان کرد: در این همایش مقرر شد ۱۰ دستگاه کمباین مخصوص پنبه برای فارس با حمایت دولت از خارج کشور خریداری و وارد شود که قیمت کمباین‌های خودکششی یک میلیارد تومان و کششی ۴۰۰ میلیون تومان است.

به گفته مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس، بعد از این همایش ملی، جایگاه پنبه در کشور سمت و سوی مناسبی پیدا خواهد کرد و با توجه به تعامل تولیدکنندگان و صنایع نساجی، این همایش راهگشا و کلید نقشه راه پنبه کشور است.

دزفولی به تولید پنبه فارس اشاره کرد و ادامه داد: سطح زیر کشت این محصول در استان ۱۹ هزار هکتار است که از این نظر بعد از خراسان رضوی، رتبه دوم کشوری را دارد و امسال برآورد می‌شود ۷۰ هزار تن وش برداشت شود که نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد رشد داشته است.

وی با تأکید بر اینکه پنبه تولیدی این استان از نظر الیاف جزء باکیفیت‌ترین‌ها است، تصریح کرد: شش کارخانه پنبه‌پاک‌کنی در استان وجود دارد که همگی آنها آمادگی لازم جهت شروع دوره بهره‌برداری جدید دارند.

منبع: خبرگزاری کشاورزی ایران

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *