خبرهای خوش تحصیلی برای کشاورززادگان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – دکتر فلسفی: امید می‌رود نمایندگان مجلس برای گنجاندن مبلغ سه میلیارد تومان از محل یارانه‌ها برای تحصیل رایگان کشاورززادگان مساعدت کنند.

 

ریاست مؤسسه تحقیقات آموزش عالی علمی و کاربردی وزارت جهاد کشاورزی امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) و به بهانه ۱۶ آذرماه روز دانشجو، گفت: این مؤسسه سالانه بیش از ۱۷۰ دوره و رشته کشاورزی را در کشور اجرایی می‌کند.

پیمان فلسفی افزود: بر اساس آخرین آمار، ۲۳ هزار نفر دانشجو در بخش دولتی و یک‌هزار و ۲۹۲ نفر دانشجوی آزاد در بخش کشاورزی تحصیل می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع ۲۴ هزار و ۳۷۲ دانشجو به‌صورت آزاد و دولتی در دانشگاه علمی کاربردی کشاورزی مشغول تحصیل هستند.

فلسفی ادامه داد: در این دانشگاه ۵۰ درصد از دانشجویان از کارکنان و کشاورززادگان هستند و ۵۰ درصد مابقی نیز از جوانان علاقه‌مند به دوره‌های آموزش کشاورزی هستند که در مقاطع کاردانی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می‌کنند.

 

برخورداری کشاورززادگان از تخفیف ۱۵ درصدی شهریه ثابت در دانشگاه جامع علمی کاربردی

وی با اعلام اینکه متوسط سن تولیدکنندگان بخش کشاورزی رو به ازدیاد است، تصریح کرد: بخش کشاورزی رو به پیری می‌رود، بنابراین لازم است انگیزه علاقه‌مندان به تحصیل در رشته کشاورزی افزایش یابد که در این راستا طرحی تهیه شده که تسهیلات و تخفیف‌هایی برای روستازادگان و کشاورززادگان قائل شویم.

ریاست مؤسسه تحقیقات آموزش عالی علمی و کاربردی وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: در حال حاضر روستازادگان و کشاورززادگان می‌توانند از ترم دوم از تخفیف ۱۵ درصدی در شهریه ثابت برخوردار شوند.

فلسفی میزان متوسط شهریه ثابت هر ترم تحصیلی برای دانشجویان علمی کاربردی را ۳۵۰ تا ۴۰۰ تومان برشمرد و تأکید کرد: تا سقف دوهزار نفر از ترم دوم تحصیلی امکان استفاده از تخفیف وجود دارد.

وی اظهار داشت: تلاش می‌شود به سمتی حرکت کنیم که تحصیل در بخش کشاورزی را به‌گونه‌ای افزایش دهیم.

فلسفی همچنین گفت: در این راستا، در سال گذشته پیشنهاد شد که از محل یارانه‌ها، مبلغ سه میلیارد تومان برای تحصیل کشاورززادگان و روستازادگان از محل بودجه، اختصاص یابد که در بودجه سال جاری عملیاتی نشد، اما امید می‌رود که نمایندگان مجلس با تخصیص تسهیلات مناسب برای آموزش رایگان کشاورززادگان مساعدت کنند تا بدین ترتیب شاهد جوان‌سازی بخش کشاورزی باشیم.

وی در ادامه افزود: هیچ راهی به‌جز سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی نمی‌تواند منجر به جوان‌سازی شود.

فلسفی خاطرنشان کرد: برای قرار دادن ماده‌ای در قانون بودجه ۹۳ برای استفاده تسهیلاتی کشاورزان تلاش خواهیم کرد.

 

افزوده شدن ۲۰ رشته جدید کارشناسی ارشد به رشته‌های کشاورزی

ریاست مؤسسه تحقیقات آموزش عالی علمی و کاربردی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: افزایش رشته‌های کارشناسی ارشد و دکترا در دستور کار این مؤسسه قرار دارد، به‌گونه‌ای که طی دو سال گذشته شش رشته ارشد در مؤسسه و مراکز وابسته راه‌اندازی شد و در حال حاضر ۸۰ دانشجوی کارشناسی ارشد در مراکز خراسان رضوی، تهران، مازندران، گیلان و البرز مشغول تحصیل هستند.

وی از افزوده شدن ۲۰ رشته جدید کارشناسی ارشد برای سال آینده خبر داد و تصریح کرد: در راستای گسترش فعالیت‌های کشاورزی دانشگاه جامع علمی کاربردی تلاش می‌شود تا این رشته‌های جدید به تصویب شورای گسترش دانشگاه جامع و وزارت علوم برسد.

فلسفی یادآور شد: برای دوره‌های دکترا نیز تدارکات لازم در حال انجام است تا آیین‌نامه‌های مورد نیاز، مورد تصویب قرار گیرد.

 

وجود ۱۲۹۲ دانشجوی غیردولتی در کشور

این مقام مسئول از افزایش راه‌اندازی مراکز آموزشی غیردولتی در بخش کشاورزی خبر داد و تأکید کرد: در حال حاضر ۶۴ مرکز دولتی در رشته علمی کاربردی کشاورزی در کشور وجود دارد که هفت مرکز آن غیردولتی است.

وی اظهار داشت: تعداد یک‌هزار و ۲۹۲ دانشجوی غیردولتی در این هفت مرکز و در ۲۵ رشته تحصیل می‌کنند.

فلسفی همچنین گفت: در حال اخذ پنج مجوز مرکز غیردولتی از دانشگاه جامع علمی کاربردی هستیم که امید است تا پایان سال این مراکز راه‌اندازی شود.

وی در ادامه افزود: ایجاد مراکز غیردولتی در شهرستان‌های دورافتاده مد نظر است تا بدین ترتیب کشاورززادگان، روستازادگان و علاقه‌مندان به تحصیل در رشته‌های کشاورزی ترغیب شوند و به این رشته‌ها روی آورند.

فلسفی خاطرنشان کرد: توانمندسازی بهره‌برداران بخش کشاورزی از مهم‌ترین اهداف این مؤسسه محسوب می‌شود و در این راستا با افزایش تعداد دانشجویان و رشته‌های مورد نیاز بخش کشاورزی تلاش می‌شود تا کشاورزی دانش‌بنیان را در کشور گسترش داد و بدین ترتیب با خودکفایی کامل در تولید محصولات اساسی، به سمت بی‌نیازی از واردات حرکت کنیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *