سم بی‌کیفیت نداریم/روش استفاده سموم غلط است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – روسای انجمن واردکنندگان و تولیدکنندگان سم و کود تصریح کردند، سموم کشاورزی بی کیفیت نیست و کیفیت سموم در چند سال اخیر کاهش نیافته بلکه روش استفاده از سوی کشاورزان علمی نیست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید مهدی حسینی یزدی رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود در نشست خبری اولین نمایشگاه نهاده های کشاورزی تهران اظهار داشت: سالانه ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار سموم، ۵۰ تا ۷۰ میلیون دلار بذر و ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار کود به کشور وارد می‌شود که این میزان نهاده وارداتی ۴۰ تا ۵۰ درصد در تولید غذایی کشور نقش دارد.

وی با بیان اینکه سالانه ۱۸ تا ۲۰ هزار تن سم شیمیایی در کشاورزی کشور استفاده می‌شود که ۸۰ درصد آن در داخل کشور فرموله شده و ۲۰ درصد وارداتی است، گفت: ۷۰ درصد ماده اولیه تولید سم در داخل کشور از چین، ۱۵ درصد از هند و ۱۵ درصد از کشورهای اروپایی وارد می‌شود.

به گفته حسینی این مواد تکنیکال از نوع درجه یک بوده و سموم تولید داخل کشور قابل رقابت با سموم کشورهای خارجی است. بنابراین بی‌کیفیت بودن سموم حقیقت ندارد، زیرا در تأثیرگذاری سموم کشاورزی عوامل موثری مانند شرایط سم پاشی، تجهیزات، دُز (واحد سنجش غلظت) مصرفی، زمان استفاده تأثیرگذار است و اینها دلیلی بر بی‌تأثیربودن سموم استفاده شده در داخل نیست.

رئیس انجمن وارد کنندگان  سم و کود در مورد میزان واردات سالانه بذر و اینکه چه میزان از این بذر وارداتی از نسل یک است، خاطر نشان کرد: سالانه ۵۰ تا ۷۰ میلیون دلار بذر سبزی و صیفی وارد کشور می‌شود و بذور وارداتی از نسل یک (اف یک) است. طی سالهای گذشته واردات بذور کیفی باعث شده، عملکرد محصولات کشاورزی افزایش چند برابری داشته باشد.

وی گفت: مثلا تولید گوجه فرنگی در سالهای گذشته ۱۰ تا ۱۵ تن در هکتار بود که اکنون بذور وارداتی امکان تولید تا ۱۲۰ تن در هکتار را نیز دارند. بر این اساس از آنجایی که عدم مبارزه با آفات و بیماری‌ها ۳۰ تا ۷۰ درصد تولید را کاهش می‌دهد، دولت معافیت مالیات را برای سموم وارداتی در نظر گیرد.

*عدم کاهش کیفیت سموم در چند سال اخیر

در ادامه این نشست علی‌محمد عرب رئیس انجمن تولید‌کنندگان سم با اشاره به وجود ۷۹ شرکت وارد‌کننده در کشور اظهار داشت: طی سال‌های گذشته تلاش شده است بهترین ماده مؤثره وارد و در شرایط ایده‌آل فرموله شوند.در نمایشگاه نهاده‌های کشاورزی ایران که ۲۶ تا ۲۹ آذر در محل دائمی نمایشگاه‌ها در بوستان گفت‌وگو برگزار می‌شود روش‌های استفاده از سموم کشاورزی برای تأثیرگذاری بیشتر به کشاورزان آموزش داده خواهد شد.

وی تصریح کرد: اگر چه ماده مؤثره سموم تولیدی کشور وارداتی است اما نحوه تولید و فرمولاسیون نیز بیشترین تأثیر را در کیفیت سموم دارد و به همین دلیل فرمولاسیون بهتری انجام می‌شود. بنابراین کیفیت سموم در چند سال اخیر کاهش نیافته بلکه روش استفاده از سوی کشاورزان در مسیر علمی نیست. البته طی سالهای گذشته کشاورزان کشور بیشترین ضربه را از سموم تقلبی که وارد بازار می‌شود دیده‌اند.

به گزارش تسنیم، اولین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی ایران ۲۶ تا ۲۹ آذر در نمایشگاه بوستان گفت‌وگو برگزار می‌شود. که ۶۷ شرکت داخلی و نمایندگان شرکت‌های خارجی حضور خوا هند داشت. در این نمایشگاه جدیدترین دستاوردها در زمینه سم، کود و بذر ارائه و در برنامه‌های جانبی کشاورزان در زمینه استفاده صحیح سموم شیمیایی آموزش داده می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.