رئیس سازمان امور اراضی: کمتر از ۱۰ درصد اراضی کشور زیر کشت است!

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – از مجموع ۱۶۴ میلیون هکتاری مساحت کشور، کمتر از ۱۰ درصد اراضی به کشت محصولات کشاورزی اختصاص دارد.

رئیس سازمان امور اراضی کشور امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: جلوگیری از تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی در کشور از مهم‌ترین سیاست‌های این سازمان محسوب می‌شود و به‌صورت جدی پیگیری خواهد شد.

قباد افشار افزود: هر دستگاهی که بخواهد از اراضی زراعی و باغی و در مجموع بخش کشاورزی استفاده غیر کند، از سوی این سازمان مجرم تلقی می‌شود و به دستگاه قضایی معرفی خواهد شد.

وی با اعلام اینکه کمتر از ۱۰ درصد اراضی کشور تحت کشت و تولید است، خاطرنشان کرد: از آنجا که امنیت غذایی مردم با تولیدات زراعی و باغی گره خورده است، در این راستا برنامه‌ریزی جدی شده است که از تغییر کاربری‌های غیرمجاز به‌طور جد جلوگیری شود.

افشار ادامه داد: با دادستانی کل کشور نیز هماهنگ شده است که این مسئله با قاطعیت هرچه تمام‌تر دنبال شود.

وی تصریح کرد: از کل اراضی کشور که در مجموع ۱۶۴ میلیون هکتار است، سالانه حدود ۱۴٫۷ میلیون هکتار به زیر کشت می‌رود و بدین ترتیب وسعت اراضی قابل کشت و زرع در کشور به حدود ۹ درصد می‌رسد.

افشار یادآور شد: نباید اجازه دهیم که مساحت کم کشاورزی، کمتر شود.

 

اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی در مجلس

رئیس سازمان امور اراضی کشور از ایجاد یگان حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی در کشور خبر داد و تأکید کرد: قرار است یگان‌های حفاظتی برای این منظور ایجاد تا از کاربری‌های غیرمجاز جلوگیری شود.

وی اظهار داشت: بیشتر تغییر کاربری‌های غیرمجاز اراضی در استان‌هایی چون تهران، گلستان، مازندران و گیلان رخ می‌دهد که در این راستا جلوگیری از آن و مقابله با کسانی که کار غیرمجاز انجام می‌دهند، وظیفه‌ای لازم و ضروری است.

افشار همچنین گفت: سرانه زمین کشاورزی در کشور حدود ۲۴۰ متر است که نمی‌توانیم اجازه دهیم که این مقدار توسط افراد سودجو از مردم گرفته شود.

وی از پیگیری قانون حفظ کاربری اراضی در مجلس خبر داد و افزود: اصلاحیه این قانون، در دستور کار است و امید می‌رود هرچه سریع‌تر به تصویب نهایی نمایندگان مجلس برسد.

افشار خاطرنشان کرد: این سازمان در برنامه دارد تا مساحتی از عرصه‌های کشور که در حال حاضر اراضی موات، بایر و اراضی ملی هستند، در صورت قابل تبدیل شدن به اراضی کشاورزی با محوریت باغ، مورد مطالعه قرار گیرد.

وی در پایان تصریح کرد: حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی، ساماندهی و توسعه اراضی از مهم‌ترین اهداف کلان این سازمان محسوب می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *