۷ روز با کشاورزی و بازرگانی؛ از شبنم اصلاح شده تا قانون انتزاع

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – در کنار ارائه لایحه بودجه ۹۳، ممنوعیت واردات اولویت ده، مشکل همیشگی توزیع نهاده بین دامداران، رویکرد رئیس جدید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و همچنین اجرای طرح انتزاع از مهمترین اخباری بود که این هفته در حوزه بازرگانی و کشاورزی مطرح شد.

هفته جاری یکی از مهمترین اخبار سال یک کشور را به چشم دید و آن ارائه بودجه یک ساله کشور بود که روز یکشنبه هفته جاری(۱۷ آذر ماه) توسط رئیس جمهور در صحن علنی مجلس بود. که تا چند روز غذای رسانه ها شده بود.

نعمت‌زاده: دستوری برای لغو ممنوعیت واردات کالاهای گروه ۱۰ نداده‌ام
وزیر صنعت از عدم لغو ممنوعیت واردات کالاهای گروه ۱۰ خبر داد و گفت: این کار در چارچوب اختیارات هیئت وزیران است.
محمدرضا نعمت زاده در حاشیه دومین همایش و نمایشگاه فرصت‌های سرمایه گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران، با حضور در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوال تسنیم مبنی بر اینکه دستور اخیر وی برای لغو ممنوعیت واردات کالاهای گروه ۱۰ در چه مرحله‌ای است و چرا همچنان در اجرای آن ابهاماتی وجود دارد، اظهار داشت:‌به هیچ عنوان چنین دستوری نداده‌ام.
وی ادامه داد: رفع ممنوعیت واردات کالاهای گروه ۱۰ در چارچوب اختیارات هیئت وزیران بوده و بنده دستوری مبنی بر لغو ممنوعیت واردات این گروه کالایی صادر نکرده‌ام.
به گزارش تسنیم، در نخستین روز کاری هفته جاری خبری مبنی بر لغو ممنوعیت واردات کالاهای گروه ۱۰ از سوی وزیر صنعت منتشر شد که در راستای آن سازمان‌های زیر مجموعه از جمله سازمان توسعه تجارت و گمرکات از ابلاغ این دستور اظهار بی اطلاعی کرده و آن را با ابهاماتی همراه می‌دانند و معتقدند لغو ممنوعیت واردات کالاهای گروه ۱۰ با تصویب هیئت وزیران و ستاد تدابیر ویژه  امکان دارد.
البته میر ابوطالبی معاون کل سازمان توسعه تجارت نیز در این مورد با اشاره به اینکه لغو ممنوعیت واردات کالاهای گروه ۱۰ در چارچوب وظایف هیئت دولت و ستاد تدابیر ویژه است، معتقد است،این تصمیم باید با کار کارشناسی انجام شود.
وی همچنین در مورد وضع عوارض صادرات سنگ آهن نیز گفت: عوارض برای مواد خام گذاشته شده تا صنایع بالا دستی آن به وجود آید.حال اگر بخواهیم به همین شکل و بدون عوارض مواد خام را صادر کنیم که سودده هم است،اما صنایع بعدی آن به وجود نمی‌آید وبه همین منظور عوارض روی صادرات سنگ آهن گذاشته شد.

البته در این هفته خبر‌های مختلف دیگری حول دو موضوع همیشگی که در بازگانی و کشاورزی خبر ساز است یعنی نهاده‌های دامی و طح شبنم مطرح شد که در این گزارش اشاره مختصری به آنها می‌شود.

*کاهش حدود ۲۰درصدی قیت ذرت و سویا نسبت به سه ماه گذشته

بر اساس این گزارش، همان طور که گفته شد، نهاده‌های دامی مهمترنی موضوعی است  که در بسیاری از مواد مصرفی مردم تاثیر دارد و حسن مهربانی دبیر انجمن جوجه یکروزه از کاهش حدود ۲۰ درصدی قیمت ذرت و سویا نسبت به دوران اوج سه ماه گذشه خبر داد و گفت:قیمت ذرت که در سه ماه گذشته تا ۱۱۰۰ تومان افزایش یافته بود، در حال حاضر به ۸۵۰ تومان و سویا نیز با توجه به اینکه به ۲ هزار تومان نزدیک شده بود نیز هم اکنون به ۱۸۵۰ تومان رسیده.

به گفته وی، در حال حاضر نوعی ثبات و ارامش در بازار ایجاد شده که برای تولید کنندگان امید بخش است.

*۵ماه است دولت به وعده تحویل نهاده ارزان عمل نمی‌کند

البته مدتی پیش مرغداران نسبت به عدم دریافت نهاده معترض بودند و حال دامداری ها نیز اضافه شده است، اما بر اساس گفته‌های رئیس اتحادیه دامداران وضعیت این صنف بدتر از مرغداران است زیرا ۵ ماه است که نهاده ای که دولت وعده ان را داده بود دریافت نکرده‌اند.

بر این اساس، سعید سلطانی با اشاره به اینکه از ابتدای تیر ماه علوفه‌ای که دولت قول داده بود با قیمت سال گذشته برای جلوگیری از افزایش قیمت شیر به دامداران بدهد را دریافت نکرده‌اند،‌تصریح کرد: قرار شده بود به دلیل حذف ارز مرجع، با توجه به اینکه افزایش نهاده بر روی قیمت محصلات نهایی تاثیر دارد و دولت به گفته خود رئیس جمهور نمی خواهد قیمت شیر افزایش پیدا کند، مابه‌التفاوت این ارز به پشتیبانی امور دام پرداخت شود تا علوفه را با همان نرخ‌های گذشته به دامداران تحویل دهند.

وی تأکید کرد که در این مدت تنها دامداران به تعهدات خود عمل کرده‌اند، خاطر نشان کرد: تا کنون بارها به رئیس جمهور، معاونت برنامه ریزی و وزیر صنعت نامه نوشته‌ای تا این مشکل حل شود ولی هیچ جوابی دریافت نکرده‌ایم و تنها دامداران هستند که در این بین ضرر می‌کنند.

*اضافه شدن ۴قشر به دریافت کنندگان سبد کالایی دولت

یکی دیگر از اخبار مهم حوزه بازرگانی توزیع دو سبد کالایی بود که رئیس جمهور در برنامه ارائه گزارش ۱۰۰روزه اعلام کرد، که محمد رضا نوبخت در حاشیه جلسه هیئت دولت  مجدد زمان توزیع این دو سبد را بهمن و اسفند ماه اعلام کرد و گفت: هیئت دولت درخصوص شمول افرادی که برای دریافت این دو سبد کالا تعیین شده بودند هم مصوبه‌ای داشت و دانشجویان متاهل، طلاب، خبرنگاران و هنرمندان هم به این جمع اضافه شدند.
سخنگوی دولت با بیان اینکه توزیع سبدهای کالایی در کنار سایر پرداخت‌های یارانه‌ای در سال آینده (۱۳۹۳) حداقل فصلی یکبار انجام می‌شود، تصریح کرد: با عنایت به اینکه  رئیس‌جمهور تاکید داشتند، به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور برای تامین منابع لازم برای توزیع سبدهای کالایی پیش از هر فصل، ماموریت داده شده است.

*شبنم حذف نمی شود بلکه اصلاح می‌شود

اما باز هم کد شبنم و ایران کد به یکی از موضوعات خبری هفته تبدیل شد به نوعی که رئیس جدید ستاد مبارزه با قاچاق کالا وارز با بیان اینکه لزوم رهگیری کالا یک امر ضروری است، تأکید کرد که به دنبال جایگزین و یا اصلاحاتی در طرح شبنم هستیم تا رهگیری کالا از مبدأ تا مقصد را انجام دهیم.

وی به این موضوع اشاره کرد که ستاد با اصل کد رهگیری مشکلی ندارد ولی موضوع اصلی نحوه اجرا است. بنابراین طرح شبنم یک ایده خوب است که در اجرا بد عمل کرد.
بنابراین با توجه به اینکه مدیریت جدید ستاد وجود ایرادات را در اجرای طرح شبنم قبول داردف  قرار است طرحی جایگزین شود که ایرادات شبنم را نداشته باشد ولی از مزیت رهگیری کالا نیز استفاده شود.

همچنین علاوه بر رئیس ستاد قاچاق معاون پیشگیری وی نیز به این موضوع که رهگیری کالا یک امر ضروری است تاکید کرد ولی گفت: جلسات متعددی برای بررسی جایگزین طرح شبنم برگزار شده ولی متولی اصلی آن ستاد نیست ولی با همکاری سازمان‌های ذی ربط جلساتی رابرگزار گرده‌ایم که امیدواریم به سرعت به نتیجه برسد.

وی با اشاره به این موضوع که با کلیت طرح شبنم مخالف نیستیم و تصور نمی‌کنم فرد دیگری نیز با اصل طرح مشکلی داشته باشد، تأکید کرد: ایجاد رانت های خاص و استفاده گسترده از نیروی انسانی دو ایرادی است که باید حل شود.

البته وی به این نکته نیز اشاره کرد که در طرح‌های جایگزین احتمالا پرداخت هزینه توسط صنوف برای دریافت کد لغو و یا بسیار ناچیز خواهد بود.

بنابراین بر اساس گفته‌های رئیس ستاد و معاون وی ، کد شبنم حذف نخواهد شد بلکه جایگزینی برای ان در نظر گرفته می شود که ایرادات طرح شبنم را نداشته باشد.

*آمادگی وزارت صنعت برای اجرای قانون انتزاع طی یک هفته

همچنان اجرای طرح انتزاع و ابلاغ ایین نامه اجرایی آن، یکی دیگر از موضوعاتی است که بخش کشاورزی و بازرگانی یک سال است منتظر اجرای آن هستند. اما مهم این است که به نظر می رسد وزارت صنعت بامدیریت جدید، به اجرای طرح انتزاع و واگذاری تنظیم بازار محصولات کشاورزی مصمم بوده و عباس قبادی معاون وزیر صنعت نیز از دستور وزیر به معاونان خود مبنی بر فراهم کردن مقدمات اجرای این طرح و واگذاری اختیارات به وزارت جهاد خبر داد.

البته وی به این موضوع نیز اشاره کرد که همه اقدامات در وزارت صنعت اجام شده و برای بررسی بیشتر به دولت ارسال شده و هر زمان از سوی دولت ابلاغ شود، وزارت صنعت طی یک هفته اختیارتی که در قانون اشاره شده را به وزارت جهاد منتقل می‌کند.

معاون وزیر صنعت در پاسخ به این سؤال که آیا این قانون در سال جاری اجرا می شود، بیان کرد: اجرای آن بستگی به زمان ابلاغ از سوی دولت دارد و امیدواریم در سال جاری اجرا شود.

البته یکی دیگر از موضوعاتی که قبادی به آن اشاره کرد دستور وزیر برای تامین ذخایر کالاهای اساسی از منابع داخلی است که به گفته وی درمورد مرغ این کار انجام شده است.

*ثبات قیمت‌ها در ایام شب عید

پس از شروع دولت یازردهم اکثر مردم در انتظار ثبات و به نوعی کاهش قیمت کالاها از جمله لوازم خانگی بوده و حتی هستند، محمد طهان‌پور رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با بیان اینکه در سال ۹۲ قیمت‌ها به نوعی ثابت بوده در حالی که  در سال ۹۱ قیمت‌ها ۱۰۰ درصد افزایش یافته بود، تأکید کرد که در ایام شب عید قیمت محصولات لوازم خانگی اگر کاهش پیدا نکند افزایشی نیز نخواهد داشت.

وی به این موضوع اشاره کرد که در حال حاضر چند برند خارجی تعدادی از محصولات خود را در ایران تولید می‌کنند که  در حال حاضر ماشین لباس شویی و ظرف‌شویی شرکت بهکو ترکیه با همان برند و جارو برقی ال‌جی نیز تولید می‌شود و می توان این وعده را داد که تا شب عید همه کالاهای لوکس دنیا را در ایران تولید خواهیم کرد.

طهان پور به این موضوع نیز اشاره کرد که در ابتدای دولت یازدهم درخواستی از دولت نداشتیم ولی در حال حاضر با توجه به تأکیدات رئیس جمهوربه واگذاری کارها به بخش خصوصی، از دولت درخواست می‌کنیم که این وعده را عملی کند البته شاید دولت قصد انجام این کار را داشته باشد ولی به نظر می رسد بدنه کشور چنین چیزی را نمی خواهد.

البته وی به راکد بودن بازار لوازم خانگی و به خصوص بازار لوازم گرم کننده به دلیل ایام محرم و صفر نیز اشاره کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *