مدیران بانکی به پرورش‌دهندگان میگو اعتماد کنند

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – مدیر مزرعه پروش میگوی طلایی‌مند گفت: صنعت پرورش میگو در ایران توجیه‌پذیر شده است و آقایان مدیران بانک‌ها به تولیدکنندگان اعتماد کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان دشتی، محمد تیموریان  در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دشتی گفت: ۱۲ سال است که در سایت مند دشتی مشغول کار هستیم و برای ۱۰ نفر مستقیم و برای ۲۵ نفر غیر مستقیم شغل ایجاد شده است.

مدیر مزرعه میگوی طلایی مند شهرستان دشتی افزود: زمانی که ما کار را شروع کردیم زمین‌ها لم‌یزرع و شور بود و هیچ کاری به‌جز آبزیان و پرورش میگو نمی‌شد انجام داد.

تیموریان خاطرنشان کرد: روز اول که ما اینجا را تحویل گرفتیم یک فرزند ناقص الخلقه به ما تحویل دادند و کانال آبرسان ما بعد از ۱۲ سال هنوز مشکل دارد بعد از این همه سال برق و آب و جاده بین مزارع هنوز نداریم در حالی که این‌ها بدیهیات کار است و همه این‌ها بیس کار تولیدی است و اگر این مشکل برطرف نشود دچار مشکل خواهیم شد و پیشرفت نخواهیم کرد.

این تولید کننده میگو گفت: چرا ما باید وابسته به نفت باشیم و چرا تولیدی که ۵۰ تن است به ۱۰۰ هزار تن افزایش ندهیم. کشور برزیل سه سال بعد از ما تولید پرورش میگو را شروع کرده است الان تولید میگوی پرورشی در کشور برزیل ۱۳۶ هزار تن است و ما هنوز در هشت هزار تن مانده‌ایم.

تیموریان تاکید کرد: مسئولان رده میانی از پشت میزها و اطاق کار خود بلند شوند و مسئولان باید از اطاق کار خود بیرون بیایند و وضعیت ما پرورش دهندگان و تولید کنندگان را مشاهده کنند.

وی اذعان کرد: بنده خودم کارشناس و کارمند بودم دارای مدرک لیسانس حقوق هستم و امروز آمدم تا تولید کننده کشورم باشم و من روستایی تولید کننده افتخارم این است که تولیدم را به کشور آمریکا و چنین صادر می‌کنم.

تولید کننده میگوی پرورش شهرستان دشتی تصریح کرد: صنعت پرورش میگو در ایران توجیه پذیر شده است و آقایان مدیران بانک‌ها به تولیدکنندگان اعتماد کنند تا ما هم به شما اعتماد کنیم.

وی ضمن انتقاد از بانک‌های عامل گفت: برای یک وام ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی نباید سه ماه درگیر شویم زیرا کار ما تولید کنندگان پرورش میگو فصلی است و یک روز هم برای ما یک روز است اما بانک‌ها ۱۰۰ مورد وثیقه دریافت می‌کنند.

تیموریان تاکید کرد: پارس جنوبی صنعت ملی است، انرژی هسته‌ای صنعت ملی است و دولتمردان نسبت به این‌ها رسیدگی می‌کنند اما صنعت پرورش میگو یک صنعت بومی استان بوشهر است و این آبزیان متعلق به استان بوشهر بوده و صنعتی اشتغالزا است.ما از بی‌برقی و بی‌آبی رنج می‌بریم و از شخص دکتر  استاندار جدید انتظار داریم که نسبت به این مشکل اساسی ما چاره‌اندیشی کنند.

تیموریان با اشاره به اینکه دغدغه تولید کننده باید این باشد که تولید بیشتری داشته باشد، بیان داشت: در حال حاضر با ۵۰ درصد ظرفیت، تولید میگو داریم چون نه برق داریم و نه آب و متاسفانه جاده بین مزارعه نداریم وآب مصرفی و شرب ما به سبک ۵۰ سال گذشته است در حالی که مسئولان می‌توانند با کمترین اعتبار این مشکلات را عملیاتی کنند.

تیموریان گفت: مسئولان میانی باید باور داشته باشند که در این منطقه که هیچ فعالیتی انجام نمی‌گرفت در حال تولید و اشتغالزایی برای مردم شده است.

تیموریان خاطر نشان کرد: ما یک زمانی آرزو داشتیم که جنس را به چین بفرستیم الان میگوی استان بوشهر به کشورهای چین، آمریکا، اسپانیا صادر می‌شود

تیموریان یادآور شد: در سال جاری نزدیک به هزار تن میگو به آمریکا صادر شده است و این نشان از اتفاقات خوبی است که در این منطقه بوجود آمده است.

وی افزود: اگر مجتمع ما برق‌دار شود تعهد می‌دهیم که تولید خود را از ۵۰ تن به ۱۰۰ تن افزایش دهیم به جای اینکه ۱۰ شغل ایجاد کنیم ۲۰ شغل ایجاد خواهیم کرد. در حال حاضر بیش از ۱۰ سال است که تولید کنندگان پرورش میگو در شهرستان دشتی محروم از برق هستند و اگر برقدار شویم هزینه تولید پایین خواهد آمد وقتی دلخوش باشیم تولید را بالا خواهیم برد و اشتغالزایی بیشتری بوجود می‌آوریم.

وی افزود: کانال ورودی آبرسان ما هر ساله با مشکلاتی روبرو است و در همین ارتباط به استانداری، فرمانداری و مسئولان مراجعه کرده‌ایم هیچ کس هم جوابگو نیست.

مدیر مزرعه میگوی طلایی مند شهرستان دشتی تاکید کرد: از سالاری استاندار جدید استمداد می‌طلبم ایشان که بومی منطقه است برنامه‌ریزی کنند و فکری به حال مشکلات پرورش دهندگان میگو در دشتی کنند.

تیموریان گفت: امسال از کشورهای چین، ویتنام، هند و اسپانیا به سایت ما آمده‌اند و خواستار میگوی منطقه هستند و ما نیاز به تولید بیشتر داریم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *