تاکید معاون اول رییس جمهور بر لزوم توسعه صنایع مرتبط با کشاورزی در روستاها

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه دولت تدبیر و امید با وجود محدودیت در منابع و بودجه ، موضوع توسعه روستاهای کشور را با جدیت دنبال می کند گفت : دولت یکی از اولویت های اصلی خود را توجه به روستاها هم به عنوان کانون اصلی تولید کشور و هم به عنوان بخشی از جمعیت جامعه قرار داده است .به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،دکتر اسحاق جهانگیری، اظهار داشت: با وجود سهم فراوان روستاها در بخش تولید ، تامین مواد غذایی و اشتغال کشور ، شرایط دشوارتری در زندگی روستایی حاکم است و از نظر مسائل رفاهی از امکانات کمتری نسبت به شهرنشینان برخوردارند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به طرح ها و برنامه های عمرانی که پس از انقلاب اسلامی در روستاها اجرا شده ، خاطر نشان کرد: مناطق روستایی بیش از ۲۸ درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می دهد و دولت همچنان در مسیر عمران روستایی تلاش می کند تا شرایطی را که برای یک زندگی مناسب روستایی نیاز است فراهم کند.

دکتر جهانگیری با اشاره به مهاجرت بخشی از جمعیت روستاهای کشور به شهرها تصریح کرد: پس از آنکه مشخص شد علت مهاجرت روستاییان به شهرها چیزی فراتر از موضوع توسعه عمرانی است ، موضوع توسعه روستایی در ماده ۱۹۴ برنامه پنجم توسعه از جهات دیگری مورد توجه قرار گرفت.

وی افزود: باید شرایط زندگی در روستاها از نظر سطح درآمد و کیفیت زندگی به گونه ای باشد که روستاییان احساس نابرابری و تفاوت نسبت به زندگی شهری نداشته باشند و اگر هم در بخش هایی کمبود وجود دارد،مزیت های دیگر زندگی روستایی باعث شود که روستاییان ماندن در روستاها را به زندگی شهری ترجیح دهند.

دکتر جهانگیری داشتن شغل و درآمد را یکی از نیازهای اساسی روستاییان برشمرد و گفت: با فراهم شدن شرایط ادامه تحصیل در کشور ، بسیاری از جوانان شهری و روستایی از تحصیلات عالی برخوردارند و این امر تمایل روستاییان به اشتغال در شهرها را افزایش داده است بنابراین لازم است به اشتغال به عنوان یک موضوع مهم در روستا توجه شود و زمینه فراهم شدن کار مناسب برای جوانان مهیا گردد.

وی همچنین با اشاره به پیدایش شیوه های نوین کشاورزی و مکانیزه شدن این بخش، خاطر نشان کرد: از آنجا که بسیاری از امور مربوط به کشاورزی با روش های مکانیزه انجام می شود و بحران آب نیز اجازه زیرکشت بردن زمین های جدید را نمی دهد، اشتغال نیروی انسانی در بخش کشاورزی کاهش یافته و ایجاب می کند اشتغالی جایگزین برای روستاییان تعریف شود.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر لزوم توسعه صنایع مرتبط با کشاورزی در اولویت اول صنایع غذایی و صنایع تبدیلی در مراحل بعدی اظهار داشت: باید شرایطی در روستاها فراهم گردد که ایجاد صنعت در روستاها نسبت به شهرها سودآور تر باشد چرا که در غیراین صورت مزایای شهر بطور طبیعی صنعتگران را به سمت روستاها سوق نخواهد داد.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر لزوم ایجاد امتیازات و مشوقهایی در جهت توسعه صنایع در روستاها برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان خاطر نشان کرد: در بودجه امسال ۱۵۰ میلیارد تومان برای کمک به توسعه زیربناهای روستایی در نظر گرفته شده تا بتوانیم راهکارهایی برای توسعه صنعت در روستاها پیدا کنیم و توجیه اقتصادی طرح های روستایی را افزایش دهیم.

دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه دولت به هیج عنوان نمی تواند اولویت خود را ازتوجه به روستاها کنار بگذارد تصریح کرد: دولت توسعه روستایی را بطور جدی و به عنوان یک کار اساسی پیگیری می کند و علاوه بردرنظر گرفتن ۱۵۰ میلیارد تومان در بودجه سال ۹۳، ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر برای مجتمع های آبرسانی روستاها در نظر گرفته و بودجه های دیگر را نیز در بخش راه و عمران روستایی نسبت به سالهای قبل افزایش داده است.

وی با تاکید بر اینکه باید موضوع بهسازی روستاها را نیز به عنوان موضوعی جدی پیگیری کنیم گفت: نباید با وقوع یک زلزله شاهد تلفات جدی انسانی و مالی در روستاها باشیم و باید گامهایی که در سالهای گذشته در جهت بهسازی روستاها و مقاوم سازی منازل روستاییان انجام شده را تقویت کرده و با شتاب بیشتر ادامه دهیم.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سه طرح پیشنهاد شده در جهت خدمت رسانی بیشتر به روستاییان توسط مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: یکی از این طرح ها تشکیل صندوق تامین مالی خرد روستایی است که پست بانک ایران نیز در این زمینه گام بلندی برداشته و امیدواریم با پتانسیل موجود در روستاها و توسعه مخابرات و خدمات الکترونیکی طی سالهای اخیر شاهد ارائه خدمات و امکانات بهتر به روستاییان باشیم.

وی همچنین به طرح ساماندهی حمل ونقل عمومی روستایی اشاره کرد و افزود:‌ کشور پتانسیل آن را دارد که سازوکاری صحیح و مناسب برای حمل ونقل و جابجایی برای روستاییان فراهم کند که متناسب با شان و منزلت مردم باشد.

دکتر جهانگیری از طرح بیمه حوادث روستاییان بعنوان یکی دیگر از طرح های مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم کشور یاد کرد و گفت: البته دولت نسبت به توسعه بیمه همگانی و درمانی برای کل کشور اهتمام دارد و در سال آینده نیز گام مهمی در این زمینه برداشته خواهد شد.

وی افزود: در خصوص بیمه حوادث روستاییان نیز امیدوارم این بیمه بتواند بخش قابل توجهی از نگرانی روستاییان را برطرف کرده و دولت نیز موانع پیش روی اجرای این طرح را برطرف خواهد کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.