خانه / اخبار / ۷ قلم کالای کشاورزی در صدر واردات سال ۱۳۹۲
اخبار کشاورزی

۷ قلم کالای کشاورزی در صدر واردات سال ۱۳۹۲

کشاورز جوان – بر اساس آمار گمرک، طی ۹ ماه نخست امسال در بین ۱۰ کالای عمده وارداتی ۷ قلم کالای کشاورزی گوی سبقت را از همه ربود و برنج صدرنشین شد.

به گزارش سرویس اقتصادی مجله اینترنتی کشاورز جوان، آمار گمرک جمهوری اسلامی، حاکی است: در ۹ ماه سال ۱۳۹۲ با واردات یک میلیون و ۵۰۷ هزار تن برنج به ارزش ۱ میلیارد و ۷۶۴ میلیون دلار، رکورددار واردات کشاورزی شد.

براساس این گزارش در ۹ ماه نخست سال جاری یک میلیون و ۵۰۷ هزار تن برنج به ارزش ۱۷۶۴ میلیون دلار وارد کشور شده است.

بعد از برنج محصولات کشاورزی کنجاله، ذرت، گندم، روغن خام سویا، شکر تصفیه نشده، پالم اولئین (ماده اولیه تولید روغن نباتی) از رکورد داران دیگر  ۱۰ کالای عمده وارداتی هستند.

براساس این گزارش، از ابتدای سال جاری ۱ میلیون و ۹۴۰ هزار تن کنجاله به ارزش ۱ میلیارد و ۲۶۱ میلیون دلار وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷٫۲ درصد از نظر وزنی و ۱۲٫۶ درصد از نظر ارزشی رشد داشته است.

در همین زمان ذرت به وزن ۲ میلیون و ۳۱۳ هزار تن به ارزش ۹۱۵ میلیون دلار به کشور ایران وارد شده است که نسبت به سال گذشته ۳۶ درصد کاهش داشته است.

گندم محصول استراتژیک نیز از ابتدای سال جاری ۲ میلیون و ۲۷۵ هزار تن به ارزش ۸۶۹میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به سال گذشته ۵۵ درصد از نظر وزنی و ۵۴ درصد از نظر ارزشی با کاهش همراه بوده است.

روغن خام سویا از دیگر محصولات وارداتی رکورددار است که نسبت به سال گذشته افزایش ۳۰ درصدی داشته و ۴۹۶ هزار تن وارد کشور شده است.

شکر تصفیه نشده نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد کاهش داشته است و در همین مدت ۹۹۳ هزار تن به ارزش ۵۴۱ میلیون دلار وارد کشور شده است.

براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در ۹ ماه نخست سال جاری، ۱ میلیون و ۲۷۲ هزار تن چربی و روغن حیوانی و نباتی به ارزش ۱ میلیارد و ۴۶۱ میلیون دلار به کشور وارد شده است.

همچنین طی این مدت ۱ میلیون و ۹۹۸ هزار تن آخال و تفاله صنایع خوراک‌سازی به ارزش ۱ میلیارد و ۲۰۱ میلیون دلار وارد کشور شده است.

همچنین ببینید

وزیر جهاد کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی: توسعه کشاورزی اقتصادی روز ضامن رونق تولید و اشتغال

وزیر جهاد کشاورزی گفت: توسعه کشت باغات میوه های گرمسیری در اولویت توسعه بخش کشاورزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code