سرانه مصرف “آبزیان” در کشور نصف میانگین جهانی است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – مدیرکل اتحادیه تعاونی‌های تکثیر، پرورش و صادرات آبزیان ایران گفت: تولید میگو در سال جاری نسبت به سال گذشته حدود ۲۵ درصد افزایش یافته است.

ارسلان قاسمی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با بیان این که فصل برداشت میگو در سراسر کشور به پایان رسیده است، افزود: امسال میزان تولید این آبزی در کل کشور ۱۰ هزار تن بوده که این میزان نسبت به ۷ هزار تن تولید سال قبل حدود ۲۵ درصد افزایش داشته است.

وی اضافه کرد: استان بوشهر با تولید هفت هزار تن میگو رتبه اول کشور را در تولید این آبزی دارد.

قاسمی ادامه داد: بسته حمایتی میگو که سال گذشته مصوب شد یکی از دلایل رشد تولید ما در سال جاری است.

وی با بیان اینکه تولید میگو باید در پایان برنامه چهارم به ۳۰ هزار تن می‌رسید، تصریح کرد: با توجه به اینکه ما هم اکنون در سال سوم برنامه پنجم قرار داریم، ۱۰ هزار تن تولید نشانه ضعف در این زمینه است.

قاسمی با اشاره به اینکه زیرساخت‌های لازم برای پرورش میگو در کشور فراهم است، تأکید کرد: اگر برنامه‌ریزی درستی در این زمینه انجام شود، سال آینده می‌توانیم تولید ۳۰ هزار تن میگو در کشور را محقق کنیم.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد از میگوی پرورشی ایران صادر می‌شود، گفت: کشورهای مانند چین، ویتنام، امارات، مصر، لبنان و چند کشور اروپایی از جمله خریداران این محصول هستند.

به گفته قاسمی میگوی ایرانی ازلحاظ کیفیت در جهان بی رقیب است.

*سرانه مصرف” آبزیان” در ایران ۸ کیلوگرم است

قاسمی گفت: متوسط سرانه مصرف آبزیان در جهان بر اساس اعلام فائو ۱۶ کیلو و در کشورهای مانند اسپانیا و ژاپن بیش از ۱۰۰ کیلوگرم است.

وی ادامه داد: به دلیل عدم فرهنگ‌سازی این میزان در کشور ما تنها بین ۶ تا ۸ کیلوگرم است.

قاسمی، ادامه داد: برای تغییر میزان سرانه مصرف در کشور هیچ اقدام ویژه‌ای انجام نمی‌شود در حالی که این مسئله نیاز به فرهنگ سازی دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *