معرفی رقم جدید و منحصر به فرد نخود پاییزه

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رقم جدید نخود با نام “سارال” که مناسب برای کشت در پاییز و مقاوم به سرمای منفی ۲۰ درجه است، می‌تواند ارزش افزوده‌ای معادل ۶۰۰ میلیارد تومان ایجاد کند.

رئیس مؤسسه تحقیقات دیم کشور امروز در گفتگو با خبرگزاری کشاورزی ایران، از کشت رقم نخود جدید با نام “سارال” در سال جاری و اراضی کشاورزی خبر داد و گفت: سارال نخستین رقمی است که پس از سال‌ها برای کشت در پاییز و مناطق سردسیر مناسب معرفی شده است.

عبدالعلی غفاری افزود: این رقم جدید نخود، سرمای منفی ۲۰ درجه را نیز تحمل می‌کند و عملکرد مناسبی دارد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر آنکه مقاومت به سرما در این رقم وجود دارد، متحمل به بیماری برق‌زدگی بوده و دارای متوسط عملکردی معادل یک‌هزار و ۳۰۰ کیلوگرم در هر هکتار است که در مقایسه با ارقام شاهد از افزایش ۲۵ درصدی برخوردار است.

غفاری ادامه داد: با کشت این رقم در سطح هزاران هکتار اراضی مرتفع دیم کشور در زمان آیش، ارزش افزوده فوق‌العاده‌ای به‌دست خواهد آمد.

وی تصریح کرد: در سال جاری حدود ۲۰ تا ۳۰ هکتار از اراضی کشاورزان در فصل پاییز به کشت این رقم جدید اختصاص داده شده است که امید می‌رود طی سال‌های آینده با ترویج بیشتری این رقم، سطح زیر کشت افزایش یابد.

 

سارال، ماحصل ۱۲ سال پژوهش

رئیس مؤسسه تحقیقات دیم کشور یادآور شد: پس از ۱۲ سال تحقیق و پژوهش و انجام ۱۴ پروژه شامل هفت پروژه ملی و هفت پروژه مستقل، رقم “سارال” پا به عرصه گذاشت.

غفاری تأکید کرد: با کشت این رقم در سطحی حدود ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی مرتفع دیم کشور که پاییز هر سال به‌صورت آیش باقی می‌ماند و با فرض ثابت ماندن قیمت فعلی نخود (هر کیلوگرم سه‌هزار تومان) و متوسط عملکرد یک‌هزار و ۱۰۰ کیلوگرم در هر هکتار، سالانه بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان این محصول تولیدی ارزش خواهد داشت.

وی اظهار داشت: در گذشته ارقام دیگر تجاری نخود را در فصل بهار کشت می‌کردند که در بعضی موارد به‌دلیل کمبود آبیاری و بارندگی عملکرد پایینی را شاهد بودیم، اما رقم فعلی از آنجا که در پاییز کشت می‌شود، از آب مناسبی برخوردار خواهد بود و بدین ترتیب کم‌آبی نمی‌تواند مؤلفه‌ای منفی برای آن محسوب شود.

غفاری همچنین گفت: نخودکاران کشورمان به‌دلیل بازار موجود، در حال حاضر با ضرر و زیان روبه‌رو هستند که امید می‌رود وزارت جهاد کشاورزی و مسئولان ذی‌ربط بازار فکری برای بازاریابی این نوع محصولات داشته باشند، چرا که افزایش تولید باید بازار مناسبی را نیز برای فروش داشته باشد.

وی در پایان افزود: کوتاه کردن دست دلال‌ها در بازار محصولات کشاورزی و ازجمله آن، حبوبات، مهم‌ترین اقدامی است که باید در جهت رفع مشکل بهره‌برداران برداشته شود.

گفتنی است، این طرح توسط مؤسسه تحقیقات دیم کشور و با همکاری مراکز تحقیقاتی استان‌های کردستان، زنجان، آذربایجان غربی، خراسان شمالی و لرستان به انجام رسیده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *