۳ اصل کشاورزی موفق: آبیاری، تغذیه و مبارزه با آفات

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – کشاورزان زحمت و هزینه‌های زیادی متحمل می‌شوند تا فرآیند کاشت را انجام دهند، اگر آبیاری، مبارزه با آفات و تغذیه گیاه توسط کشاورزان به موقع انجام شود استان قم می‌تواند رکوردهای خوبی در تولید محصولات زراعی داشته باشند.

هزاران سال است که غلات در تامین غذای بشر نقش اول را ایفا می‌کنند و حتی در تمدن‌های اولیه بشری نیز به کشت اقدام می‌کردند. در استان قم تقریباً تنها سه نوع غله شامل گندم، جو و کلزا کشت می‌شود. در سال‌جاری ۱۱ هزار و ۷۰۶ هکتار از اراضی استان گندم و نزدیک به ۲۳ هزار و ۱۷۰ هکتار زیر کشت جو است.

کشاورزان قمی در این فصل از سال مرحله کشت گندم و جو و کلزا را به پایان رسانده‌اند و حالا زمان داشت فرا رسیده است.

 

به گفته رئیس اداره زراعت شهرستان قم مهم‌ترین کاری که سازمان جهاد کشاورزی برای مدیریت صحیح «داشت» در این زمان می‌تواند انجام ‌دهد، ارائه خدمات فنی به کشاورزان است.

احمد کریمی معتقد است محصولات غله استان از نوع محصولاتی هستند که بسیار مدیریت‌پذیر بوده و کشاورز می‌تواند با استفاده از مدیریت صحیح تولید خود را افزایش دهد.

متوسط آمار بارندگی ۳۰ ساله در استان قم ۱۴۲ میلی‌متر است

متوسط بارندگی ۳۰ ساله در جهان ۸۳۰ میلی‌متر بوده، در کشور ما ۲۵۰ میلی‌متر است و ایران در گروه خشک و فراخشک قرار می‌گیرد اما این آمار در استان قم ۱۴۲ میلی‌متر اعلام شده که نشان می‌دهد منابع آبی استان به شدت محدود است.

کشاورزی استان قم اغلب به صورت آبی بوده و لزوم توجه به زمان و میزان آبیاری بسیار مهم است؛ این کارشناس زراعت مهم‌ترین کاری که کشاورزان در بهمن‌ماه می‌توانند انجام دهند را آبیاری به موقع می‌داند.

تغذیه گیاهی از دیگر نکات برای داشتن زراعت مطلوب است که مکمل آبیاری محسوب می‌شود.

 

به گفته کریمی بسیار از کشاورزان استان قم در سال‌جاری موفق به انجام به موقع کود پایه نشدند. توصیه سازمان جهاد کشاورزی برای این دسته افراد این است که در بهمن، اسفند و اوایل فروردین‌ماه اقدام به تغذیه زمین زراعی خود کنند.

رئیس اداره زراعت شهرستان قم با بیان اینکه بعد از آبیاری الویت برای کشاورز تغذیه گیاه است، ادامه می‌دهد: کود می‌تواند به صورت محلول در آب باشد و بهترین زمان برای محلول‌پاشی بهمن‌ماه است.

در کنار آبیاری و تغذیه گیاه نکته دیگری که رعایت آن از طرف کشاورزان برای داشتن تولید مطلوب اهمیت دارد مبارزه با آفات و علف‌های هرز است.

بیماری زنگ یا لکه‌نواری در زمانی که بارندگی زیاد باشد آفت غلات خواهد بود. «سن» نیز از دیگر آفات بوده که سازمان جهاد کشاورزی گروه‌هایی را برای مبارزه «سن» و «شته» در نظر گرفته که با ارتباط با کلینیک‌های بخش خصوصی به راحتی می‌توانند آفات گیاهی را کنترل کنند.

کریمی در خصوص آفات کلزا می‌گوید: شته از مهمترین آفت این گیاه در استان قم است که در اسفند و شهریورماه که دمای هوا برای تکثیر آن مناسب است به اوج خود می‌رسد.

علف هرز باید کنترل شود

نمی‌توان ادعا کرد که مزرعه‌ای کاملاً از علف هرز خالی باشد اما کاری که می‌توان انجام داد کنترل آن است. علف هرز از ۲۵ تا ۹۰ درصد عملکرد کشاورزی را کاهش می‌دهد و در استان قم اغلب شامل پنیرک، پهن برگ پیچک، شور، جودره و … است.

علف هرز به عنوان یک شریک سفره‌ای برای گیاه محسوب شده و مواد غذایی و آب محدود در خاک به جای استفاده محصول اصلی توسط علف هرز مصرف می‌شود.

ویژگی علف‌های هرز رشد سریع و قوی بودن آن در مقابل استرس است. این گیاهان که عمدتاً زودتر از محصول اصلی رشد کرده و قد می‌کشند بر روی آن سایه انداخته و اجازه نمی‌دهد نور خورشید به گیاه برسد. همچنین در ریشه برخی علف‌های هرز ماده‌ای ترشح می‌کند که گیاه اصلی را از بین می‌برد.

رئیس اداره زراعت شهرستان قم با اشاره به اینکه مزرعه‌ای در استان بوده که تا ۹۰ درصد محصول به دلیل علف هرز نابود شده است،‌ می‌گوید: کشاورزان استان قم برای کنترل علف هرز باید در زمان مناسب و از سم مناسب استفاده کنند که باید توسط کارشناسان بررسی و توصیه‌های لازم برای کنترل آن به کشاورزان داده شود.

 

وقتی علف هرز از بین برود مواد غذایی و آب که از منابع محدود استان قم است به طور کامل در اختیار گیاه اصلی قرار می‌گیرد.

این کارشناس زراعت زمان مبارزه با علف هرز را فصل پاییز می‌د‌‌‌اند و می‌گوید: برخی کشاورزان قمی به دلیل اینکه کشت آن‌ها به رشد مطلوب نرسیده بود در این فصل اقدام به سم‌پاشی مزرعه خود نکرده‌اند زیرا این عمل می‌توانست اثر نامطلوب بر روی محصول داشته باشد. همچنین به دلیل سرما و اختلاف زیاد دمای شب و روز و عدم تاثیر سمپاشی به کشاورزان توصیه شد این کار را انجام ندهند.

 

وی عنوان می‌‌کند: بهمن‌ماه زمان مناسبی است که کشاورزان می‌توانند سم‌پاشی را انجام دهند.

علف‌کش‌ها مواد شیمیایی هستند که تاثیر منفی در محیط زیست و خاک دارند اما از سوی دیگر عدم استفاده از آن تولید را به شدت کاهش می‌دهد.

 

کریمی معتقد است که در این مورد باید اهم و مهم کنیم و می‌گوید: کاری که می‌توان انجام داد این است که به صورت متناوب کشت انجام دهیم یعنی در مزرعه‌ای که سال قبل کلزا کاشته شده امسال گندم بکاریم که به این کار مبارزه یا کنترل بیولوژیک می‌گویند.

وی ادامه می‌دهد: اما در استانی مانند قم که سطح و منابع آبی محدود است همه کشاورزان نمی‌توانند کنترل بیولوژیک انجام دهند و برای حل این مشکل می‌توان به جای اینکه کشاورز ۲ یا سه بار در سال زراعی از علف‌کش‌ها استفاده کند با استفاده از نظر یک کارشناس یک‌بار اما به موقع این کار را انجام دهد تا علاوه بر کمتر شدن هزینه‌های مالی آسیب به محیط زیست هم به حداقل برسد.

کشاورزان زحمت و هزینه‌های زیادی متحمل می‌شوند تا فرآیند کاشت را انجام دهند و منتظر هستند تا در فصل بهار و اواخر اردیبهشت و خردادماه محصول خود را برداشت کنند. در این فاصله مرحله مهم و حساس داشت وجود دارد که با توجه به هزینه‌های مالی انجام شده آزمون و خطا برای کشاورز معنایی ندارد. اگر آبیاری، مبارزه با آفات و تغذیه گیاه توسط کشاورزان به موقع انجام شود و بارندگی مناسب وجود داشته باشد استان قم می‌تواند رکوردهای خوبی در تولید محصولات زراعی داشته باشند.

منبع: خبرگزاری فارس – سعیده سخایی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.