همکاری ایران و روسیه در بخش کشاورزی در گزارش رسانه روسی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رادیو دولتی صدای روسیه در گزارشی با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی ایران و روسیه در زمینه کشاورزی، اعلام کرد: همکاری های تهران و مسکو در زمینه کشاورزی دورنمای روشنی برای توسعه دارد.

به گزارش ایرنا، در گزارش روز چهارشنبه این رسانه روسی به نقل از ˈآلکسی اولیوکایفˈ وزیر توسعه اقتصادی روسیه به مذاکرات جاری این کشور با جمهوری اسلامی ایران در خصوص صادرات برخی محصولات کشاورزی از جمله غلات به ایران اشاره شده است.

این گزارش با بیان اینکه ˈروسیه که از جمله صادرکنندگان عمده غله جهانی است، قادر است سالانه ۲۰میلیون تن غله مازاد خود را به کشورهای دیگر صادر کندˈ می افزاید: ایران بازار بسیار خوبی برای برخی محصولات کشاورزی از جمله غلات است و روسیه برای حضور در آن تلاش و برنامه ریزی می کند.

ˈایوان استاریکوفˈ استاد دانشکده اقتصاد آکادمی علوم روسیه نیز در این مورد می گوید: صادرات غلات به ایران برای روسیه بسیار سودمند است و این کشور می تواند بازار مطمئنی برای محصولات غلات روسی باشد.

این رسانه روسی با اشاره به اظهارات وزیر توسعه اقتصادی این کشور درباره توانایی روسیه برای صدور دیگر محصولات کشاورزی به کشورمان افزود: ایران به واردات خواربار، جو، ذرت، سویا و همچنین علوفه برای حیوانات و طیور و نیز شکر و روغن آفتابگردان علاقه مند است.

دراین گزارش، همچنین به دورنمای صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه اشاره و گفته شده است: روسیه چشم انداز خوبی در واردات اقلامی از محصولات کشاورزی از ایران می بیند.

براساس اطلاعات وزارت توسعه اقتصادی روسیه، بسیاری از فروشگاه های بزرگ این کشور به خرید انواع محصولات کشاورزی مانند صیفی جات و سبزیجات از ایران علاقمند هستند و بخشی از نیازهای خود را از صادرکندگان ایرانی تامین می کنند.

بر پایه این گزارش، واردکنندگان روسی بخشی از محصولات کشاوزی ایرانی را از تاجران عمده جمهوری آذربایجان خریداری می کنند و واردات بدون واسطه این کالاها بطور مستقیم از ایران؛ منطقی تر خواهد بود.

در گزارش صدای روسیه همچنین به روابط مناطق مختلف روسیه و ایران به عنوان پتانسیل مهمی برای توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور اشاره شده و آمده است: منطقه آستراخان در ساحل دریای خزر در این راستا منطقه نمونه ای از روسیه است که با استان های شمالی ایران روابط تجاری و اقتصادی گسترده ای دارد.

به گزارش این رسانه روسی درحال حاضر در آستاراخان بیش از۱۵۰ شرکت ایرانی فعالیت می کنند و این شرکت ها در مبادلات کالا میان دو کشور ایران و روسیه نقش مهمی ایفا می کنند.

صدای روسیه درپایان گزارش خود با استناد به نقطه نظرات کارشناسان اقتصادی گفت: بخش های کشاورزی ایران و روسیه می توانند در توسعه همکاری های اقتصادی میان دو کشور نقش آفرینی کند و در شرایط کنونی که تحریم ها در باره ایران لغو می شوند، این همکاری ها اهمیت بیشتری یافته اند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *