تقدیر از ۵۷ کشاورز نمونه کشور/لزوم بهره گیری از توان علمی و تجربی کشاورزان پیشرو در برنامه های ترویجی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – با حضور وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تات از ۵۷ کشاورز نمونه کشوری امروز در وزارت جهاد کشاورزی تقدیر شد.

به گزارش سرویس خبری مجله اینترنتی کشاورز جوان، تقدیر از ۵۲ کشاورز نمونه ملی امروز در ساختمان طالقانی وزارت جهاد کشاورزی با حضور حجتی وزیر جهاد کشاورزی و مسئولان وزارتخانه انجام شد.

کشاورزان نمونه در حوزه‌های جمع‌آوری شیر، تولید گندم، سیب‌زمینی، محصولات گلخانه‌ای، شیلات، بخش دام، آبیاری تحت فشار، محصول پسته، زنبور‌داری، دانه‌های روغنی، محصولات قندی، غلات و بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی و شرکت‌های فنی و مهندسی بود.

وزیر جهاد کشاورزی در این مراسم کشاورزان نمونه را پرچمداران امنیت غذایی کشور عنوان کرد و گفت: در همه کشورها مرسوم است که از بخش تولید حمایت جدی می‌شود و اگر به دلیل مشکلات اقلیم نتوانند محصولی را تولید کنند، تلاش می‌کنند محصول دیگر را جایگزین کنند و همواره حمایت از داخل را به واردات ترجیح می‌دهند.

اسکندر زند رئیس سازمان تحقیقات، آموزش کشاورزی نیز در مورد شاخص‌های تعیین رشته‌های ملی کشاورزی گفت: استراتژی بودن محصول از نظر امنیت غذایی، صادرات و ارز‌آوری امنیت رشته از جهت توسعه پایدار و حفظ محیط زیست جایگاه در طرح‌های محوری وزارت جهاد و اهمیت رشته از جهت بهره‌وری در انتخاب نمونه‌ها ملاک بود.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: در حال حاضر به آموزش و ترویج در بخش کشاورزی به شدت کم توجهی شده و متاسفانه ترویج در صف آخر ملزومات این بخش قرار گرفته است.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: بررسی ها نشان می دهد بین متوسط عملکرد کشوری و عملکرد بهره برداران برتر در بسیاری از موارد فاصله فاحشی وجود دارد که بخش عمده ای از این تفاوت، حاصل تجارب کاری آنان و همچنین بکارگیری یافته ها و توصیه های فنی و ترویجی است.

زند ادامه داد: تفاوت عملکرد در شرایط اقلیمی یکسان موید آن است که در صورت تلفیق و بکارگیری مناسب نیروی انسانی، فناوری و امکانات موجود می توان به سطوح بالاتری از تولید دست یافت.

وی با بیان این که کشاورزان نمونه بخش کشاورزی دانش را با تجربه تلفیق کرده و با مدیریت بهتر توانستند به ۳ برابر تولید متوسط کشوری دست یابند، افزود: حتی در برخی موارد کشاورزان نمونه ایرانی توانسته اند به رکوردهای جهانی نزدیک شوند.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی تصریح کرد: هم اکنون با تلاش محققان بخش کشاورزی به یافته های تحقیقاتی خوبی دست پیدا کرده ایم که در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

زند گفت: آمار بالای کشاورزان برتر کشور نشان می دهد این کشاورزان از یافته های تحقیقاتی به درستی بهره مند شده اند و متاسفانه شکاف بین کشاورزان نمونه کشوری و کشاورزان عادی در استفاده از یافته ها و تحقیقات بخش کشاورزی وجود دارد.

وی تاکید کرد بکارگیری یافته های تحقیقاتی در افزایش عملکرد بخش کشاورزی و تامین امنیت غذایی کشور موثر است.

زند تصریح کرد: استفاده از کشاورزان پیشرو در فعالیت های ترویج با اهدافی چون الگوسازی برای سایر کشاورزان، استفاده از توان عملی و تجربی آنان به منظور اشاعه نوآوری های مفید و نیز اطلاع رسانی ترویجی در اکثر کشورها معمول بوده و در کشورما نیز در برنامه های ترویجی همواره جایگاهی برای ایفای نقش ترویجی این افراد در نظر گرفته می شود.

وی در این راستا به ایجاد طرح کانون های یادگیری در واحدهای تولیدی کشاورزان نمونه کشوری اشاره کرد و گفت: نگاهی الگویی و بهره ورانه به منابع تولید در واقع پاسخی است به محدودیتهای موجود و استفاده بهینه از ثروت های بالقوه ای که باید با برنامه ریزی صحیح آن را بالفعل ساخت.

به گفته زند کانون یادگیری کشاورازن نمونه ای از یک واحد نمونه یا خبره کشاورزی است که باید توان انتقال دانش و تجربیات را به سایر تولیدکنندگان داشته باشد و طی آن تمامی توصیه هایی که منجر به ارتقای کمی و کیفی عملکرد وی شده به سایر واحدهای بهره برداری همجوار که به عنوان واحدهای تابعی از آنها یاد می شود، تسری یابد .

وی اضافه کرد: هدف کلی این طرح افزایش کمی و کیفی و تولید پایدار محصولات کشاورزی از طریق انتقال دانش فنی و یافته های تحقیقاتی کاربردی و مورد نیاز، فناوری های مربوط و مناسب و تجارت علمی بهر برداران خبره و نمونه به سایر بهره برداران است.

 وی اظهارداشت: کشاورزان نمونه امنیت قضایی، توسعه پایدار، بهره برداری از منابع محدود، مشارکت در ترویج و تجربیات ، جلوگیری از ضایعات و استفاده بهتر از نهاده های اولیه تولید را در افزایش عملکرد خود مدنظر قرار داده اند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *