پیگیری تکنولوژی هسته‌ای کشاورزی توسط پژوهشگاه هسته‌ای/ محصولات تراریخته در کشور کشت می‌شود

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه، سیاست سازمان تحقیقات، کشت محصولات تراریخته در کشور گفت: ورود به تکنولوژی هسته‌ای کشاورزی توسط پژوهشگاه هسته‌ای انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، اسکندر زند امروز در نشست خبری به مناسبت دهه فجر در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسید سیاست جدید سازمان تحقیقات در خصوص کشت تراریخته چه خواهد بود؟، گفت: برای کشت محصولات تراریخته قانون ایمنی زیستی به تصویب رسیده است و این سازمان کشت محصولات تراریخته را در راستای قانون ایمنی زیستی دنبال می‌کند.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: در صورتی که کشت محصولات تراریخته مشکل ایمنی زیستی ایجاد نکند با جدیت دنبال می‌کنیم چرا که در افزایش تولید بخش بسیار مؤثری دارد.

وی تصریح کرد: در دنیا ۱۷۰ میلیون هکتار محصولات کشاورزی تراریخته کشت می‌شود که اکثر آن در آمریکا است اما اروپایی‌ها برای کشت این محصولات نقد دارند.

وی ادامه داد: ورود تکنولوژی به بخش کشاورزی باعث امنیت غذایی می‌شود اما طی سالهای گذشته به رغم موفقیت نسبی محققان کشور به دلیل ضعف در بخش ترویج این یافته‌ها به مزارع کشور کمتر منتقل شده است.

زند ضریب امنیت غذایی کشور را ۷۰ درصد عنوان کرد که طی سالهای گذشته همواره ۳۰ درصد متکی به واردات بوده است.

وی گفت: البته اینکه ۳۰ درصد امنیت غذایی مربوط به واردات است ایمنی نیست که موفقیت در تولید نبوده بلکه به تناسب رشد جمعیت تولید هم پیشرفتی کرده است اما کافی نبوده است.

وی در پاسخ به سؤال فارس، درباره دلیل عدم ورود تکنولوژی هسته‌ای به بخش کشاورزی گفت: پژوهشگاه هسته‌ای، تکنولوژی کشاورزی در این بخش را پیگیری می‌کند.

زند در خصوص بودجه تحقیقات بخش کشاورزی نیز گفت: نسبت به سال گذشته افزایش ۱۶ درصدی وجود داشته است اما به دلیل افزایش حقوق و هزینه‌ها این بودجه کفاف نمی‌کند و همانند ۷، ۸ سال گذشته همچنان دچار کسری هستیم.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در خصوص برنامه برای ترویج بخش کشاورزی گفت: کشاورزان به دو بخش پیشرو و معمولی تقسیم‌بندی می‌شوند برای کشاورزان پیشرو خدمات بیشتری از طریق رسانه‌ها و شرکت‌های خدمات و مشاوره‌ای ارائه می‌شود همچنین برای آنها سوله‌های داخلی و خارجی راه‌اندازی می‌شود.

وی ادامه داد: برای کشاورزان عادی نیز که ۵۰ هزار کشاورزان نمونه در کشور وجود دارد کانون‌های یادگیری راه‌اندازی می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین دستنوشته‌هایی از یافته‌های محققان و اطلاعات ایجاد کنندگان این دانش در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

* شبکه ملی کشاورزی راه‌اندازی می‌شود

زند ادامه داد: با ایجاد شبکه ملی کشاورزی در صدا و سیما به دنبال ترویج کشاورزی در سطح ملی هستیم.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی گفت: سالانه به اندازه جمعیت کشور ایران به جمعیت کره زمین، و هر ۱۳ سال به اندازه جمعیت قاره آفریقا به جمعیت دنیا اضافه می‌شود.

وی ادامه داد: گرم شدن کره زمین، استفاده از محصولات غذایی برای سوخت، محدودیت آب، فرسایش و افزایش جمعیت مهمترین چالش پیش‌روی بخش کشاورزی است و چاره‌ای جز توجه بیشتر دولت‌ها به تحقیقات کشاورزی برای فایق آمدن به این مشکلات وجود ندارد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *