کشاورزی ناپایدار مهمترین مشکل مدیریت منابع آب است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: کشاورزی ناپایدار از مهمترین مشکلات کشور در مدیریت منابع آبی است.

محمد درویش در نشست آموزشی تشکل زیست محیطی شمالغرب کشور در ارومیه افزود: اگر همه راه ها به کشاورزی ناپایدار در کشور ختم نمی شد امروز ما با بحران های مختلف و از جمله بحران دریاچه ارومیه مواجه نبودیم.

وی اظهار کرد: هم اکنون دریاچه ارومیه با افت سالانه ۳۰ سانتی متری در تراز آب مواجه است که نقش کشاورزی در این زمینه بسیار مهم است.

درویش افزود: بر اساس اعلام مسئولان آذربایجان غربی بیش از ۹۰ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می شود که از این میزان ۷۰ درصد آن به هدر می رود.

وی گفت: فاجعه ای که ما امروز با آن مواجه هستیم ناشی از این است که ما بجای اینکه آرمانمان را امنیت غذایی تعریف کنیم، خود کفایی در کشاورزی تعریف کرده ایم.

درویش یادآوری کرد: ما همه راه ها را به سوی کشاورزی و بهره برداری از آن هدایت کردیم در حالی که برای ارتقای نرم افزاری آن گامی برداشته نشده است.

درویش ادامه داد: هم اکنون یک سوم از ۱۰۰ هزار چاه غیرمجاز حفر شده در کشور در آذربایجان غربی قرار دارند که این عامل نیز خطری بزرگ برای سفره های آب زیرمینی در استان محسوب می شود.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور افزود: در کشور سدها به جای اینکه تنظیم کننده آب باشند، مصرف کننده آب هستند و در برخی نقاط نیز که بدون مطالعه احداث شده اند آسیب های بسیاری به محیط زیست وارد کرده اند.

وی اظهار کرد: خشکسالی در کشور ما خطر تلقی نمی شود ولی مدیریتی که بر منابع آبی در کشور اعمال می شود خطرناکتر است.

این نشست آموزشی به مدت دو روز و با شرکت ۳۹ تشکل زیست محیطی با هدف حفاظت از تالابها ، افزایش مشارکت های مردمی در این حوزه و تبادل اطلاعات زیست محیطی بین تشکل ها، با نگاه ویژه به دریاچه ارومیه به مدت دو روز در موزه تاریخ طبیعی ارومیه برگزار می شود.

بازدید از پارک ملی دریاچه ارومیه و تالابهای استان از برنامه های این نشست می باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.