برنامه ۵ ساله تولید گندم در استان‌ها/ کاهش ۸۰۰ هزار هکتاری سطح کشت گندم بدون خلل در تولید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – معاون مجری طرح گندم گفت:‌ برنامه ۵ ساله تولید گندم که در استان‌ها تدوین می‌شود، بر کاهش سطح زیر کشت و افزایش عملکرد محصول در هکتار تاکید دارد.

فرامک عزیزکریمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اعلام این خبر اظهار داشت:‌ اگرچه در برنامه تدوین شده برای تولید گندم، قرار است سطح زیرکشت گندم کاهش یابد، اما با افزایش بهره‌وری، تولید کل را بیشتر می‌کنیم.

معاون مجری طرح گندم افزود: افزایش عملکرد گندم با استفاده از ارقام بذر پرمحصول مقاوم به بیماری و آفات و کم‌آبی و نیز ترویج اصول علمی به کشاورزان خواهد بود.

عزیزکریمی گفت: در همه استان‌ها، شهرستان‌ها و روستاها نماینده‌ای حضور دارد، تا برنامه‌های تولید گندم را پیش ببرد.

همچنین عباس کشاورز معاون تولیدات گیاهی وزیر جهاد کشاورزی پیش تر از کاهش ۸۰۰ هزار هکتاری سطح  زیر کشت گندم خبر داد.

کشاورز گفت: طرحی برای ۸۰۰ هزار هکتار زمین که از کشت گندم رها می‌شود، به وزیر جهاد کشاورزی ارائه  شده است.

به گفته کشاورز در این طرح برای تولید جایگزین علوفه و نیز کشت کلزا (دانه روغنی) و نیز کاستن از سطح زیر کشت زمین‌های با بحران آبی زیاد تاکید شده است.

وی ادامه داد: این ۳ پیشنهاد برای استفاده از کاهش سطح کشت گندم در وزارت جهاد کشاورزی بررسی می‌شود و بعد از آن عمل خواهد شد.

پیش از این حسین صفایی مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی پیش‌بینی کرد که سال آینده ۱۰ میلیون تن گندم به صورت تضمینی خریداری می‌شود. اگرچه مسئولان جهاد کشاورزی از به کار بردن واژه خودکفایی پرهیز می‌کنند، اما در صورت خرید این میزان گندم خودکفایی کشور در این محصول رقم می‌خورد، زیرا نیاز گندم کشور بیش از ۱۰ میلیون تن گندم در سال نیست.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *