آخرین خبرها

برای پایانه متمرکز صادراتی گل و گیاه به ۴۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز نیاز است

کشاورز جوان – مدیر عامل اتحادیه تولید کنندگان و فروشندگان گل و گیاه کشور گفت: برای اتمام و راه اندازی پایانه صادراتی گل و گیاه کشور به ۴۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است که در صورت تامین نشدن آن وضعیت این پایانه بلاتکلیف باقی خواهد ماند.

جلال عجایبی در گفت و گو با ایرنا افزود: احداث پایانه صادراتی گل و گیاه کشور در سال ۸۴ با مبلغ ۵۰ میلیارد ریال اعتبار کلید خورد و قرار بود طی سه تا چهار سال به اتمام رسیده و راه اندازی شود.

به گفته وی، در همان زمان دولت تنها یک میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز این پایانه را تامین و پراخت کرد و مابقی تاکنون تامین اعتبار نشده است.

مدیر عامل اتحادیه تولید کنندگان و فروشندگان گل و گیاه کشور ادامه داد: نبود پایانه متمرکز صادراتی، تولیدکنندگان و تجار گل و گیاه را با مشکل مواجه کرده و ادامه این روند برای این صنعت خوشایند نخواهد بود.

وی با بیان این که، هم اکنون ایران در زمینه صادرات گل و گیاهان زینتی، شاخه بریده و آپارتمانی صادرات چندانی ندارد و تنها در بخش گلهای فضای سبز صادرات کمی انجام می شود گفت: با وجود توانایی های بالای تولید گل و گیاه در کشور، ایران سالانه ظرفیت صادرات یک میلیارد دلار گل و گیاهان زینتی، شاخه بریده، آپارتمانی و فضای سبز را دارد.

عجایبی اظهار داشت: در حال حاضر اتمام این پایانه صادراتی به ۴۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که باید از سوی دولت تامین اعتبار شود، چرا که تولید کنندگان این بخش سرمایه و توانمندی لازم را برای ایجاد چنین پایانه ای ندارند.

وی اضافه کرد: متاسفانه تولیدکنندگان این بخش علاوه بر مشکل نبود پایانه متمرکز صادراتی برای تجارت گل و گیاه با چالش نبود امکانات و تجهیزات تولید، عدم حمایت دولت در ارایه تسهیلات مناسب نیز مواجه هستند که همین امر باعث خروج برخی تولیدکنندگان از این صنعت شده است.

مدیر عامل اتحادیه تولید کنندگان و فروشندگان گل و گیاه کشور تصریح کرد: با خروج تولیدکنندگان از صنعت گل و گیاه کشور علاوه بر کاهش ارزآوری، افزایش بیکاری، تولید داخل نیز از بین خواهد رفت و همین موضوع زمینه واردات گل و گیاه زینتی به کشور را نیز فراهم خواهد کرد.

وی گفت: با واردات گل و گیاه مورد نیاز کشور به طور حتم دست دلالان و واسطه گران باز می شود و سودجویان سودهای کلانی به جیب خواهند زد و در مقابل برنامه ریزی های و زحمات انجام شده در این زمینه طی سالهای گذشته از بین خواهد رفت.

عجایبی اضافه کرد: هم اکنون سرمایه گذاری در صنعت گل و گیاه زینتی از جمله گل های شاخه بریده، گیاهان آپارتمانی و فضای باز کافی نیست و متاسفانه تولید کنندگان این صنعت توان سرمایه گذاری در این بخش را ندارند.

وی با بیان اینکه کشور در زمینه تولید گل و گیاهان زینتی، آپارتمانی و فضای سبز توانایی بالایی دارند، اظهار داشت: سالانه تنها بخش اندکی از گل های فضای باز به کشورهای آسیای میانه و عراق صادر می شود.

عجایبی، عمده مشکل صادرات گل و گیاه کشور را نبود پایانه متمرکز صادراتی عنوان کرد و گفت: هم اکنون پراکندگی و فاصله محل تولید گل و گیاه تا مراکز بسته بندی، قرنطینه و گمرک تولیدکنندگان و صادرکنندگان را با مشکل مواجه کرده است، به طوری که صادرکنندگان باید برای هر یک از فعالیت های ذکر شده، گل و گیاه خود را در فواصل زیاد به نقاط مختلف منتقل کنند که به دلیل حساس بودن این محصولات امکان چنین اقدامی وجود ندارد.

به گفته وی، صادرات گل و گیاه می تواند ارزآوری خوبی برای کشور به همراه داشته باشد، بنابراین دولت می تواند با تخصیص یارانه مورد نیاز این بخش و راه اندازی پایانه متمرکز صادراتی صنعت گل و گیاه کشور را مورد حمایت قرار دهد.

وی اظهار داشت: پایانه متمرکز صادراتی گل و گیاه بر اساس مصوبه دولت هشتم در منطقه احمدآباد استان خوزستان کلید خورد، در دولت نهم تنها مبلغی در حدود یک میلیارد تومان به این پایانه اختصاص یافت و تاکنون نیز اعتبار این پایانه تامین نشده است.

گل و کشاورزی و تولید گل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code