ظرفیت‌های خالی شیلات نیازمند مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رئیس سازمان شیلات کشور امروز در گفتگو با ایانا (خبرگزاری کشاورزی ایران) با اعلام این خبر درباره وجود ظرفیت‌های خالی در بخش شیلات گفت: در کلیه زیربخش‌ها ازجمله پرورش میگو، ماهی در قفس و… ظرفیت برای حضور بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری آنها وجود دارد.

دکتر حسن صالحی افزود: از گذشته فراخوانی بر روی سایت سازمان شیلات قرار داده شده که در آن آمده دست سرمایه‌گذاران در پروژه‌های شیلاتی را می‌فشاریم.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون تنها بخش کوچکی از پروژه‌های شیلاتی توسط بخش خصوصی به انجام رسیده و مابقی آن همچنان خالی باقی مانده است.

رئیس سازمان شیلات کشور درباره امضای تفاهم‌نامه مشترک بین مؤسسه جهاد نصر و سازمان شیلات یادآور شد: البته این مؤسسه غیردولتی بوده و پتانسیل‌های بالایی برای انجام پروژه‌های راهسازی و پروژه‌های پرریسک شیلاتی دارد.

صالحی تأکید کرد: در این راستا اعلام آمادگی آنها انجام شد و با حضور وزیر جهاد کشاورزی بخشی از پروژه‌های شیلاتی که اهداف ۱۲ گانه‌ای را به همراه دارد، به مؤسسه جهاد نصر واگذار شد.

وی اظهار داشت: تولید ماهی در محدوده طرح ۵۵۰ هزار هکتاری به‌صورت تلفیقی به میزان شش‌هزار تن، تولید میگو در اراضی شناسایی شده استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان و گلستان به میزان پنج‌هزار تن، ایجاد ظرفیت و تولید ماهیان خاویاری در مناطق مستعد کشور به میزان سه‌هزار تن گوشت و ۱۰۰ تن خاویار، تولید ماهیان دریایی در قفس در آب‌های ساحلی به میزان یک‌هزار و ۵۰۰ تن، تولید آبزیان در منابع آب‌های داخلی نظیر هورالعظیم، هورشادگان و دریاچه پشت سدهای با مصرف کشاورزی در قفس در سطح کشور به میزان چهارهزار تن برخی از طرح‌های واگذارشده محسوب می‌شود.

صالحی همچنین گفت: تولید ماهی تیلاپیا در آب‌های داخلی به میزان ۵۰۰ تن، مشارکت در توسعه، تجهیز، تکمیل و مدیریت بهره‌برداری و نگهداری تأسیسات مشترک، مجتمع‌های آبزی‌پروری، صید فانوس‌ماهیان در دریای عمان به میزان ۱۰ هزار تن، صید تن‌ماهیان به روش لانگ‌لاین و پرساین به میزان پنج‌هزار تن، بهره‌گیری از کشتی پشتیبان برای جمع‌آوری صید دریا به میزان پنج‌هزار تن، صید در اعماق و سواحل کشورهای آفریقایی به میزان چهارهزار تن و مشارکت در توسعه، تجهیز، تکمیل و مدیریت بهره‌برداری بنادر صیادی از دیگر طرح‌های واگذارشده به مؤسسه جهاد نصر است.

رئیس سازمان شیلات کشور در ادامه افزود: در بخش پرورش میگو حدود ۲۰۰ هزار هکتار ظرفیت وجود دارد که شش‌هزار هکتار آن توسط بخش خصوصی انجام خواهد شد و مابقی ظرفیت خالی باقی مانده است.

وی خاطرنشان کرد: مؤسسه جهاد نصر نیز قرار است تنها حدود پنج‌هزار هکتار از این اراضی را زیر پرورش میگو ببرد که حدود ۱۹۰ هزار هکتار آن همچنان باقی مانده است.صالحی ادامه داد: در بخش پرورش ماهی در قفس، حدود یک میلیون تن ظرفیت در کشور وجود دارد که در حال حاضر تولید ماهی به این روش در کشور تنها در کمتر از ۳۰۰ تن انجام می‌شود.وی تصریح کرد: ظرفیت‌های خالی بسیاری در شیلات وجود دارد و بخش‌های خصوصی اگر علاقه‌مند باشند، حاضریم دست آنها را به گرمی بفشاریم تا شاهد سرمایه‌گذاری پررونقی در این بخش باشیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *