رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: ۷۰ درصد چاههای کشاورزی در کشور برق دار شده است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: ۷۰ درصد از چاههای کشاورزی کشور تاکنون برق دار شده که گامی اساسی در مدیریت منابع و ساماندهی تولید در حوزه کشاورزی است.

ˈعباس رجاییˈ در گفت وگو با ایرنا با اشاره به وجود ۷۲۰ هزار حلقه چاه کشاورزی در کشور، افزود: برق دار شدن چاههای کشاورزی علاوه بر بهبود مسایل زیست محیطی در صرفه جویی سوخت فسیلی و کاهش قیمت تمام شده تولید آب اثر مستقیم دارد.

وی ادامه داد: مابقی چاههای کشاورزی کشور باید تا پایان برنامه پنجم توسعه برق دار شود، اما با وجود اعتبارات اندک، تحقق آن در زمان هدفگذاری شده بعید است.

نماینده اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: از راهکارهای پیشنهادی برای تامین بودجه برق دار کردن حدود ۳۰ درصد از چاههای کشاورزی، این است که وزارت نفت، بهای سوخت فسیلی صرفه جویی شده براثر برق دارشدن چاهها رابه حساب وزارت نیرو واریز کند.

رجایی خاطرنشان کرد: تسریع و تسهیل در روند برق دار کردن چاههای کشاورزی نیازمند همکاری بین بخشی قوی وزارتخانه های جهاد کشاورزی، نیرو و نفت است.

وی اظهار کرد: اکنون برق دار شدن چاههای کشاورزی بصورت سهمیه برای هر استان به میزان ۲۰۰ تا ۴۰۰ حلقه چاه در سال تعریف می شود که این رویه باید با اصلاح ساختار مالی و برنامه های کارآمد شتاب گیرد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.