تولید سالانه بیش از یک میلیون تن محصول خرما در کشور

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – جانشین سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور از تولید سالانه بیش از یک میلیون تن محصول خرما در کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، جوان‌میر عبدالملکی امشب در همایش محصول‌محور با دستورالعمل بررسی محصول خرما در بوشهر، اظهار داشت: بوشهر از استان‌های مهم در تولید خرما در کشور است به همین دلیل این استان برای میزبانی از این همایش در نظر گرفته شد.

وی بیان کرد: در این همایش تلاش می‌شود تجربیات و راهکارهای جدید برای تولید بیشتر، با کیفیت‌تر و سالم‌تر ارائه شود.

جانشین سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور با اشاره به اینکه همایش محصول‌محور در ارتباط با خرما و ۱۹ محصول دیگر در سطح کشور برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: چهارشنبه آینده نیز همایش ملی برنج در گیلان با حضور استان‌های فعال در این بخش برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: در ارتباط با همایش محصول محور خرما در بوشهر شماری از کارشناسان به عنوان سربازان خط مقدم در روستاهای مورد نظر برای توجیه نخل‌داران در این مناطق حاضر می‌شوند.

این مسئول اضافه کرد: این افراد به عنوان کارشناسان مربی با استفاده از یک گروه علمی که شامل کشاورزان نمونه و کارشناسان بخش کشاورزی هستند پشتیبانی و در مورد نحوه کشت با هم چاره‌اندیشی می‌کنند.

عبدالملکی اضافه کرد: این کارشناسان مربی با ارائه راهکارهای علمی برای حل مشکلات مناطق برنامه‌ریزی می‌کنند و در صورتی که نتوانند در این زمینه اقدام کنند مسائل را در سطح شهرستان، استان و کشور مطرح و برای حل آن چاره‌اندیشی می‌کنند.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کشاورزی، منابع طبیعی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر نیز در این نشست، گفت: برای پایداری محصول خرما باید خطرهای زیست‌محیطی آن کم شود.

رحیم خادمی افزود: پیش‌نویس این دستورالعمل فنی تهیه شده و قرار است با حضور کارشناسان و افراد باتجربه به بحث گذاشته و بعد از بررسی‌های به عمل آمده یک دستورالعمل فنی جامعی تهیه شود.

کارشناس کشاورزی سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور نیز گفت: این دستورالعمل فنی آخرین آموخته‌ها در زمینه‌های زمان، نوع و روش کاشت نهال، آبیاری، نحوه گرده‌افشانی، زمان برداشت و مبارزه با آفات مطرح است.

مهدی عشقی حسن‌آبادی افزود: هم‌اکنون سطح زیرکشت نخیلات در کشور ۲۷۰ هزار هکتار است که سالانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن محصول در کشور تولید می‌شود.

وی اضافه کرد: از نظر سطح زیر کشت ایران رتبه اول دنیا را دارد ولی در بخش تولید بعد از مصر رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *