صنایع تبدیلی پل ارتباطی صنعت و کشاورزی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی که سال ها حلقه مفقوده در بخش کشاورزی بود امروز به مدد سرمایه گذاران بخش خصوصی به پل ارتباطی بین صنعت و کشاورزی ایران به ویژه البرز تبدیل شده است.

به گزارش مجله اینترنتی کشاورز جوان، بدون تردید صنایع تبدیلی از سودمندترین صنایع در کشوری مانند ایران است که بخش بزرگی از اقتصاد آن بر محور تولید و کشاورزی حرکت می کند.

آمارها و شواهد نشان می دهد این صنایع علاوه بر استفاده بهینه از تولیدات کشاورزی و فرآوری آنها در ایجاد اشتغال و تامین مواد غذایی در شهرها و مناطق روستایی نقش کلیدی دارند.

صنایع تبدیلی و تکمیلی ضمن کاهش میزان بیکاری های دایمی و فصلی در مناطق روستایی ، زمینه مناسبی برای توسعه بخش کشاورزی را فراهم آورده و به افزایش تولیدات، بهره وری، ایجاد فرصت های شغلی، تامین نیازهای اساسی، پیوند با دیگر بخش های اقتصادی و کاهش نابرابری های منطقه ای کمک می کنند.

این صنایع نیز می توانند پیش نیاز استراتژی صنعتی شدن و تامین کننده امنیت غذایی در کشور باشند.

از مهمترین عوامل موثر در توسعه کشاورزی، یکپارچگی مراحل تولید تا عرضه محصولات نهایی است که می تواند چرخه تولید را به صورت زنجیره و با همکاری قشر کشاورز، دامدار و سرمایه گذار ایجاد کند.

امروز صنایع تبدیلی در واقع ارتباط دهنده بخش های مختلف تولید دامی ، کشاورزی و صنعتی هستند ،بطور مثال کشت زمین و زراعت از یک سو با بخش دامی و از سوی دیگر با بخش صنعت پیوند می خورد و تلفیق تولیدات کشاورزی و صنعتی از فاصله و تفاوت اقتصادی بین شهر و روستا کاسته و از طرفی به افزایش تولید مواد خام کشاورزی کمک می کند.

صنایع غذایی بیش از ۸۵ درصد صنایع تبدیلی و تکمیلی مربوط به بخش کشاورزی را در کشور

تشکیل می دهند و با توجه به آثار مستقیم و غیرمستقیم این صنایع از نظر تولید و اشتغال موجب رشد و شکوفایی در سطح کلان اقتصاد می شوند.

باید توجه داشت که امروز بعد از صنایع سنگین، صنایع غذایی از نظر وسعت و گستردگی، دومین جایگاه تولیدی را در جهان دارا هستند.

بررسی ها نشان می دهد میزان ارزش افزوده در این صنایع با صنایع پتروشیمی برابری می کند و افزایش صادرات تولیدات صنایع تبدیلی می تواند جایگزین مناسبی برای صادرات نفت باشد و به شکوفایی اقتصاد کشور نیز کمک می کند.

در اقتصاد کشاورزی معاصر، صنایع تبدیلی عامل مهمی در فرآوری محصولات کشاورزی می باشند که از یک سو ارزش افزوده محصولات اولیه کشاورزی را افزایش می دهند و از سوی دیگر محصولاتی به بازار ارایه می کنند که با استفاده از فناوری به دست آمده اند.

امروزه با استفاده از فناوری می توان از فاسد شدن زود هنگام محصولات کشاورزی جلوگیری کرد.

توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در کنار امنیت غذایی در سند چشم انداز بیست ساله کشور نیز مدنظر قرار گرفته است.

طبق آمار هم اکنون حدود ۱۸ میلیون هکتار زمین زراعی و باغی در ایران وجود دارد که سالانه نزدیک به ۱۰۸ میلیون تن انواع محصولات زراعی و باغی تولید می کنند.

براساس این آمار حدود ۳۰ درصد محصولات کشاورزی و باغی ایران در زمان تولید، برداشت و حمل و نقل و … به ضایعات تبدیل می شود که خسارات فراوانی برای بخش کشاورزی و تولید کشور محسوب می شود.

در این حال فعالیت پنج هزار و ۹۳۵ واحد صنایع تبدیلی در ایران اسلامی ظرفیت مناسبی برای فرآوری محصولات کشاورزی و باغی یا دامی محسوب می شود.

این واحدها سالانه ۳۲ میلیون تن محصول کشاورزی و باغی فرآوری می کنند.

*** فرآوری ۳۳۷ هزار تن محصولات خام کشاورزی در استان البرز

مدیر صنایع تبدیلی و تکمیلی جهاد کشاورزی استان البرز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ظرفیت اسمی فرآوری محصولات خام کشاورزی در استان به ۳۳۷ هزار تن در سال رسیده است.

ˈحمید مومن کیاییˈ افزود: دستیابی به این میزان فرآوری با فعالیت ۴۷ واحد فعال در صنایع تبدیلی و تکمیلی و سرمایه گذاری ۶۷۱ میلیارد ریال محقق شده است.

وی با اشاره به این که راه اندازی این واحدها زمینه اشتغال ۹۶۹ متقاضی کار را در این استان فراهم کرده، اظهار داشت: همچنین در سال جاری ۳۱ طرح با سرمایه گذاری ۶۱۷ میلیارد ریال از محل طرح توسعه بخش کشاورزی برای دریافت تسهیلات در این بخش به بانک های عامل معرفی شده اند که از این تعداد تا کنون ۱۰ طرح به مرحله جذب اعتبار با رقم ۱۳۱ میلیارد ریال رسیده اند.

وی در ادامه با اشاره به نحوه فعالیت صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی گفت: این صنایع به مجموعه فعالیت هایی که پس از برداشت محصولات کشاورزی در قالب نگهداری، فناوری و بسته بندی منجر می شود، اطلاق می شود.

مومن کیایی، افزایش ارزش افزوده محصولات کشاورزی، کاهش ضایعات محصولات، افزایش درآمد کشاورزان و ایجاد تعامل در عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی در تمام فصول سال را از جمله مزایای این بخش کشاورزی دانست.

***صنایع تبدیلی و تکمیلی حلقه مفقوده بخش کشاورزی

وی، صنایع تبدیلی و تکمیلی را حلقه مفقوده بخش کشاورزی به خصوص در سنوات گذشته دانست و گفت: این بخش از کشاورزی بعد از ادغام دو وزارتخانه کشاورزی و جهاد سازندگی جایگاه قانونی پیدا کرد.

مدیر صنایع تبدیلی و تکمیلی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز ادامه داد: این استان

به رغم مساحت کم که در سطح کشور دارد قابلیت های خوبی را در تولید محصولات باغی، سبزی، صیفی جات و محصولات دامی دارد.

وی افزود: همچنین این استان به عنوان بار انداز مازاد بر مصرف محصولات کشاورزی استان های شمالی، غربی و همسایه نیز هست و این ظرفیت می طلبد تا برنامه ریزی مناسب در راستای نگهداری فرآوری و بسته بندی این محصولات به فراخور نیاز بازار مصرف در طی سال داشته باشیم.

***قابلیت مناسب البرز در صادرات محصولات کشاورزی

مومن کیایی همچنین صادرات سبزی، صیفی و میوه را از دیگر قابلیت های استان دانست و بیان داشت: در شش ماهه ابتدای سال جاری حدود هشت میلیون دلار انواع محصولات فرآوری شده به کشورهای دیگر صادر شد که از این لحاظ البرز جزو استان های پیشروی کشور به دلیل زیرساخت های مناسب و سردخانه های مجهز برای این امر است.

وی مهمترین شاخصه استان البرز را وجود کشاورزان پیشرو و توانمند دانست و گفت: وجود این افراد قابلیت های توانمندی در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی را افزایش می دهد.

این مسوول یکی از برندهای مطرح در کشور در این حوزه را شرکت ˈسبز دانهˈ فعال در ناحیه صنعتی کوثر اشتهارد دانست و اظهار کرد: اولویت اصلی برای راه اندازی واحدهای جدید در استان واحدهای سبزی، صیفی، باغی و محصولات دامی همچون تخم مرغ هستند.

استان البرز دارای ۷۵ هزار هکتار اراضی باغی و زراعی است که در سال جاری از این

اراضی یک میلیون و ۶۰۷ هزار تن محصولات زراعی، ۵۱۳ هزار تن محصولات باغی، پنج هزار و۱۸۲ تن توت فرنگی گلخانه ای، ۳۷۵ تن قارچ صدفی و ۲۰ هزار و ۵۰۰ تن قارچ دکمه ای برداشت شده است.

همچنین در سطح استان پنج سردخانه محصولات کشاورزی و باغی با ظرفیت ۴۰ هزار تن فعال هستند.

اکنون معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی و بیش از ۱۰ موسسه بزرگ تحقیقاتی این وزارتخانه در استان البرز استقرار دارند.ک/۴

گزارش از :نوشین طهماسبی – ایرنا

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.