مهندس حجتی: با حمایت از تشکل ها و تعاونی ها ویژه خواری تکرار نمی شود

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – وزیر جهاد کشاورزی گفت: با حمایت از تشکل ها و تعاونی ها برای ورود به واردات نهاده، دیگر پرونده ویژه خواری ۶۵۰ میلیون یورویی تکرار نمی شود.

محمود حجتی در نشست با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: بر اساس قانون، بخش خصوصی هیچ محدودیتی برای واردات نهاده ها ندارد و وزارت جهاد کشاورزی نیز حمایت ویژه ای از وارد کنندگان اتحادیه ها، تشکل ها و تعاونی ها می کند.

وی تاکید کرد با ورود بخش خصوصی، ویژه خواری و رانت خواری در واردات از بین خواهد رفت.

** تقویت بنیه بخش کشاورزی به اعتبار مناسب هدفمندی یارانه ها نیاز دارد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: اگر قانون هدفمندی یارانه ها سال آینده اجرا شود، باید با توجه به اولویت هایی که هست اعتبار مناسبی در اختیار بخش کشاورزی و تولید قرار گیرد.

حجتی افزود: پس از اصلاحیه بودجه در مجلس، تبصره ای را دولت تصویب کرد که پیش بینی می شود میزان ۱۰۰ هزار میلیارد ریال (۱۰ هزار میلیارد تومان) به هدفمندی یارانه های بخش تولید اختصاص یابد.

** نیازی به واردات گوشت مرغ و تخم مرغ نداریم

حجتی افزود: هم اکنون تنظیم بازار محصولات کشاورزی با تکیه بر تولید داخل در حال اجرا است و این مورد در محصولات پروتئینی همچون گوشت مرغ و تخم مرغ رخ می دهد.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد براساس برآوردها کشور از نظر تولید گوشت مرغ و تخم مرغ از وضعیت مناسبی برخوردار است و نیازی به واردات این محصولات نداریم.

به گفته وی در راستای حمایت از تولید داخل باید امکان عرضه این محصولات به بازارهای خارجی نیز فراهم شود.

حجتی درباره تامین نهاده های مناسب صنعت طیور نیز گفت: در این بخش نیازمند واردات هستیم که بخش خصوصی انجام می دهد.

وی با بیان این که ۹۵ درصد نیاز گوشت قرمز کشور در داخل تامین می شود گفت: پنج درصد گوشت مورد نیاز کشور متکی به واردات است که در تلاشیم آن نیز با تدابیر به عمل آمده در داخل تامین شود.

وزیر جهادکشاورزی درباره تعرفه شکر،روغن و برنج گفت: تعیین تعرفه واردات شکر و برنج باید به گونه ای باشد که محصول وارداتی به تولید داخلی صدمه نزند.

**تعیین تعرفه واردات از وظایف وزارت جهاد کشاورزی

حجتی واردات و تعیین تعرفه را سیاست وزارت جهادکشاورزی عنوان کرد و افزود: تدبیر دولت بر این است که اگر وارداتی در این نیاز است با تدبیر و برنامه ریزی باشد تا محصول تولید داخل و تولید کننده داخلی دچار آسیب و خسارت نشود.

به گفته وی بر این اساس باید تعرفه ها و موافقت نامه ها طبق قانون برنامه پنجم دنبال شود و ما نیز در تلاشیم تولیدکننده ما به شکل بهره ور با کاهش هزینه های تولید و افزایش بهره وری ضرر و زیان نبیند و محصول با قیمت مناسب به دست مصرف کننده برسد.

وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه بخش کشاورزی خصوصی ترین بخش اقتصادی کشور در عرصه تولید به شمار می رود گفت: ما به دنبال این هستیم در ارایه خدمات و پشتیبانی شرکت های دولتی به شکل عام از شرکت های دولتی و اتحادیه ها نیز حمایت کنیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.