رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی: کشاورزی ایران راهبرد روشن ندارد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور با بیان اینکه کشاورزی کشور راهبرد روشن ندارد، گفت: همچنان که امام راحل و رهبر انقلاب فرموده‌اند تا زمانی که جایگاه مناسب برای کشاورزی تعریف نشود، انتظاری از این بخش نباید داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس، مقام معظم رهبری امروز سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کرد که در بخش کشاورزی به پیشتازی اقتصاد دانش‌بنیان، افزایش سهم تولید و صادرات، تقویت عوامل تولید، اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها در جهت افزایش تولید، سهم‌بری عادلانه عوامل در زنجیره تولید، افزایش تولید داخل نهاده‌ها و کالاهای اساسی، تامین امنیت غذا و حمایت از صادرات تأکید شده است.

در مورد الزاماتی که برای تحقق این سیاست‌ها در بخش کشاورزی نیاز است مصاحبه‌ای با محمدرضا جهانسوز رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور و استاد دانشگاه انجام دادیم.

جهانسوز گفت: اصلی‌ترین و اساسی‌ترین مشکل بخش کشاورزی جایگاهی و دیدگاهی است و برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی باید به ارکان اصلی تامین امنیت غذایی توجه شود.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور افزود: تا زمانی که اقدامات لازم از نظر مادی، معنوی، جایگاهی برای کشاورزی قائل نشویم و همانطور که امام راحل و مقام معظم رهبری فرمودند کشاورزی در رأس امور قرار نگیرد نمی‌توانیم انتظارات زیادی از بخش کشاورزی داشته باشیم.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: باید به تولید داخل و تکمیل صنایع داخلی و رفع موانع تولید در بخش کشاورزی توجه خاصی شود در همین خصوص قوای سه‌گانه هرکدام وظایف مهمی دارند بطوریکه قوه مقننه باید قوانین و مقررات روانسازی تولید در بخش کشاورزی را تصویب کند از سوی دیگر قانون‌های عمل نشده قبلی را نیز فعال کند.

وی ادامه داد: بخش اجرایی نیز بودجه کافی و مناسب پیشنهاد دهد و پیگیری کند تا به تصویب برسد و در نهایت مجموعه فعالیت سه قوا در راستای ارتقای تولید کشاورزی و تحقق امنیت غذایی باشد.

*بخش کشاورزی راهبرد روشن ندارد

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: باید راهبرد کشاورزی تدوین شود. امروزه راهبرد روشن و مشخصی در بخش کشاورزی وجود ندارد و به همین دلیل تولید و موفقیت‌ها در این بخش پایدار نیست.

جهانسوز با بیان مثالی در این زمینه می‌گوید: در سال ۷۶ جشن خودکفایی گندم گرفته شد اما خشکسالی بعد از آن این خودکفایی را بی‌اساس کرد و کشور مجبور شد ۷ تا ۸ میلیون تن گندم وارد کند.

وی افزود: البته نیاز به این همه واردات به دلیل خشکسالی نبود بلکه به دلیل نبود راهبرد روشن و عدم توجه به توسعه و تولید پایدار در کشور بود که سرمنشاء آن نبود راهبرد کشاورزی در کشور است.

*تحریم در کشاورزی تاثیری ندارد

جهانسوز در پاسخ به اینکه آیا تحریم‌ قادر است کشور را در مسیر رسیدن به این اهداف ناتوان کند، گفت: سیاستهای اقتصاد مقاومتی باید در شرایط سخت بکار گرفته شود، اصلاً فلسفه وجود برنامه مقاومتی هم بکارگیری آن در شرایط سخت است و از آنجایی که در بخش کشاورزی اکثر منابع در داخل کشور است بنابراین تحریم در بخش کشاورزی بی‌اثر است.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: ورود تحقیقات به مزارع و نیز علمی‌کردن تولیدات و مدیریت موثر، بخش کشاورزی را در تحقق اهداف سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی کمک کند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.