آغاز به کار نمایشگاه بین المللی دام، طیور، آبزیان و صنایع وابسته در کیش/ وزیر کشاورزی: هدف برگزاری نمایشگاههای بین المللی توسعه همکاری ها در بخش کشاورزی است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – نخستین نمایشگاه بین المللی صنعت دام، طیور و صنایع وابسته امروز پنجشنبه با حضور وزیر جهاد کشاورزی و معاونین این وزارتخانه در جزیره کیش افتتاح شد. وزیر جهادکشاورزی در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، هدف از برگزاری نمایشگاه های بین المللی با حضور شرکت های خارجی را ایجاد بستر مناسب برای بهبود روابط و توسعه همکاری های مشترک بین کشورها در بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: تشکیل چنین نمایشگاه هایی فرصت مغتنمی برای هم اندیشی و تبادل نظر درباره چگونگی انتقال تجارب به یکدیگر توسط فعالان این صنعت است.

به گزارش سرویس دام، طیور و آبزیان مجله اینترنتی کشاورز جوان؛ مدیر اجرایی نمایشگاه بین المللی بین المللی صنعت دام، طیور و صنایع وابسته گفت: این نمایشگاه در وسعت ۱۴ هزار متر مربع با حضور ۲۸۰ شرکت داخلی و خارجی که از امروز آغاز بکار کرده است به مدت سه روز در جزیره کیش برپا است.

ˈ حبیب رهبر صفا ˈ افزود : در این نمایشگاه ۳۶ شرکت اروپایی از جمله از کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، هلند، بلژیک و اوکراین و ۱۰ شرکت آمریکایی حضور دارند.

رهبرصفا اضافه کرد: شرکت های حاضر در این نمایشگاه بین المللی تامین کننده مواداولیه و افزودنی های خوراک دام و طیور هستند.

وی در خصوص حضور کشورهای اروپایی و آمریکایی در این نمایشگاه بین المللی اظهارداشت: به دلیل این که حضور در این منطقه بدون ویزا امکان پذیر است، برگزاری چنین نمایشگاهی در این منطقه فرصت مناسبی برای شرکت های خارجی است، ضمن این که حضور این تعداد شرکت های خارجی در این نمایشگاه احساس امنیت سرمایه گذاری را در این بخش ایجاد می کند.

رهبرصفا اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم به کمک مشارکت تولید کنندگان داخلی و خارجی فرصت تجاری مناسبی را برای کشور و شرکای خارجی خود ایجاد کنیم.

وی تاکید کرد: هم اکنون صنعت دامپروری کشور به بازسازی این بخش نیاز دارد که می توان در این نمایشگاه در زمینه تجهیزات، بهینه سازی مصرف انرژی صنایع تبدیلی و تکمیلی و بهره مندی از این صنعت، بالا بردن راندمان تولید و بهبود ضریب تبدیل دست یابیم که تمامی اینها حاصل بازسازی صنعت و انتقال و تبادل تکنولوژی است که حضور خارجی ها در ایران این امکان را میسر می سازد.

وزیر جهاد کشاورزی: حضور شرکت های بین المللی بستر مناسبی برای بهبود روابط و توسعه همکاری ها در بخش کشاورزی است.

محمود حجتی پنجشنبه شب در آیین افتتاح نخستین نمایشگاه بین المللی صنعت دام، طیور، آبزیان و صنایع وابسته در جزیره کیش، اظهار داشت: امنیت غذایی امروز به معنی دسترسی به غذای سالم، کافی، پایدار برای جامعه محسوب شده و از محورهای اصلی توسعه و سلامت در جامعه است.

وی با بیان آنکه نقش تغذیه در سلامت و ارتباط آن با توسعه اجتماعی، اقتصادی براساس مبانی علمی و تجربی به اثبات رسیده، افزود: از آنجا که دسترسی به غذای کافی از حقوق مسلم و اولیه انسان ها است، دولت ها تاکنون اقدامات جدی و همه جانبه ای را برای تامین غذای کافی در سطح ملی و بهبود وضعیت غذا و تغذیه و ایجاد امکان دسترسی تمام خانوارها به غذای کافی و ارتقاء سطح بهداشت اجرا کرده اند.

حجتی تصریح کرد: بخش کشاورزی اصلی ترین بخش در تامین امنیت غذایی است چرا که برای تامین غذای مورد نیاز جامعه باید در مرحله اول غذا به میزان کافی و با کیفیت خوب در سطح کشور وجود داشته باشد تا به مصرف کنندگان عرضه گردد.

وزیر جهادکشاورزی افزود: گرچه تولید داخلی با هدف عرضه سرانه مواد مغزی در طول این سال ها از دیدگاه کلان رشد قابل توجهی داشته و روند رشد آن بالاتر از رشد جمعیت بوده است اما به دلیل توزیع نامناسب مواد غذایی اقشاری از جامعه با کمبودهای غذایی مواجه هستند و مصرف فرآاورده های حیوانی به خصوص شیر و لبنیات آنها در سبد غذایی محدود است.

وی ادامه داد: عوارض ناشی از این مسئله را می توان در بخشی از جمعیت کشور به ویژه گروه آسیب پذیر یعنی کودکان و گروههای سنی در حال رشد که بعضا با کمبود مواد مغذی به ویژه کلسیم و آهن مواجه هستند، مشاهده کرد.

حجتی گفت: در این راستا رسالت بخش کشاورزی تامین نیازهای آتی جمعیت کشور و ارتقا امنیت غذایی و زمینه سازی برای افزایش سهم پروتئین حیوانی در سبد غذایی همه خانوارها با تاکید بر اقشار آسیب پذیر است.

وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: در حال حاضر مقوله تامین غذا نه تنها به یک اهرم سیاسی و اعمال فشار در تعاملات بین المللی تبدیل شده بلکه توجه به بخش کشاورزی در جهان امروز به عنوان یکی از کارآمدترین رویکردها جهت مقابله با فقر جوامع در جهان سوم معرفی می شود.

وی با تاکید بر اینکه توسعه صنایع وابسته به بخش کشاورزی نیز در کشورهای در حال توسعه به عنوان مزیت های نسبی و سهولت نسبی در مراحل اجرایی به شمار می رود، افزود: در راستای تکمیل زنجیره های تولید محصولات و ایجاد ارزش افزوده، افزایش اشتغال از طریق صنایع پیشین و پسین و همچنین ایجاد بستر لازم برای صدور محصولات فرآوری شده و کسب درآمدهای ارزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

حجتی درخصوص اهداف پیش بینی شده در برنامه پنجم توسعه نیز گفت: در چارچوب رویکرد چشم انداز بلندمدت جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ و براساس سند چشم انداز وظیفه سنگین امنیت غذایی برعهده بخش کشاورزی و منابع طبیعی است که علاوه بر تامین امنیت غذایی با تکیه بر تولید از منابع داخلی و تاکید بر خودکفایی در تولید محصولات اساسی کشاورزی وظیفه احیای منابع طبیعی، رشد اشتغال، بهبود بهره وری، افزایش درآمد و ارتقا سطح زندگی روستاییان و کشاورزان را برعهده دارد.

وی از دیگر اهداف بلندمدت بخش کشاورزی را برقراری امنیت سرمایه گذاری در زیربخش امور دام با اصلاح و رفع تنگناهای قانونی نظام دامداری، بهبود کیفیت تولیدات دامی، افزایش بهره وری منابع دامی، عوامل تولید و صادرات، ارتقا سطح دانش فنی تولیدکنندگان و خوداتکایی در محصولات دامی و بهبود شاخص تغذیه در زمینه پروتئین دامی برشمرد.

وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: علیرغم تلاش های زیادی که تاکنون برای افزایش تولید شیر صورت گرفته اما بین وضع مطلوب با وضعیت موجود از لحاظ تولید و مصرف مواد لبنی فاصله قابل زیادی وجود دارد که با توجه به رشد جمعیت کاهش فاصله مزبور نیاز به رشد مضاعف خواهد داشت.

حجتی گفت: بدیهی است که دستیابی به رشد مطلوب در گرو وجود منابع بالقوه و نیاز به ایجاد زیرساخت های مناسب است و آموزش و پژوهش و رشد نیروی انسانی در زمینه های تخصصی دامپروری و صنایع وابسته که طی دو دهه اخیر در کشور گسترش یافته یکی از مهمترین زیرساخت ها محسوب می شود که مجموعه نسبتا توانمندی را در کشور فراهم کرده است.

وزیر جهادکشاورزی در خصوص فعالیت های آبزی پروری و شیلاتی نیز افزود: تولیدات محصولات شیلاتی علاوه بر تامین نیازهای پروتئینی می تواند در سودآوری اقتصادی مناطق مختلف کشور به ویژه در سواحل شمال و جنوب نقش موثری داشته باشد.

وی بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی، سرمایه انسانی و تکنولوژی و دستاوردهای صنعتی در توسعه و ایجاد ظرفیت های جدید شیلاتی را امری ضروری دانست و اظهار داشت: توسعه صنایع وابسته به این بخش می تواند مسیر مناسبی را برای تولید غذای بیشتر فراهم آورد.

حجتی در پایان افزود: پرورش ماهی در قفس، توسعه صید در آب های فراساحلی و پرورش ماهی های خاویاری از جمله ظرفیت های جدید شیلات ایران است که از سوی سازمان شیلات در دستور کار قرار گرفته و در این ارتباط وزارت جهاد کشاورزی حمایت ها و پشتیبانی های لازم را در ایجاد زیرساخت های فعالیت های مذکور فراهم خواهد کرد.

منبع: ایرنا

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *