تنها ۱۰۰ قلم از هفت هزار گونه گیاه دارویی ایران بهره برداری می شود

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری گفت: از مجموع هفت هزار گونه گیاه دارویی که در ایران وجود دارد فقط ۱۰۰ گونه آن بهره برداری می شود.

به گزارش ایرنا ˈخداکرم جلالیˈ در ˈنشست مسوولان طرح بین المللی منارید و طرح ملی حبله رودˈ در مشهد افزود: بر اساس بررسیهای انجام شده هشت هزار گونه گیاهی در ایران وجود دارد که هفت هزار مورد آن دارویی است.

ˈطرحهای منارید و حبله رودˈ دو طرح ملی و بین المللی است که توسط سازمان جنگلها و مراتع برای ایجاد انسجام سازمانی و نیز مشارکت مردمی در اجرای طرحهای آبخیزداری و حفاظت از منابع طبیعی در دست اجرا است.

رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری اظهار داشت: متاسفانه شناخت ما از این گونه های گیاهی دارویی بسیار اندک است زیرا حداکثر ۲۰۰ تا ۳۰۰ گونه آن تاکنون شناسایی شده اما آنچه که بهره برداری می شود فقط ۱۰۰ گونه است.

وی گفت: در بحث شناسایی و بهره برداری از ظرفیتهای عرصه های طبیعی خود بسیار عقب هستیم در حالی که در بسیاری از مناطق کشور مردم ما در کنار گنج ساکن هستند اما در فقر زندگی می کنند.

او ادامه داد: این در حالی است که این گونه ها بسیار ارزشمند هستند و ضمن مصرف آب اندک و هزینه کم، ارزش افزوده زیادی دارند.

جلالی اظهارداشت: ایران دارای ظرفیتهای بسیار بالایی است چنانکه از ۱۳ اقلیم موجود در دنیا ۱۱ اقلیم را به جز قطبی و استوایی دارا می باشد.

وی افزود: این خود از جمله نقاط قوت کشور ما به شمار می رود و با این شرایط آب و هوایی در بحث گیاهان دارویی در دنیا جزو کشورهای نخست با غنای بسیار و تنوع بالا می باشیم.

رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری گفت: باید به خوبی بر مبنای اصول و برنامه حساب شده، این منابع را حفظ کرده، توسعه داده و بهره برداری کنیم.

او بیان کرد: اگر این محور را به خوبی شناخته و با یک مدیریت علمی و صحیح کار را پیش برده و توسعه دهیم درآمد ارزی بسیار خوبی نصیب کشور می شود.

رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری همچنین در پاسخ به پرسشی با اشاره به اجرای طرحهای آبخیزداری در وسعت ۲۵ میلیون هکتار از عرصه های کشور گفت: امروز بخشی از این طرحها به دلیل عدم پیگیری و بازنگری از بین رفته لذا باید دائم بازنگری و ترمیم شوند.

وی با تاکید بر اینکه این طرحها نباید به حال خود رها شوند افزود: کاری که در این حوزه انجام شده جامع نبوده در حالی که باید همه جوانب آن دیده می شد.

جلالی گفت: تهیه برنامه جامعی در جهت بازنگری در طرحهای آبخیزداری که تاکنون انجام شده ضروری است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *