مرکز آمار ایران گزارش داد؛ ۷۷٫۶ درصد دامداری‌های کشور سنتی است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – مرکز آمار ایران اعلام کرد ۲۲٫۴ درصد گاوها و گوساله‌های موجود در کشور در گاوداری‌های صنعتی نگهداری می‌شوند، اما سهم این واحدها در تولید شیر کشور ۵۵ درصد و در تولید گوشت گوساله و گاو ۴۰ درصد است.

به گزارش مرکز آمار ایران، نتایج طرح سرشماری از این گاوداری‌ها که در تابستان سال جاری در سراسر کشور اجرا شده، نشان می‌دهد در سال جاری، تعداد ۲۵ هزار و ۳۵۳ گاوداری صنعتی با ظرفیت ۳٫۳ میلیون رأس در کشور وجود داشته که از این تعداد ۱۶هزار و ۲۹۵ گاوداری صنعتی با ظرفیت ۲٫۲ میلیون راس مربوط به پرورش گاو شیری و بقیه مربوط به فعالیت پرواربندی گاو و گوساله است.

همچنین ۷۲٫۲ درصد از گاوداری‌های صنعتی فعال و بقیه غیر فعال بوده‌اند.

تعداد گاو و گوساله موجود در گاوداری های صنعتی در روز آمارگیری یک میلیون و ۳۶۵هزار و ۹۳۵ رأس بوده است که از این تعداد۶۵٫۷ درصد گاو و گوساله اصیل،۲۷٫۶ درصد گاو و گوساله آمیخته و بقیه گاو و گوساله بومی بوده‌اند.

تولید شیر گاوداری‌های صنعتی کشور در سال ۱۳۹۱ و سه ماهه نخست سال جاری به ترتیب سه هزار و ۷۹۳ ۸۹۷٫۸ هزار تن و تعداد گوساله و گاو پروار شده در این دو دوره به ترتیب ۵۰۷٫۵ و ۷۹٫۹ هزار رأس بوده است.

مقدار مصرف علوفه گاوداری های صنعتی کشور در سال گذشته ۲۰ میلیون و ۲۳۶ هزار تن شامل ۲۶٫۱درصد ذرت علوفه ای، ۱۷٫۳ درصد یونجه خشک، ۱۳ درصد جو، ۸٫۸ درصد کنسانتره آماده، ۸٫۸ درصد ذرت دانه ای، ۶٫۸ درصد کاه،۵٫۴ درصد سبوس، ۴٫۹ درصد تفاله خشک چغندر و ۸٫۹ درصد سایر انواع خوراک دام بوده است.

تعداد کل شاغلان گاوداری‌های صنعتی در سال گذشته ۶۳ هزار و ۷۵۶ نفر بوده است که از این تعداد ۳۱هزار و ۱۱۹ نفر با مزد و حقوق و بقیه بودن مزد و حقوق بوده‌اند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.