۶ الزام مهم برای تحقق اقتصاد مقاومتی و شکست دیوار تحریم از دیدگاه صادق خلیلیان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – وزیر سابق جهاد کشاورزی خودکفایی در تولید کالاهای اساسی و مواد اولیه حساس، مصرف کالاهای ایرانی، واگذاری امور اقتصادی به مردم، توجه به ظرفیت‌های تولید داخل، اصلاح الگوی مصرف و اقتصاد بدون نفت را از مؤلفه‌های مهم اقتصاد مقاومتی برشمرد.

صادق خلیلیان در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در مورد چگونگی تحقق اقتصاد مقاومتی و واگذاری اقتصاد به مردم اظهار داشت: با توجه به اینکه دشمنان ایران جنگ تمام‌عیاری را علیه ایران در پیش گرفته‌اند، ما نیز باید با اجرای اقتصاد مقاومتی برای شکستن و مقابله با این جنگ آماده شویم.

وی ادامه داد: در زمان جنگ، دفاع مقدس ایران با اتکا به نیروی مردم و بسیج پیروز شد و در حال حاضر نیز می‌توانیم با حضور مردم در همه ابعاد اقتصادی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کنیم. در بخش تولید و مصرف نیز اراده مردم باید به‌نحوی باشد که خرید کالاهای داخلی را اولویت خود قرار دهند تا تولید داخل با افزایش تقاضا بتواند به چرخه خود ادامه دهد و در نهایت واردات کاهش پیدا کند.

وزیر سابق کشاورزی با بیان اینکه مردم وقتی در عرصه صنعت و تولید حضور داشته باشند می‌توانند ظرفیت‌های مالی آن را افزایش دهند، گفت: در حوزه کشاورزی تولیدکنندگان کشاورزان و به‌نوعی مردم هستند و در فعالیت‌ها و صنایع خود نیز می‌توانیم مردم را وارد اقتصاد کنیم. منظور این نیست که حتماً کارخانه‌های بزرگ تأسیس شود بلکه می‌توان با مسئولیت‌های کوچک و واگذاری آن به مردم، مردمی کردن اقتصاد را شروع کنیم.

خلیلیان در مورد راهکار دولت در تأمین امنیت غذایی و خودکفایی در تولید کالاهای اساسی در راستای اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری یک تعریف مفهومی از اقتصاد مقاومتی و در جای دیگر چارچوب‌های اجرای اقتصاد مقاومتی را تشریح کردند. تعریف اقتصاد مقاومتی این بود که الگوی بومی و علمی براساس فرهنگ انقلاب وجود داشته باشد و برای تحقق برنامه‌های اجرایی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی روند مشخصی تعریف شود.

وی خاطرنشان کرد: مشکلی که در تحریم‌ها رخ داد این بود که به‌دلیل شرایط به وجود آمده برخی از صنایع از نظر تأمین مواد اولیه دچار مشکل شدند و این موضوع در سه دهه گذشته به چشم می‌خورد و باید در راستای اقتصاد مقاومتی کاری کنیم که وابستگی کشور به مواد اولیه صنایع مختلف کاهش پیدا کند.

وزیر سابق جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ظرفیت‌های زیادی در بخش معدن و صنعت کشور وجود دارد، گفت:‌ همان‌طور که مقام معظم رهبری در ۱۹ و ۲۲ بهمن ماه سال جاری اعلام کردند باید مسئولان در همه قوا رویکردی داشته باشند که با توجه به ظرفیت‌های داخلی طراحی شده باشد، زیرا زمانی که با این رویکرد حرکت کنیم، می‌توانیم از تولیدات داخل استفاده کنیم هرچند هزینه آن بیشتر باشد.

*صرفه‌جویی ۴۰ میلیون لیتری بنزین در اجرای فاز نخست هدفمندی

خلیلیان در مورد اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و چگونگی حرکت در این مسیر با توجه به اجرای اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری به مراحل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نیز اشاره شده است. اگر مرحله نخست این قانون اجرا نمی‌شد شرایط کشور به‌مراتب بدتر از این بود که نمونه آن میزان مصرف بنزین است که اگر این موضوع هدفمند نمی‌شد، مجبور بودیم روزانه ۴۰ میلیون لیتر بنزین وارد کنیم.

وی تصریح کرد:‌ در حوزه تولید مرغ ، تخم‌مرغ،‌ سیب‌زمینی، لبنیات و سایر محصولات که جزو غذاهای اصلی مردم هستند با اراده‌ای که وجود دارد نه‌تنها نیازی به واردات نداریم بلکه صادرات نیز انجام می‌شود. اگر این روند در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نیز ادامه پیدا کند مصرف کنترل خواهد شد و با حمایت از تولید داخل باید در مصرف تولیدات داخلی نیز تلاش کنیم تا علاوه بر کاهش واردات تولید داخل نیز مورد حمایت قرار گیرد.

*جبران بودجه عمرانی کشور از محلی به‌جز درآمد نفتی

خلیلیان در مورد چگونگی صرفه‌جویی و اصلاح الگوی مصرف در مواد غذایی و انرژی ادامه داد: همان‌طور که یکی از مسئولان وزارت نیرو در روزهای گذشته اعلام کرد، اگر هرکسی میزان مصرف انرژی خود را ۵ الی ۱۰ درصد کاهش دهد این کاهش در ابعاد ملی نمود زیادی خواهد داشت و این مسئله در مورد خانوارهایی که از مواد غذایی بیشتر استفاده می‌کنند نیز صدق می‌کند، زیرا اگر حجم مواد غذایی کاهش پیدا کند، مواد غذایی داخل برای مصرف کشور کافی بوده و فشار برای افزایش قیمت نیز کاهش پیدا می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه در این راستا نقش صدا و سیما و رسانه‌ها در تبلیغات و صرفه‌جویی از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: در بخش اقتصاد غیرنفتی نیز در عملکرد بودجه، بودجه جاری وجود دارد و باید طوری برنامه ریزی کنیم که مجبور نباشیم این بودجه را از طریق فروش نفت تأمین کنیم. در حال حاضر بسیاری از مشاغل از درآمدهای بالایی برخوردارند اما یا مالیات نمی‌دهند و یا مالیات آنها نسبت به درآمدشان کمتر است، بنابراین دولت می‌تواند با در نظر گرفتن راهکاری درآمد خود را از این طریق افزایش دهد تا مجبور به صادرات نفت نشود.

وزیر سابق کشاورزی با اشاره به اینکه موضوع خام‌فروشی نفت و گاز نیز باید مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: هرچه در فرآوری محصولات مختلف کار بیشتری انجام شود چرخه تولید توسعه یافته و مسئله خام‌فروشی از بین می‌رود و می‌توانیم سرمایه ملی را در توسعه و طرح‌های عمرانی هزینه کنیم.

*اقتصاد مقاومتی یعنی ایران با اراده ملی مقابل زورگویی غربی‌ها می‌ایستد

خلیلیان با تأکید بر اینکه زمان ابلاغ اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری با توجه به مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ بسیار به‌موقع بود، گفت: ابلاغ چنین سیاستی در این شرایط نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران اراده خود را برای مقابله با زورگویان آنها بالا برده و آنها را مجبور می‌کند از زیاده‌ خواهی‌های خود بکاهند و لحن خود را در صحبت با ایران محترمانه‌تر کنند.

وی با اشاره به اینکه ابلاغ این سیاست‌ها مواضع سیاسی ایران را تقویت می‌کند، گفت: وقتی ایران با یک جنگ تمام‌عیار از سوی کشورهای غربی مواجه است باید در داخل کشور همه امکانات، نیرو‌های مختلف با همدلی و وفاق ملی موضوع اقتصاد مقاومتی را تقویت و از سفسطه بپرهیزند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.