ظرف ۵ سال آینده؛ ۵ میلیون کشاورز تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار می گیرند

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر گفت: هم اکنون در نظر داریم با اجرای ساز و کار مناسب برای این بخش ۵ میلیون کشاورز در مدت پنج سال تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار گیرند.

به گزارش سرویس روستایی و عشایری مجله اینترنتی کشاورز جوان، سید حمید کلانتر در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بیمه اجتماعی کشاورزان با سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران که در این محل برگزار شد،با بیان این که تاکنون تنها روستائیان و عشایر تحت پوشش این بیمه قرار داشتند افزود: در طول هشت سال گذشته یک میلیون و ۱۰۰ هزار روستایی و عشایر از خدمات بیمه اجتماعی بهره مند شدند که طبق مصوبه جدید کشاورزان نیز می توانند از خدمات این بیمه استفاده کنند.

وی معتقد است ارزشمندترین دستاورد توسعه بیمه اجتماعی روستائیان مساعدت توام با عزت برای آنان است و باید بتوانیم با حمایت های دولت پوشش بیمه ای را در جامعه کشاورزی و روستائیان گسترش دهیم.

وی اضافه کرد: بنابراین کشاورزان، روستائیان و عشایر و بازماندگان آنان می توانند در قالب این بیمه حقوق خود را پس از سن بازنشستگی، از کارافتدگی و فوت دریافت کنند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان بر تقویت بیمه اجتماعی کشاورزان با حمایت های دولتی تاکید کرد و گفت: در این بیمه ۱۰ درصد آورده توسط دولت و ۵ درصد توسط کشاورزان پرداخت می شود که بیمه شدگان در آنچه که در آینده پس از ۱۵ تا ۶۵ سال از بیمه دریافت می کنند سهیم خواهند بود.

به گفته وی در گذشته قانون بیمه اجتماعی با محدودیت سنی روستائیان و عشایر را تحت پوشش بیمه ای قرار می داد که پس از سال ۹۰ این قانون اصلاح شد و کشاورزان نیز بدون محدودیت سنی می توانستند از این بیمه بهره مند شوند اما متاسفانه این مصوبه قانونی تاکنون اجرایی نشده بود.

کلانتر افزود: در۱٫۵ ماه گذشته پس از ابلاغ حذف محدودیت سنی روستائیان و عشایر، شاهد نام نویسی و استقبال روستائیان از این بیمه هستیم، هرچند در آینده ممکن است از لحاظ بیمه ای و صندوق برای ما هزینه هایی در برداشته باشد اما تلاش داریم برای رفاه حال کشاورزان و روستائیان این هزینه ها را با حمایت دولت تامین کنیم.

وی ادامه داد: همچنین طی سالهای اخیر بخشی از روستاهای ما به دلیل تقسیمات کشوری، توقعات مردم برای استفاده خدمات شهری بهتر به شهر تبدیل شده اند اما همچنان روستائیان ما به شغل کشاورزی مشغول هستند و آن را دنبال می کنند بنابراین براساس این مصوبه این دست از کشاورزان نیز از پوشش بیمه ای برخوردار می شوند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان از سازمان تعاون روستایی خواست سازوکار لازم اجرای هرچه سریعتر شرایط را برای بیمه شدگان فراهم کرده و این تفاهم نامه به شکل گسترده ای در سطح کشور اجرایی شود.

وی درباره احراز کشاورز بودن بیمه شدگان شهری نیز گفت: طبق این تفاهم نامه قررا است احراز شرایط کشاورز بودن بیمه شدگان توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی، جهادکشاورزی استان ها و امور صنفی کشاورزی مورد تائید قرار گیرد و کشاورزان به کارگزاری های این صندوق مراجعه کنند.

کلانتر تاکید کرد: بر اساس این تفاهم نامه، بیمه شدگان در ۸ گروه شغلی تقسیم بندی می شوند، که آورده کشاورزان برای سال آینده بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزارتومان پیش بینی شده و این بدان معنی است که از این مبلغ ۵ درصد توسط بیمه شده و مابقی توسط دولت پرداخت می شود.

به گفته وی میزان آورده بیمه شدگان صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان طی سالجاری بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان بوده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *