آیت الله هاشمی رفسنجانی: اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی زمینه استفاده از سرمایه های کوچک در بخش کشاورزی را فراهم می کند

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – آیت الله هاشمی رفسنجانی کشاورزی و تولیدات آن را دارای نقش بنیادی در تأمین اساسی ترین نیازهای زندگی مردم و تداوم حیات انسان ها دانست و گفت: نه تنها در ایران بلکه در همه کشورهای رو به رشد و توسعه نیز کشاورزی در تحکیم پایه های اقتصادی، نقش اساسی ایفا می کند.

به گزارش ایرنا، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با اعضای شورای مرکزی خانه کشاورز با تاکید بر اهمیت آب، این مایع حیات در زندگی، فراهم سازی بستر مناسب و جهت دهی فعالیت های تحقیقات نوآورانه محققان در راستای حل مشکلات بخش کشاورزی و کاربری فناوری های نوین به ویژه در زمینه حفظ منابع آب را ضروری دانست.

وی با اظهار تأسف از مسکوت ماندن طرح بزرگ کانال سراسری آب از آستارا تا گنبد که بتواند سه میلیارد متر آب در صرفه جویی و سه استان را از سیل و کم آبی برای همیشه بیمه کند، گفت: در سراسر کشور، بخش اعظمی از برکات آسمانی یعنی حدود ۴/۳ آن یا تبخیر شده و یا با ورود به نمک زارها و دریاهای کشور از حیز انتفاع بیرون می رود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: در وضع حاضر نیز استفاده از توانمندی ها و مزیت های نسبی مناطق با اتخاذ سیاست های صحیح امکان پذیر است.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به پایین بودن سهم سرمایه گذاری در بخش کشاورزی در مقایسه با سایر بخش ها، گفت: کشور ایران با آب و هوای مناسب، مستعد کاشت و برداشت برگ چای مناسب متناسب با ذائقه ایرانی است که باید این بخش جدّی تر گرفته شود.وی افزود: معتقدم چایکاران ایرانی باید با استفاده از توانمندی های خود و بهره برداری از صنایع تکمیلی و فناوری های نوین، کیفیت محصولات خود را ارتقا دهند.

هاشمی رفسنجانی تأمین آب را از ضروری ترین موانع صنعت کشاورزی دانست و افزود: در دوران پس از دفاع مقدس، توسعه کشاورزی از اولویت های اصلی قرار گرفت و آن زمان نیز مشکل تأمین آب از دغدغه های جدی دولت بود که در آن زمان راهکارهای مناسبی از جمله سد سازی و طرح های آبیاری های قطره ای و تحت فشار و آبخیزداری و آبخوان داری اجرا شد.

وی تأکید کرد: از مهمترین اقداماتی که امروز نیز می توان با سرمایه گذاری اندک در هرمنطقه ای انجام داد، طرح آبخوان داری است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی مبنای ورود بخش خصوصی به صنعت کشاورزی را اصلاح اصل ۴۴ قانون اساسی دانست و بیان کرد: در مجمع تشخیص مصلحت نظام، این قانون را تصویب و با تایید رهبری در برنامه چهارم گنجاندیم تا با استفاده از آن زمینه ورود هرچه بهتر بخش خصوصی به کشاورزی و صنعت و امور مهم دیگر را فراهم کنیم که در صورت اجرای صحیح می توانست تأثیر مثبتی در روند کاهش تصدی گری، اجرایی و مدیریتی دولت در بخش کشاورزی را به همراه داشته و زمینه یکپارچه سازی واحدهای خرد کشاورزی و استفاده از سرمایه های کوچک در بخش کشاورزی را فراهم کند که متأسفانه انجام نشد.

وی تصریح کرد: دنیا عرصه تعاملات بین المللی است و جمهوری اسلامی ایران دارای منطق و مواضع روشن است و اکنون که گام های اولیه برای کاهش تحریم ها در دولت جدید برداشته شده است؛ هیات های اقتصادی کشورهای مختلف برای مشارکت و سرمایه گذاری در ایران و گسترش همکاری ها به دلیل موقعیت خاص و چهار فصل بودن که از شرایط ویژه کشورمان است، داوطلب شده اند.

در ابتدای این دیدار عیسی کلانتری رییس خانه کشاورز در گزارشی موضوع مهم تامین آب را مطرح کرد و در ادامه، هوسمی، احمد زارعی، محمدتقی محمدی، سوزن چی، سلطانی، نوربخش و خانم رحمانیان از اعضای شورای مرکزی خانه کشاورز هر یک بطور جداگانه در سخنانی به مشکلات و دغدغه های کشاورزان دامداران و باغداران سراسر ایران اشاره و خواستار توجه ویژه به کشاورزی و کشاورزان از سوی همه مسوولان شدند.

http://www.maj.ir/portal/Picture/ShowPicture.aspx?ID=ab1fd7b1-00cb-4fb1-8a3b-9aad3cc7dd45

http://www.maj.ir/portal/Picture/ShowPicture.aspx?ID=63743a82-3543-4a1d-9d72-96146b4015a6

http://www.maj.ir/portal/Picture/ShowPicture.aspx?ID=e102854a-3df6-4f91-af0b-d3e869cf23c6

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *