وضعیت کشاورزی در سال ۹۲ به نفع کشاورزان نبود

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: در سال گذشته وضعیت کشاورزان و کشاورزی به طور میانگین خوب نبود یعنی این وضعیت طوری نبود که به نفع کشاورزان باشد.

به گزارش سرویس اخبار کشاورزی به نقل از ایسنا، عباس پاپی‌زاده عنوان کرد: در سالی که گذشت بسیاری از کشاورزان به دلیل نوسانات قیمتی که اتفاق افتاد دچار ضرر و زیان شدند؛ صندوق بیمه محصولات کشاورزی نیز نتوانست آنطور که انتظار می‌رفت و اهداف برنامه پنجم توسعه بود تعهدات خود را نسبت به کشاورزان عملیاتی کند.

وی ادامه داد: اعتباری که دولت قول داده بود برای صندوق بیمه محصولات کشاورزی فراهم کند به صورت صدرصد محقق نشد و صندوق توسعه حمایت از بخش کشاورزی هم با همین مشکلات مواجه بود یعنی تعهدات برنامه‌هایی که از جانب دولت ارائه شده و قرار بود در سال ۹۲ محقق شود اتفاق نیفتاد و در نهایت میزان تزریق سرمایه به بخش کشاورزی به شدت کمتر از سال‌های قبل بود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در بخش توسعه و مکانیزاسیون کشاورزی نیز حرکت خاصی اتفاق نیفتاد و ما همچنان درگیر بازدهی پایین در بخش کشاورزی هستیم و کشاورزی ما به صورت سنتی اداره می‌شود.

پاپی‌زاده با اشاره به حمایت‌های یارانه‌ای از بخش کشاورزی نیز گفت: حمایت‌های یارانه‌ای از بخش کشاورزی نیز به همین صورت ناامیدکننده است؛ سهم تولید در سال ۹۲ پرداخت نشد. بالطبع بخش کشاورزی نیز از این قاعده مستثنی نبود.

وی نابسامانی در بخش بازار محصولات کشاورزی را هم یکی از مشکلات کشاورزان در سال ۹۲ عنوان کرد و افزود: واردات نهاده‌های دامی با مشکل مواجه و منجر به افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ و برخی از محصولات تولیدی شد که این مساله هم به تولیدکنندگان ضرر و زیان وارد کرد و هم مصرف‌کنندگان که باید خرید نهایی را انجام دهند.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به قوانین و قواعد وضع شده در سال جاری نیز اشاره کرد و گفت: قانون تمرکز در اسفند سال ۱۳۹۱ مصوب شد اما به دلیل دوری دولت از اجرای آن تا همین اواخر اجرا نشد و چند هفته‌ای است که در سال ۹۲ بحث اجرایی شدن آن قوت گرفته است.

پاپی‌زاده تاکید کرد: انتظار داریم با اجرا شدن این قانون بسیاری از موازی‌کاری‌ها و تناقضاتی که در عملکرد بعضی از دستگاه‌ها وجود دارد برطرف شود. صادرات و واردات توسط قانون در وزارت جهاد کشاورزی متمرکز شد و صنایع تبدیلی و تکمیلی هم به وزارتخانه جهاد کشاورزی منتقل شد.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در بخش پایانی صحبت‌های خود درباره تفاوت برخورد دولت‌های دهم و یازدهم با مقوله کشاورزی و تغییراتی که در شش ماهه دوم امسال در این بخش ایجاد شده، گفت: تا به حال تغییری در حوزه کشاورزی ندیدیم فقط در بحث افزایش قیمت محصولات کشاورزی قول‌هایی داده شده که امیدواریم اتفاق بیفتد.

کشاورز

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *