وزیر کشاورزی: برنامه‌ تولید خوراک دام و طیور در سال ۹۳/ برنج در غیر از شمال کشت نشود/ کاهش ۹۰۰ هزار هکتار از سطح گندم و اختصاص به دانه‌‌های روغنی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – وزیر جهاد کشاورزی با تشریح برنامه‌های تولید خوراک دام و طیور در سال ۹۳ و اطمینان دادن به تأمین و ثبات قیمت گفت: ۹۰۰ هزار هکتار از سطح کشت گندم کاهش و عمدتاً به کشت کلزا اختصاص می‌یابد.

به گزارش سرویس خبری مجله اینترنتی کشاورز جوان، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی امروز در نخستین نشست خبری در دولت یازدهم در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس که با واردات بیش از ۷ میلیون تن خوراک دام و طیور هیچ تضمینی به ثبات تامین و تنظیم قیمت نهاده‌های دامی در سال آینده نیست، چه برنامه‌ای برای افزایش تولید داخل دارید، گفت: عمده واردات نهاده‌های دامی کشور ذرت و سویا است، خودکفایی کشور در دانه‌های روغنی حدود ۶ تا ۷ درصد است و به همین دلیل کنجاله حاصل از آن برای خوراک دام نیز تامین نمی‌شود، از سوی دیگر سرانه مصرف روغن در کشور بالاست، بنابراین سهم دام و طیور بسیار کمتر می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: از نظر شرایط اقلیم کشور که بررسی شده است، تنها امکان کشت کلزا و تبدیل آن به کنجاله برای مصرف دام و طیور وجود دارد.

حجتی افزود: با برنامه‌ریزی که انجام شده است قرار است ۹۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشت گندم کاسته شده و عمدتاً به کشت کلزا اختصاص یابد. این محصول در دنیا جای پای خوبی برای تولید روغن باز کرده و در هند از آن به عنوان انقلاب زرد یاد می‌شود.

وی ادامه داد: طی سالهای گذشته خودکفایی روغن ۱۴ درصد بود و براساس برنامه‌ریزی سالانه افزایش می‌یافت، اما طی سالهای گذشته تولید کلزا در کشور کاهش یافت.

حجتی افزود: افزایش سطح کشت به دلیل محدودیت آب و بیلان (تراز) منفی که در کشور به ویژه منطقه ارومیه و رفسنجان وجود دارد میسر نیست ، ۶٫۵ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور نیز به گندم اختصاص یافته و اگرچه در برخی کشت‌های آبی بدمصرفی وجود دارد، اما بسیاری از زمین‌های دیم را حتی می‌توان کشت نکرد.

وی تصریح کرد: با کاهش ۹۰۰ هزار هکتار از زمین‌های گندم که به کشت دانه‌های روغنی اختصاص می‌یابد، با باقیمانده سطح زیر کشت نیز نیاز گندم کشور تامین خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: همچنین بخشی از روغن مورد نیاز کشور در اراضی شیب‌دار که مناسب توسعه زیتون است، پیگیری می‌شود.

وی ادامه داد: در مورد سویا و دانه‌های دیگر نیز امکان توسعه نداریم و اگر کسری وجود داشته باشد، باید وارد کنیم.

حجتی در خصوص برنامه تولید ذرت به عنوان مهمترین خوراک دام و طیور در سال آینده گفت: در دو منطقه عمده می‌توانیم سطح زیر کشت داشته باشیم، از نظر بهره‌وری تولید این محصول ۷ تا ۱۱ میلیون تن است و با متوسط دنیا یکسان است، اما سطح کشت ذرت در استان‌های خوزستان، ایلام و کرمانشاه توسعه می‌یابد، اما در بقیه استان‌های کشور امکان توسعه سطح زیر کشت نیست مگر اینکه از زمین‌های سبزی و صیفی به این بخش اختصاص دهیم.

وی ادامه داد: همچنین بخشی از زمین‌های خوزستان که به کشت برنج اختصاص دارد به ذرت اختصاص می‌دهیم زیرا معتقد هستیم برنج به غیر از شمال کشور نباید کشت شود.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: مصرف داخلی ذرت به شدت افزایش یافته، نرخ رشد طیور نیز بالا رفته و دامداری‌های صنعتی نیز میزان مصرف ذرت بیشتر شده است.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی برنامه‌های افزایش تولید گندم و دانه‌های روغنی و خوراک دام و طیور آماده شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *